PENCERE

PENCERE

  Neler geçiyor kafandan da yakalayamıyorsun. Düşünceler bir film şeridi, dur durak yok geçiyor geçiyor… Yönetemiyorsun beynin işlemiyor. Belli bir nokta binlerce nokta etrafında milyonlarca kez düşünüyorsun ve milyarlarca hayal kuruyorsun, milyonlarca düşünceye neden olan binlerce noktalara. Etrafta hayat yok belki var da sen o hayatın içinde değilsin. Çılgın kocaman fırtınalardan okyanusların sessiz dünyasına giriyorsun. Balıklar gibi insanlar; düşüncelerine giremiyorlar, yapabildikleri tek isyan sana açılmış gözlerle bakıp ağızlarını açıp kapamak… 

 

 Bir yığın insan var etrafında tanıyor musun tanımıyor musun düşünce noktaların izin vermiyor cevaplamana. Seviyor musun sevmiyor musun bu insanları yok cevap yok ama seviliyorsun herhalde bu kadar kalabalığın ortasında ki toplandılar etrafına. 

 

 Düşünüyorsun binlerce düşüncenin ortasında ne düşündüğüne karar veremiyorsun. Bir sürü cevap geliyor beynine de hangi sorularının cevabı bulamıyorsun. Bu sefer soru soruyorsun cevaplara, soru yok cevaplarında. Kocaman yağmur bulutları düşüncelerinin içinde ne yaptığına karar vermeye çalışıyorsun. Allahtan yağmur yağıyor üzerine ve keskin bir koku burnunda gözlerin açılıyor iri iri. Söylenen tek şey; “Kendinize gelin lütfen, sanırız sıcaktan bayıldınız.”

 

 Hafif, aptal bir tebessüm suratınızda ve tek bir düşünce: İyi ki var şu su ve kolonya. Değilse nasıl dönerdin okyanusların dibinden, bulutların arasından dünyaya…

Yorumlar (4)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 29/01/2024

  Çok teşekkür ederim Zeynep hanım

 2. Deniz
  • 20/01/2024

  Emeğinize sağlık.

 3. Yıldız Gamlı
  • 13/12/2023

  Çok teşekkür ederim

 4. Zeynep
  • 3/12/2023

  Kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yıldız TEK GAMLI

1976 yılında Ankara’nın Altındağ ilçesinin bir semti olan Doğantepe’de büyüdüm. Aslen Nevşehirliyim. Tipik bir Anadolu ailesinin altı çocuğundan biriyim. Konya Selçuk Üniversitesi Akşehir M.Y.O. Muhasebe bölümünü bitirmek dışında Ankara’dan ayrılmadım. Ankara Hacettepe Üniversitesi Sağlık İşletmeciliğini tamamladım. Amerikan Kültür Derneği’nde İngilizce öğrendim. Bu arada Ankara Tabipler Odası’ndan Hastane Yönetimi eğitimini bitirdim. Tüm bu eğitimleri tamamlarken Ankara Özel Güven Hastanesi’nde 7 yıl çalıştım. Evlenince kendi sağlık işletmemize geçip 4 yıl Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü yürüttüm. AÇEV (Anne-Çocuk Eğitim Vakfı)’le tanışıp, gönüllü annelik yaptım. Çocuklarla daha mutlu olduğumu fark edince Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’ni bitirip, 2 yıl devlet okullarında sözleşmeli, 2 yıl özel kurumlarda İngilizce ve İngilizce Drama öğretmenliği yaptım. Meme ve lenf kanseri nedeniyle çocuklarım olan öğrencilerimden ayrıldım. Tedavim devam ederken TEMA Vakfı ile tanışıp, çocuklara doğayı anlatmanın yanında, ara ara yine onlarla birlikte vakit geçirmenin yolunu buldum. 2019 yılında Bursa Nilüfer’e taşındım. Kızlarım üniversiteye başlayınca, “eğitimin yaşı yok” deyip, hayalim olan Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü (Almanca) okudum. Minik Saka Kuşu, Sabun Kokulu Masal, Lunaparkta Keyifli Bir Gün, Cemilhan'ın Maceraları, Büyüklere Küçüklerden Masallar, Kayıp Balerin, Yüzyılın Masalları, Yavru Kedi, Gökçe Özgür Olmak İstiyor, Bir Pazar Günü, Paylaşmak Çok Güzel kitaplarının yazarı.