Zamanın Rahiyası

Zamanın Rahiyası

Zamanın Rahiyası

Dünyayı genel bir dispne sendromu sarmakta. Güçlükle nefes alıp vermeye çalışıyor insan. Altüst edici, dramatik olayların tam ortasında derin bir iç sıkıntısına kapılarak ‘’ kaybedecek zamanım yok’’ endişesi zihninde dolanıp duruyor insanın.

Geleceği elinde tutabilmek için, şimdiki zamana bağlamaya çalışır hep uzun vadede. Bu akışa bazen geçmiş çelme atar. Bu çelme ile psikolojik düzeyde kaygı, huzursuzluk, depresyon, yenik düşme gibi dışa vurumlar yaşanır.

Zamanın rahiyalarında savrulup dururken halet-i ruhiyesini sağaltabilmek, enerjisini yükseltebilmek için yeniden başlamak ister yaşama.
Kendini yenileyerek, zihnini berraklaştırarak erinçli bir varoluşa geçmeyi tahayyül eder içten içe.

Sahiden başarabiliyor mu insan, şimdi yeni bir yaşama başlayabilmeyi?

Yeni bir başlangıç, yaşamımızı değiştirme ve dönüştürme şansı sunabilir elbette. Lakin geçmiş zamanın eteklerine tutunmak gerekir. Deneyimlerimizden ve hatalarımızdan feyz alarak farklı yollar çizilebilir.
Fırsatlar, keşifler, yeni seçimler belirebilir yaşamımızda. Her şey mümkün hale gelebilir.

Başlamak zorlu olabilir . Alışkanlıklarımızı değiştirebilmek, korkularımızla yüzleşmek ve belirsizliklerle başa çıkmak gerekebilir. Kendimize güvenerek, adımlarımızı kararlılıkla atabilmeliyiz. Cesaretle atılan adımlar bizi değiştirir ve yaşamımızda cesametli bir etkiye sahip olabilir.

Unutmamalıyız ki gerçek değişim içimizde başlar…

Züleyha EKİCİ

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız TEK GAMLI
  • 28/02/2024

  Kesinlikle 👌 Kaleminize sağlık hocam

 2. Kaleminize sağlık.

 3. Bekir SEVİK
  • 25/02/2024

  Kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Züleyha EKİCİ

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Tarih alanında yüksek lisans öğrencisidir. Grafoloji ve imza analizi eğitimleri almıştır. Felsefenin Çocuk Hali ve Yaratıcı Yazarlık üzerine Serhan Kansu’dan eğitim almıştır. “Hayal-et Resimli Mecmua” dergisinde yazarlık geçmişi vardır. Onedio internet sitesinde ve Bilsemki dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. Halen Lüleburgaz’da Akım Anadolu Lisesi’nde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Edebi Eserleri: Değerli Eserler Antolojsi, Drama Yayınevi, Ankara, 2023