Vazgeçmek:Kelebek Özgürlüğüne Uçmak

Vazgeçmek:Kelebek Özgürlüğüne Uçmak

Vazgeçmek: Kelebek Özgürlüğüne Uçmak

Sevgili okurlar, bayramınız tekrar kutlu olsun! Bu hafta sizlerle, hayatımızda vazgeçilmez olarak gördüğümüz şeylerden vazgeçmenin aslında ne kadar önemli olabileceğinden bahsedeceğim.

Hayatımızda hepimizin dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktaları bize yol gösterir ve geleceğe dair kararlar almamızı sağlar. Peki, bu kararlar her zaman doğru mu? Bazen vazgeçilmez olarak gördüğümüz şeyler, aslında bizi geriye çeken ve mutsuz eden şeyler olabilir mi?

Gizli bir güç, bizi sürekli değişime iter. Bu değişim bazen bizi korkutsa da, aslında gelişmemiz ve büyümemiz için gereklidir. Peki, bu değişimi sağlayabilmek için nelerden vazgeçmemiz gerekiyor?

Kendimizi Yiyip Bitiren İlişkilerden Vazgeçmek:

Evimizde, iş yerimizde, okulda ve arkadaş ortamlarımızda her gün karşılaştığımız kişiler vardır. Bu kişilerden bazılarını ne kadar sevsek de, aslında bize zarar veriyor olabilirler. Vazgeçmeyi bilmediğimiz için bu kişilere tutunuruz. “Ailem, en yakın dostum, çocukluk arkadaşım…” gibi bahanelerle kendimizi kandırırız. Oysa beynimizdeki “iyilik melekleri” bazen bizi yanıltabilir.

Peki ya bu kişiler bizi aşağı çekiyorsa, bencillik yapıyorsa ve bize hiçbir faydası yoksa? Yıllarca emek verdiğimiz bir hayalden vazgeçmek zorunda mıyız? Sürekli bir yarış içinde olmaktan, araba almaktan, ev almaktan vazgeçmek ne demek?

Evet, vazgeçmek kolay değildir. Özellikle de çok sevdiğimiz bir dosttan veya uzun süredir emek verdiğimiz bir hayalden vazgeçmek… Fakat unutmayın, bazen vazgeçmek yeni bir başlangıç demektir. Vazgeçtiğinizde kendinizi daha özgür ve mutlu hissedebilirsiniz.

Eski Alışkanlıklardan Vazgeçmek:

Kendinizi herkese ifade etmekten vazgeçin. Bırakın sizi anlasınlar veya anlamasınlar. Kendi içinize, özünüze dönün. Orada özgürlük ve huzur var. Kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz.

Korkularımızdan Vazgeçmek:

Vazgeçmek, hayatı bırakmak anlamına gelmez. Tam tersine, yeniden doğmuş bir bebek gibi hissetmek demektir. Artık hayat sizin elinizde!

Egolarınızı ve kuruntularınızı bir kenara bırakın ve hayatın vazgeçtikten sonrasına bakın. İnanın, vazgeçtiğinize pişman olmayacaksınız.

Vazgeçmek, kelebek gibi kanatlarınızı açıp özgürlüğe uçmak gibidir. Bu uçuş sırasında zorluklar yaşayabilirsiniz, belki de incinirsiniz. Fakat unutmayın ki, her zorluğun ardından bir kolaylık gelir. Yeter ki siz inançlı olun ve pes etmeyin.

Ben de birçok şeyden vazgeçtim ve inanın çok rahatladım. Artık oturup arkama yaslanıyorum ve değişimin nasıl başladığını izliyorum. Vazgeçmek sizi de rahatlatacak ve yepyeni bir hayata adım atmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın, bazen vazgeçmek, ilerlemenin tek yoludur.

Sevgiyle kalın.

Yusuf Dal

Editör: Murat Çatal

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

Bu yazının bütünü yazarına aittir.

Bir önceki yazımı okudunuz mu?

Şiir Ve Yaşamın Bağı

 

Yorumlar (6)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 19/07/2024

  🥰 harika

  • 27/06/2024

  çok güzel olmuş başarılar dilerim daha nice güzel ilklerde buluşmak dileğiyle

 2. Yusuf DAL
  • 24/06/2024

  Çok teşekkür ederim🙏

 3. Yusuf DAL
  • 24/06/2024

  Çok teşekkür ederim🙏

  • 24/06/2024

  Çok güzel olmuş başarılar diliyorum üstad

 4. Ayşe Altun
  • 24/06/2024

  Çok güzel olmuş gerçekten vsz geçmek gerekir bi,i yoran herseyden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yusuf DAL

Kuaförden Şaire: Hayatın Renklerini Anlatan Bir Yolculuk 33 yıllık kuaförlük serüveniniz ve şiire olan tutkunuzun kesiştiği noktada, hayatınıza bambaşka bir renk katmışsınız. Çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaştığınız şiirlerinizle duygularımı ve yaşam bakış açınızı okurlarla buluşturuyoruz. İzmir Bir Melek Bin Melek Olsun Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıldır başarıyla yürütüyorsunuz. Evli ve 11 yaşında bir kızınız olması hayatınıza sevgi ve anlam katıyor. İzmir Bornova'da yaşarken şiirlerimle ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmaya devam ediyorum. Sizin hikayeniz, tutkunun ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ilham verici bir örnek. Kuaförlük mesleğindeki deneyimlerinizin ve şiire olan sevginizin harmanlanması, özgün ve duygusal bir dil oluşturmanızı sağlıyor. Hayatın renklerini şiirlerime yansıtarak okurları duygulandırmak ve düşündürmek. Dayanışma ve yardımseverlik ruhunu şiirlerimede yayarak, ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak tek hedefim.