NEDEN ŞİDDET?

NEDEN ŞİDDET?

NEDEN ŞİDDET?

Şiddet, biri ya da birileri tarafından herhangi biri ya da birilerine uygulanan baskı veya güçtür. Bu güç etkisiyle de bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmektir. Bu güç kimi zamanda kamu eliyle uygulanır.

Toplumlar arası şiddette uygulanabilmektedir. Yani, kısaca istediğimizi yaptırabilmek için uygulanan bir baskı yöntemidir.

Bu kimi zaman fiziksel, kimi zaman psikolojik, kimi zaman cinsel, kimi zaman zihinsel şiddet olarak ortaya çıkar. Toplum olarak mı ruh sağlığımız bozuldu da bu yola başvuruyoruz, bilmiyorum.

Yıllardır özellikle kamu çalışanlarına yönelik şiddet uygulamaları artarak sürmektedir. Bunun en bariz örneklerini öğretmenlerde, sağlık çalışanlarında, kadınlarda, çocuklarda, hayvanlarda, trafik hallerinde, aile fertleri arasında yaygın olarak görmekteyiz.

Ancak, hukukta çok kesin ve caydırıcı cezaları olmadığı için de önlenmesi konusunda yetersiz kalınır. Gün geçmiyor ki bir öğretmene şiddet uygulanmasın, yaşamdan koparılmasın. Hatta tüm eğitim camiası ayaklansın, iş bıraksın farklı türden eylemler yapsın yine de önlenemiyor. Hatta, acaba “önlenmesi istenmiyor mu” diye de düşünmüyor değilim.

Nedeni ise bunca olaya, bunca can kaybına rağmen hatta bunca eylemlere rağmen hukuken caydırıcılığı olmuyorsa kabahat kanun koyucu sıfatında olan yasama erkinin ve adli makamlarındır diye düşünüyorum.

Daha dün bir öğretmen öldürüldü. Tüm ülke ayağa kalktı ama sonuç ne kocaman bir sıfır. Doğaldır ki öğretmen olmayan bir bakanın empati yapma şansı olamaz. Bu durumu önleyici çalışmalar yapması beklenemez.

Bakan öğretmenlere beyaz önlük dağıtma sözü vermişti ya bence önlük sözü yerine artık çelik yelek dağıtmalı. Hatta kendilerini koruyacak araç, gereç, ekipman vermeli.

O da yetmezse savunma eğitimleri vermeliler. Yoksa anlaşılan o ki bu vakaları önleyici hiçbir yasal adım ve hukuki koruma sağlanması konusunda kimse bir adım dahi atmayacak. Okullara tam donanımlı güvenlik elemanları ile koruma kalkanı sağlanmalı.

Bu şiddet olayı sadece öğretmenler için değil yukarıda saydığım hatta sayamadığım onca meslek, kişi ya da kurumlara da aynı şekilde sağlanmalı.

Bir bakanı yüzlerce, bir din adamını onlarca, bir belediye başkanı ya da benzeri görev üstlenenleri binlerce korumalarla kendi halkından koruma refleksinin onda birinin de kurum çalışanları için sağlanması gerekmektedir.

Bunun sağlanması çok zor bir durum değildir. Yeter ki kendilerini seçtiğimiz vekillerin, bizleri yönetmesi için atanmış olan bakanların ve üst düzey yetkililerin bu konuda çözüm üretmek için çaba harcasınlar. Hukuksal olarak caydırıcı cezaları yasalaştırsınlar. Gerçi yasalar da yetmiyor, yasaları eksiksiz uygulasınlar.

Aynı türden dokuz defa suç işleyen bir vatandaşın cezasını çekmesi hukukçular tarafından engellenmesin.

Her yerde ve her alanda, her kime olursa olsun şiddete hayır demeyi bilelim ve şiddete cezayı anında uzatmadan uygulayalım.

Şiddete hayır!

Kamuya saygıyla!

Yaşar GELER

Editör:Nigar KAYA

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Yazarın Diğer Yazılarını Okudunuz mu?

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşar GELER

01 Mayıs 1959 tarihinde Ardahan İli Çıldır İlçesi Eskibeyrahatun Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Çıldır merkezdeki okullarda bitirdi. Aile, Çıldır merkezde ticaretle uğraştığı için doğal olarak ticaretin içindeydi. 1978 tarihinde Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsünü bitirdi. 01 Mart 1979 tarihinde kendi köyü olan Eskibeyrahatun Köyü’nde sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Aynı yıl, Ebe-Hemşire olan Tamam Hanımla evlendi. İki oğlu var. Ayrıca 2001 yılında Anadolu Üniversitesi İlköğretim Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Kars-Ardahan Çıldır ilçesi köylerinde ve Çıldır Merkez İlkokulu’nda 10 yıl görev yaptıktan sonra tayinle İstanbul’a yerleşti. Yaklaşık 33 yıl da İstanbul’da çeşitli ilçelerde ve okullarda görev yaptı. Yaklaşık kırk dört yıllık meslek yaşamından sonra 31 Temmuz 2021 tarihinde Uzman Sınıf Öğretmenliğinden kendi isteğiyle emekli oldu. Emeklilikten sonra sahip oldukları MG Danışmanlık Sigorta ve Emlak’ta koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca öğretmen dernekleri, öğretmen sendikaları gibi meslek örgütlerinde çalıştı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Ardahan derneklerinde ve Ardahan Dernekler Federasyonunda yöneticilikleri oldu ve devam etmektedir. Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Kurucusu ve Başkan Vekilliği yapmaktadır. UNİ Haber Ajansı yazarlığı yapıyor. Sınırsız Yazarlar Birliği Derneği kurucu ve üyesidir. Atatürkçü Düşünce Derneği Maltepe Şubesi Disiplin Kurulu Başkanıdır. Maltepe Ardahanlılar Derneği Başkanıdır. Halen çeşitli dergilerde, internet sitelerinde ve yerel gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca internet YouTube, Facebook Grup kanalları UNİ TV ve ÇILDIR TV’ de program yapımcılığı yapmakta olup, yayınlanmış dört adet; “bana Çıldır’ı anlat”, “Her Şey Şaka Gibi” “Eğitimde Yarım Asır” “bana Çıldır’ı anlat 2 Âşık Şenlik” kitapları okuyucularıyla buluşmuştur. Yeni kitap çalışmalarım sürmektedir.