TOMRİS HATUN…

TOMRİS HATUN…

 Geçmişten beri tarihe meraklı bir insanım. Bu yüzden tarihi kitaplar, flimler , hikayeler ve de destanlar hep hoşuma gitmiştir. Tarih benim edebiyattan sonraki ilk durağım. Zaten ikisi kardeş bana göre.

    Konu açılmışken torunum Azra Türk kadınlarının başarısı ile ilgili soru sordu. Sorunun içeriğinde ünlü ve başarılı Türk kadınları ne kadar ve nasıl tarih içinde yerlerini almışlardı? Bunu anlatmalıydım ve ona söz verdim. Her bir araya geldiğimizde sana bir ünlü Türk kadınını anlatacağım dedim. İşe İlk Türk kadın hükümdar Tomris Hatunla başlamak istedim ve bir yazar olarak bundan mutlu oldum. 

   Bir kadın, bir öğretmen, bir evlat, bir kardeş olmak beni hep mutlu eder ama bir anneanne olmak beni inanılmaz mutlu etti bu son olayla. Yavrunuzun yavrusu yarısı ballı lokum kokusu olan kız torunum ve ilk torunum Azram bana Türk kadın kahramanlarını anlatmamı istediği için çok keyiflendim. Ona hayır demem mümkün mü? Asla onun isteği doğrultusunda size şimdi ilk kadın hükümdar Tomris Hatun ile birlikte sıra ile tüm güzel ve ilklere imza atmış Türk kadınlarını anlatacağım. 

   Türk kadın hükümdarı olan Tomris Hatun, Saka Devletinin büyük hükümdarı Alp Er Tunga’nın torunu olarak bilinir ve eşinin kaybı üzerine Saka Türklerinin kadın lideri olarak başa geçmiştir. Sakaların en büyük düşmanı olan Pers İmparatorluğuna karşı birçok savaş yönetmiştir. Akıllı ve silah kullanmada usta olan bu hatunun ordusunun çoğu kadınlardan oluşmaktadır.

Perslerin İmparatoru Büyük Kiros, haince kurduğu bir plan ile Sakaların önderi Tomris Hatun’un oğlunu gafil avlayıp katletmiştir. Olay üzerine yıkılan ama mücadelesinden vazgeçmeyen bu hükümdar anne, oğlunun intikamını almak için yemin eder. Bu güçlü kadın hükümdarı ve oğlunun intikamını alınışını merak ediyorsanız, gelin birlikte bu yazıda tanıyalım. Tomris, kelime anlamı olarak eski Türk dilinde “demir” anlamına geliyor. Demir kadar güçlü bir kişiliğe sahip olan Tomris Hatun ise milattan önce 6.yüzyılda yaşadığı düşünülen Saka veya literatürde İskitler olarak da geçen milletin hükümdarı, kraliçesidir. 

   Saka Devleti Orta Asya, Avrupa’nın doğusunda ve Karadeniz’in kuzeyinde kurulmuştur.

   Büyük hükümdar Alp Er Tunga’nın da torunu olarak bilinen bu hatun, çocukluğundan beri at kullanmasını çok iyi bilen, kılıç ve okçulukta usta olan bir kadın figür olmaktadır. Tomris Hatun eşini kaybettikten sonra kaderinden kaçamaz ve Saka Devletinin ilk kadın hükümdarı olarak başa geçer.

  Dünya tarihine damga vuran bu isim önderliğinde Pers ordusu mağlup edilerek Saka toprakları muhafaza edilmiştir. Zorlu süreçler yaşayan bu hatun savaşta oğlunu kaybetmiştir fakat davasından vazgeçmeyerek Pers İmparatorluğunun sonunu getirmeyi başaran bir güç olmuştur. 

  Türk milletinin Tomris Hatun’un hayatı bir sinema filmiyle yeniden gündeme geldi. Saka Türkleri’nin başına geçerek Pers İmparatorluğu’nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını ve zaferlerini anlatan film, Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışma listesine girmişti.Sanırım bu da konuya yönelmemize de yardımcı oldu. 

  Eski çağlarda Türkler anaerkil bir aile yapısından gelmekte. O yüzden kadınlar her zaman eşlerinin yanında sözü dinlenen hayatın içinde yeri kuvvetli olan kadınlardı. Çok iyi yetiştirilir kız çocukları iyi ata biner, iyi kılınç kullanır ve de mücadelecidir. Tomris Hatun bu kadınlardan biridir. Bugün topluma baktığınızda kadınların farklı alanda mücadelelerini gözlemliyoruz.Ancak bazı kadınların kendini savunamadığını ve bazen katledildiğini görmekteyiz. O yüzden kadınlarımızın kendi öz değerlerini tekrar ele alması gerekiyor. Bu yüzden örnek kadınları anlatmak ayrı bir önem taşıdığı için ikinci ünlü kadınla diğer yazımda beraber olacağım.

 

Semiray Ankara 8 Ocak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (2)

  1. Ferda
    • 10/01/2024

    Bir Turk kadının ne kadar güçlü olabileceğini bize gösteren Tomris khatun. Kaleminize sağlık. Çok güzel olmus

  2. Yıldız Tek Gamlı
    • 10/01/2024

    Oğlu için hükümdar olan Tomris hatun Hepimize örnek olmalı Kalemine yüreğine emeğine sağlık hocam yine harikasınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...