06 ŞUBAT DEPREMİ

06 ŞUBAT DEPREMİ

06.02.2023

Henüz yeni dönmüştüm kardeş Türkiye’den Azerbaycan’a (29.01.2023).

Bir ömür unutulmayacak anılarla dolu, büyük bir sevinç ve heyecan içinde. Ama bu sevincin yerini üzüntüye bırakacağını nereden bilebilirdim ki?
Takvimler 06.02.2023 tarihini gösterdiğinde herkes gibi ben de sabahı büyük bir üzüntüyle açmak zorunda kaldım. Cep telefonumu elime aldığımda gördüklerimin sadece bir rüya olmasını diledim, dilim tutuldu. O gece yer yerinden oynadı, dağlar sarsıldı. Saatler 04.17’yi gösterirken acımadan deprem bizi kalbimizden hançerledi.

Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye titrerken ruhumuz sarsıldı, gözlerimiz kan ağladı… On binlerce kardeşimiz can aldı canımızdan. Her kalpte bin dilek, her dilekte bin hayâl yok oldu…
Saatler sonra daha doğrusu saat 13.24’te yerin yeniden sarsılacağını, şehitlerimizin sayısının yeniden artacağını bilmiyorduk…

“Kim söylüyor, aramızda yoktu onlar?
Yok olur mu sonsuza dek kalbimizde yaşayanlar?…”

Başın Sağ Olsun Türkiye’m!
Başın Sağ Olsun Türk Dünyası!
Vardık, varız, olacağız…

Habil Yaşar 03.02.2024

Editör: Nigar KAYA
 

Yorumlar (2)

  1. Habil Yaşar
    • 4/02/2024

    Çox sağ olun Yıldız xanım!

  2. Var olun bir olalım birlik olalım gardaşım... Yüregine sağlık hocam...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Habil YAŞAR

Ben Nabiyev Habil Yaşar oğlu (Habil Yaşar), 26 Şubat 1983'te (Hocalı soykırımı nedeniyle doğum günümü kutlamıyorum) Bakü'de doğdum. 271 numaralı ortaokuldan mezun olduktan sonra Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde okudum. "N" saylı askeri birliğinde görev yaptıktan sonra birkaç yıl "Bakü Petrol ve Enerji Koleji"nde öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenliğin yanı sıra gazeteci, yönetici, çevirmen, sunucu olarak da çalıştım. Birçok kuruluşa üyeyim. Aynı zamanda birçok kuruluşun yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Azerbaycan Yazarlar Birliği (2003), Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu Başkanı-2013), Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik Teşkilatı Milli Konseyi (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu üyesi-2009), Uluslararası İnsan Hakları (2007), Dünya Azerbaycanlılar Kongresi (2010)), CASCFEN (MTK üyesi-2012), Azerbaycan Yazarlar Birliği Gençlik Konseyi (2014), Azerbaycan Edebiyat Fonu (2023), Yazsader (Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği), vb. Yurt içi ve yurt dışı (Türkiye, İngiltere, Kazakistan, Gürcistan vb.) birçok uluslararası etkinliğe katılıdım. 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı bursu ve birçok edebiyat ödülüne layık görüldüm. Eserlerim İngilizce, Rusça, Türkçe vb. dillere çevrilerek kitap, gazete, dergi ve internet sitelerinde (Türkiye, Rusya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan vb.) yayınlandı.