Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı

Topçu Namlusunu Yüreğiyle Taşıyan Kahraman

   Çanakkale Savaşı, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin en çetin sınavlarından biriydi. Bu savaşın unutulmaz kahramanlarından biri de Seyit Onbaşı’dır. Topçu namlusunu yüreğiyle taşıyan bu kahraman, gösterdiği olağanüstü güç ve cesaretle tarihe geçmiştir. Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı sırasında 75 kilogramlık bir top mermisini sırtlayarak topçu birliklerine taşıyan bir Osmanlı askeriydi. O, sadece fiziksel gücüyle değil, aynı zamanda inancı, azmi ve vatan sevgisiyle de ön plana çıkmıştır. En zorlu koşullarda bile topçu birliklerine destek olmak için canla başla çalışmıştır.

Seyit Onbaşı’nın destansı hikayesi, Namazgâh Tabyası’nda geçti. Burada, Türk topçuları, İngiliz savaş gemisi HMS Ocean’u vurmak için yoğun bir çaba içindeydi. Ancak top mermileri bitmek üzereydi ve yeni mermiler getirilmesi gerekiyordu. İşte tam bu noktada Seyit Onbaşı devreye girdi.

Seyit Onbaşı, 75 kilogramlık ağır bir top mermisini sırtına alarak topçu mevzilerine taşıdı. Bu efsanevi an, Seyit Onbaşı’nın top mermisini sırtlayıp namluya yerleştirdiği ve düşman gemisini vurduğu an olarak tarihe geçti.

Bu olay, Türk milletinin azmini, inancını ve vatan sevgisini en güzel şekilde simgeliyordu. Seyit Onbaşı’nın gösterdiği cesaret ve fedakarlık, sadece o günkü savaş alanında değil, Türk milletinin tarihinde unutulmaz bir yer edinmiştir.

O, topçu namlusunu yüreğiyle taşıyan bir kahramandı. Bugün, onun destansı hikayesi, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki azim ve kararlılığın en güzel sembolü olarak hafızalarımızda yaşamaya devam ediyor.

Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı’yı minnet ve şükranla anıyor, onun gösterdiği cesaret ve fedakarlığın gelecek nesillere ilham olmasını diliyorum.

Onun gibi cesur ve vatansever insanlar sayesinde Türk milleti, tarihin her döneminde istiklaline ve hürriyetine sahip çıkmıştır.

KAYNAKÇA:

Çanakkale’de Yarım Asır – Ahmet Ferit Tek

Çanakkale Destanı ve Seyit Onbaşı – Süleyman Gülçiçek

Seyit Onbaşı ve Çanakkale Savaşı – M. Nuri Gürgür

Türk Askeri Tarihi ve Seyit Onbaşı – İsmail E. Erdoğan

Çanakkale Destanı’nda Kahramanlık: Seyit Onbaşı Örneği – Mehmet Sağır

Seyit Onbaşı’nın Efsanevi Hikayesi – Ali Rıza Arısan

Umut Meriç BERBEROĞLU 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ÜÇ TARZ-I SİYASET 

 

Yorumlar (1)

    • 16/03/2024

    Kaleminiz daim olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umut Meriç BERBEROĞLU

14.09.2000 tarihinde Hatay ili İskenderun ilçesinde dünyaya geldim. 2007-2008 yılında Namık Kemal İlköğretim okulunda okuduktan sonra 2008-2009 yılında okulumuzun ortaokulunda okumaya başladım. Okulumuzun çıkarmış olduğu Düşler Sokağı adlı dergide deneme yazdım. 2016 yılında Rotary Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni kazandım. 2019 yılında okulumuzun Bilgisayarlı Muhasebe bünyesinde okurken İskenderun Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Aynı yılın 19 Mayıs'ında İşgal Altında Çırpınan Şehir İstanbul adlı romanımı yazmaya başladım. 2020 yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Tarih bölümünü kazandım. Üniversite sınavı döneminde İskenderun gazetesinden ayrıldığım için 2020 yılının Ekim ayinda Sarı Zeybekler Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. 2021 yılında İzmir Bakırçay Üniversitesi Tarih bölümüne yatay geçiş yaptım. 2023 yılında Bağımsızlık Ateşi İzmir romanımı yazmaya başladım. 2023 yılının Aralık ayında kitabım yayınlandı. Aynı yıl Deniz Kartalı Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Sarı Zeybekler Gazetesi'nde hem Kültür Müdürü hem de köşe yazarı olarak devam etmekteyim. 4 adet tiyatro oyununa senaryo yardımcılığı yaptım.