10 kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yürüyüşü üzerine…

10 kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yürüyüşü üzerine…

Gazi mustafa kemal Atatürk 95 yıl önce 10 kasım 1938’de saat 9’u 5 geçe 57 yaşında hayata gözlerini yumdu.
yaşamı boyunca kimseyi kandırmayan,kandırılmayan dürüst bir lider olarak yaşayıp, halkını ve vatanını önce düşmanlardan kurtarmış, askeri kariyerinde cephelerde inanılmaz başarılar etmiş,sonrasında halk meclisleri ve kongreler kurarak yönetimi tamamen halka dayandırmanın sinyallerini veren uygarlığa öncülük etmiştir.
Cumhuriyetin ilanından sonra ülke içi inanılmaz adil ve çağdaş devrimler yaparak halkına çağdaş,laik,sosyal bir hukuk devleti içerisinde yaşamanın nimetlerini tattırmayı layık görmüştür.
Bir aile yönetimi olan ve resmen 624 yıl süren Osmanlı imparatorluğuna son vererek , saltanatı ve hilafeti de sonlandırarak yönetimi tamamen cephelerde mücadele etmiş, tarihte destansı bir bedel ödemiş Türkiye Cumhuriyeti milletine devrederek ‘hakimiyet milletindir’ demiştir.
ülke içerisinde yaptığı reformlar ve devrimlere bakıldığında hukuk önünde herkesin eşit olması, cumhuriyet ( halk yönetimi ) sistemiyle devletin sadece halka ait bir hizmet aracı olması , kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi, devlet denetimli bir serbest piyasanın olması, yabancılara ait herşeyin millileştirilmesi,seküler ve bilimsel ücretsiz ve zorunlu bir eğitim olan tevhidi tedrisat kanunun çıkarılması,ağır vergilerin azaltılması,sanayiye tam teşvikin sağlanması , soyadı kanunun çıkması, giysilerdeki değişiklikler kısacası ülke tamamen bir devrim içerisinde yenilenmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün o dönemde yaptığı bin yıllar ötesi bir öngörülük liderliğin de ötesinde bir durumdur. Ona göre devlet insanlara hizmet etmek için teşekkül edilir. Halkını sevmek te buna denir. tüm bunlara rağmen Atatürk’ün hedefleri ile ülkenin sosyolojik yapısı arasındaki uçurum kapanmamıştır.Halkına 783.562 kilometrekarelik bir ülke bırakmıştır.Erken vefat etmesi Türkiye’de sistemsel olarak kalıcı olarak birçok güzel eylemin önünü de kapatmıştır.
bugün aramızda olmasa da ülkemizi kuran ,emek veren bedel ödeyen yarınlar için cephelerde türk,kürt,laz çerkez,müslim,gayrı müslim demeden düşmana direnen ve cumhuriyetimizin kurucusu anadolu milletlerini, önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz.
‘benim naciz vücudum bir gün toprak olacaktır,ama cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır’
10 Kasım 193∞

Etiketler:

#atatürk #10kasım

Yorumlar (1)

  1. Semiray
    • 6/01/2024

    Gerçekleri yazan bir insan olarak sizi tebrik ederim. Ne güzel tanımlamışsınız Büyük Önder'i. Kaleminiz daim olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hebun Yağmur

İsmim Hebun Yağmur. 22 yaşındayım Ankara'da doğdum, Diyarbakır'da büyüdüm. Dicle Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi, (2.sınıf) Ankara Üniversitesi bilgi yönetimi (1.sınıf) okumaktayım. Çocukluğumdan beri kitap aşkıyla yaşamaktayım. Yaşamımı şekillendiren olgudur kitap...