Bilime Ne Kadar İnanıyorum?

Bilime Ne Kadar İnanıyorum?

Bilime ne kadar inanıyorum?

Bilim ve hayatım ne kadar ilişkili? İnsan bilime ne kadar inanır acaba? Bence insan, bilimden daha çok doğayla ilişkilidir. Zaten yapısı bakımından da fiziken doğadan gelmektedir ve doğanın bir parçasıdır.

Fakat bilim, yaşam ve maddenin olmazsa olmazıdır. Madde bilimin ta kendisidir. En küçük yapı, maddenin örneğidir. Hepimiz maddeyiz ve bu nedenle hepimiz bilimiz; dolayısıyla hepimiz bilimin örneğiyiz. Madde hakkında; konuşmak, anlamak, düşünmek için bilime ihtiyaç duyarız. Bilim, maddesel varlığın dilidir. Terimler kitabıdır. Benim fikrim bu.

Fizik, kendini bilimle dile getirmektedir. Fiziği; anlamak, öğrenmek ve öğretmek için bilim dilini kullanırız.

Bizim dilimiz bilim.
Dil bir bilim.
Dil bilim
Dildeki bilim
Dil bilimi bilim

Not: Ayrıca bilim bilimi en azından bu seviyeye kadar anlayamasaydık eğer; insan varlığı için ne büyük bir tehlike olurdu. Ayrıca bilim olmasaydı eğer demiyorum, diyemiyorum. Çünkü madde varsa bilim de vardır. Maddeyi tasfir eden dil, bilim.

Bilime ne kadar inanıyorum biliyor musun? İnsan zihnine girebilecek her şeyin varlığının açıklanması için bilime ihtiyacımız olduğunu düşünecek kadar inanıyorum.


16.10.2023 (Taş evimiz/Alaçatı) (Eky)

 

Yorumlar (1)

  1. Yıldız Gamlı
    • 13/12/2023

    Bilime inanıyorum tıpkı bu evreni müthiş bir bilimle yaratan olduğuna inandığım gibi bunun yanında doğanın gücüne sevginin mucizesine de inanıyorum yolun açık olsun genç dostum ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlker Bozkurt

Yazarımız İlker Bozkurt 20 Ocak tarihinde, Gücüksu'da dünyaya gelmiştir. İlköğretim yıllarından itibaren eline geçen her türlü kitabı okumaya başlamış, bazı öykü ve hikâyeleri o kadar çok tekrar okumuştur ki ezbere bilmektedir. Çocukluk yıllarını köyde geçirdiği için, kitap bulmak da zorluk çekmiştir. İlkokul yıllarındaki hayali, bilim adamı olmaktır...