Sporun Hayatımızdaki Önemi

Sporun Hayatımızdaki Önemi

        Spor kavramı, yenmek ve üstün olmak gibi insan içgüdülerini içeren, önceden belirlenmiş kuralları olan, sosyalleştirici ve birleştirici olarak  yapılan fiziksel ve zihinsel aktivitelere spor denmektedir.

       Günümüzde önemini arttırarak geliştirmekte olan sporun,  katılım oranı her geçen gün artmaktadır. Sporun bireyler üzerindeki olumlu katkıları yapılan araştırmalar sonucunda bilimselleşerek önemini bizlere göstermektedir. Sağlığın korunması ve vücut formunun korunması için spor yapmak büyük önem taşımaktadır. Eski zamanlardan itibaren spor yapmanın adı bazen eğlence bazen de savunma amaçlı anılmış olsa da spor vücudun metabolizmasına en fazla etki eden eylemlerden birisidir. Özellikle sağlıklı bir yaşam için vücudun dokusundan kemiğine ciğerlerden kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar pek çok konuda büyük yarara sahiptir. Spor yapmanın yararı her ne kadar büyük olsa da spora ayrılan zaman oldukça azdır. Kişilerin kendisini belirli hedeflerle motive etmesi spora ayrılan zamanın artmasını sağlayacaktır. Sporun insanlar üzerinde önemlerinin bazıları şunlardır;

       Sağlık ile ilgili önemi şöyledir; spor veya egzersize katılım göstermek, genel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz, kalp-damar sağlığını iyileştirir, obeziteyi önler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi azaltır.

       Zindelik ile ilgili önemi şu şekildedir; spor veya egzersiz yapmak, fiziksel formun korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Kasların güçlenmesi, esnekliğin artması ve dayanıklılığın gelişmesi sporun önemli faydalarıdır.

       Ruhsal Sağlımıza katkısı; spor veya egzersiz yapmak, mental sağlığı olumlu yönde etkiler. Endorfin salgılanması, stresin azalması ve ruh halinin iyileşmesi sporun ruhsal sağlığa olan faydaları arasındadır.

       Disiplin ve Odaklanmamıza olan etkisi; spor veya egzersiz yapmak, disiplin ve odaklanma yeteneklerini geliştirir. Belirli bir hedefe yönelik çalışma alışkanlığı kazandırır ve kişinin kendisini motive etmesine yardımcı olur.

       Sosyal hayatımıza etkisi; spor, insanların bir araya gelip ortak bir amaç etrafında birleşmelerini sağlar. Takım sporları veya grup egzersizleri, sosyal bağları güçlendirir ve insanların birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar.

       Özgüven ve Özsaygımıza katkısı; spor veya egzersiz yapmak, kişinin kendine güvenini artırır. Başarılar elde etmek, hedeflere ulaşmak ve fiziksel gelişim kişinin özgüvenini ve özsaygısını artırır.

      Sonuç olarak bu katkılarının yanında saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası vardır. İnsanların bu denli önemi olan spora katılımı günden güne artarak devam etmektedir ve ilerleyen yıllarda bu katılım sayısının  oldukça artacağını düşünmekteyim.

 

Kaynaklar

Yetim, A. (2000). Sporun sosyal görünümü. Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi, 5(1), 63-72.

Orhan, R. (2019). Çocuk gelişiminde fiziksel aktivite ve sporun önemi. Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 9(1), 157-176.

ARABACI, İ. B. (2017). İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşamlarında sporun anlam ve önemi. Turkish Journal of Educational Studies, 4(1).

HEKİM, M. (2015). ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİNİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE VE SPORUN ÖNEMİ. Journal of International Social Research, 8(37).

 

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Diğer yazımı okudunuz mu?

Sporda Sakatlıkların Önlenmesi

Yorumlar (2)

  1. Pandemiden sonra yatay bir hayat süren bir birey olarak spor yapan ve yapmaya devam eden her bireyi ayakta alkışlıyorum hocam

  2. Zahide Türk
    • 4/02/2024

    Sporu seven ama tembel birey olarak spor yapanları ayakta alkışlıyorum👏🏻👏🏻👏🏻

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih KADIOĞLU

2002 yılında doğdum. 2012 yılında sporculuk hayatım başladı. 2019 yılında Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesini kazandım. 2021 Yılında Antrenörlük hayatım başladı.2023 yılında Gazi Üniversitesinden mezun oldum. 2023-2024 Eğitim yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında Yüksek lisans eğitimine başladım. Şu anda Gazi Üniversitesine Yüksek lisans yapmaktayım ve Çubuk Halk Eğitim merkezinde Antrenör olarak görev yapmaktayım.