ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bir Anneler Günü’nü daha geride bırakıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yılda “ANNELER GÜNÜ” için haftalar öncesinden duyurular, tanıtımlar, afişler vs. çalışmalar yapıldı. Hatta en çok umutlanan da doğaldır ki iki kesim oldu.

Birinci kesim bugünü fırsata çevirerek ekonomik kazanç sağlamaya umut bağlayan esnaf kesimi, ikinci kesim ise daha da doğaldır ki ANNELER umutla beklemeye başladılar. Satıcılar ne kadar satış yapıp ne kazandılar bilemiyorum. Anneler ise o çok fazla umut bağladıkları bir sarılmayı, bir el öpmeyi ya da “yarım elma gönül alma” misali gönülleri ne kadar hoş tutuldu onu da ölçmek zor tabii ki.

Bunlar bir kenarda duruversin biz gelelim annelere. Önce anneyi bir tanımlayalım bakalım anne kimmiş, kime anne deniyor? Binlerce tanım yapmak mümkün ama ben birkaç tanımla anneyi anlatmaya çalışayım. Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musunuz?

Anne dediğimde beni hayata getirmek için dokuz ay boyunca acı içerisinde kıvranarak ama sonucundan mutluluktan uçacağını bilerek o acılara aldırmadan hem kendi yaşamını sürdürmeye çalışan hem de karnında bile doğuracağı bebeğinin sağlığını düzenlemeye çalışan insan gelir aklıma. Yani, annem gelir aklıma. Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musunuz?

Anne dediğimde aklıma yüzyılın dehasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu millete bahşeden Zübeyde Hanım geliyor aklıma. Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musunuz?

Anne dediğimde yok olmaya yüz tutmuş bir milletin direnişi sırasında kendi doğurmadıkları halde kurtuluş mücadelesi veren anneler gelir. Binlerce askere yiyecek, içecek, giyecek, silah ve mermi taşıyan Kara Fatmalar, Nene Hatunlar, Halide Edipler gelir aklıma.

Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musunuz? Anne dediğimde vatan için canlarını seve seve feda eden, sınır bekçilerini doğuran kadınlar gelir aklıma.

Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun? Anne dediğimde ömür boyu engeliyle yaşamaya çalışan engelli bireyleri evlatlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için mücadele eden kadınlar gelir aklıma.

Aslında anneler için yüzlerce tasvir ve tanım daha yapılır ama bunları daha öncelikli gördüğüm için sıralamak durumunda kaldım. Tüm annelerin ANNELER GÜNÜ kutlu olsun!

Yaşar GELER

Editör:Nigar KAYA

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ŞİDDET

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşar GELER

01 Mayıs 1959 tarihinde Ardahan İli Çıldır İlçesi Eskibeyrahatun Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Çıldır merkezdeki okullarda bitirdi. Aile, Çıldır merkezde ticaretle uğraştığı için doğal olarak ticaretin içindeydi. 1978 tarihinde Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsünü bitirdi. 01 Mart 1979 tarihinde kendi köyü olan Eskibeyrahatun Köyü’nde sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Aynı yıl, Ebe-Hemşire olan Tamam Hanımla evlendi. İki oğlu var. Ayrıca 2001 yılında Anadolu Üniversitesi İlköğretim Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Kars-Ardahan Çıldır ilçesi köylerinde ve Çıldır Merkez İlkokulu’nda 10 yıl görev yaptıktan sonra tayinle İstanbul’a yerleşti. Yaklaşık 33 yıl da İstanbul’da çeşitli ilçelerde ve okullarda görev yaptı. Yaklaşık kırk dört yıllık meslek yaşamından sonra 31 Temmuz 2021 tarihinde Uzman Sınıf Öğretmenliğinden kendi isteğiyle emekli oldu. Emeklilikten sonra sahip oldukları MG Danışmanlık Sigorta ve Emlak’ta koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca öğretmen dernekleri, öğretmen sendikaları gibi meslek örgütlerinde çalıştı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Ardahan derneklerinde ve Ardahan Dernekler Federasyonunda yöneticilikleri oldu ve devam etmektedir. Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Kurucusu ve Başkan Vekilliği yapmaktadır. UNİ Haber Ajansı yazarlığı yapıyor. Sınırsız Yazarlar Birliği Derneği kurucu ve üyesidir. Atatürkçü Düşünce Derneği Maltepe Şubesi Disiplin Kurulu Başkanıdır. Maltepe Ardahanlılar Derneği Başkanıdır. Halen çeşitli dergilerde, internet sitelerinde ve yerel gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca internet YouTube, Facebook Grup kanalları UNİ TV ve ÇILDIR TV’ de program yapımcılığı yapmakta olup, yayınlanmış dört adet; “bana Çıldır’ı anlat”, “Her Şey Şaka Gibi” “Eğitimde Yarım Asır” “bana Çıldır’ı anlat 2 Âşık Şenlik” kitapları okuyucularıyla buluşmuştur. Yeni kitap çalışmalarım sürmektedir.