Neden Her İnsan Platonik Aşık olmalı?

Neden Her İnsan Platonik Aşık olmalı?

Neden Her İnsan Platonik Aşık olmalı?

Karşılıksız olan her duyguda olduğu gibi aşkta da karşılıksız olan daha çok iz bırakır daha çok tecrübe kazandırır insana. Platonik aşık olan insan sevmenin sevilmenin ne kadar güzel olduğunu sevginin kıymetini anlar. Karşısındaki insanın mutlu olmasını onun gülümsemesi ile gülmeyi; az da olsa aşk hissiyatını yaşadığı insandan hafif bir sevgisini göstermesiyle hayata tutunur.

Platonik aşk bir tutkudur. Hayata bağlanma sebebidir. Bir insanı ayakta tutan ve aşkı için  emek vermesini sağlayan bir duygudur aslında. Çağımızda menfaatleri, çıkarları uğruna yaşanılan bir duyguya dönüşse de aşk gerçekten kalpten sevince maşukundan karşılık beklemeden çaba göstermektir. Aşkı uğruna karşısına ne engeller çıksa da o engelleri aşabilmek için tüm gücünü insan aşkından sevgisinden alır.

Platonik aşkın zararından çok faydası olur insana. Kimisine gerçekten sevmeyi öğretir, kimisini bu hayatta çağımız söylemiyle nirvanaya çıkarır… Kimisini de kötülüklerden arındırarak tüm yoğunluğunu aşkına aktarır.

Platonik aşķın zararı dokunmaz aslında. Günümüzde çok karşılaştığımız, sevgisi uğruna çaba göstermeyip çabuk vazgeçen… “Başkası mı yok neden zamanımı harcayayım?” bakış açısıyla bakan insanlara zararı dokunur.

Kısaca platonik aşk bir yaşam felsefesi kazandırır. İnsana her açıdan olumlu değer kazandırıp daha güçlü daha değerli bir insan haline getirir.

 

Mehmet Salih BOLAT

 

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Baş Editör: Elif Ünal YILDIZ

Benzer çalışmaları da okuyabilirsiniz: 

AŞK ÜSTÜNE

Yorumlar (2)

  1. Mehmet Salih BOLAT
    • 20/03/2024

    Hoşbuldum teşekkür ediyorum Bekir üstadım.

  2. Bekir SEVİK
    • 7/03/2024

    Kalemine sağlık hemşehrim. Aramıza hoş geldin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mehmet Salih BOLAT

1997 Hatay Antakya doğumludur. Mustafa Kemal Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezundur. Mesleği vinç operatörüdür. Kendisi şairdir ve Bir Avuç Mutluluk (2023) Adı Aşk Gerisi Şiir (2024) adında iki şiir kitabı bulunmaktadır.