Kişisel Gelişim Nedir Dersek!

Kişisel Gelişim Nedir Dersek!
   Kişi ;sözlük anlamına baktığınızda birey, insan olarak geçer.Her canlı insan değildir ama her insan bir canlıdır.Yaşadığı süre içinde insana yakışır bir hayatı hangi dilden ,hangi renkten , hangi ırktan olursa olsun hak eder.Hak etmesinin öncelikle ilk sebebi yeryüzündeki bitkilerden ve hayvanlardan daha donanımlı  ve daha akıllı yaratılması ile doğru orantılıdır.

  Her insan ; bu dünyada yaşarken mutlu ,sağlıklı ,aklı başında güzel bir yaşantıyı hak eder.Hak etmesi mutlaka güzel bir yaşam geçireceği anlamına da gelmez.Çünkü başta ailesel faktörler ,elbette anne babanın yaşam ve kültür seviyesi ,ekonomik imkanları ,eğitim seviyesi onun bu hayatta nasıl bir hayat düzeyi yaşayacağı ile doğru orantılıdır.
   Aile ,çevre ve okul bir bireyin çocukluğundan itibaren yaşantısına yön veren asıl unsurlar olduğunu hepimiz baştan kabul etmeliyiz.
Amerika’da sokakta yaşayabileceği gibi Afrika’da çok güzel şartlarda bir devlet sarayında da gözlerini dünyaya açmış olabilir.Bu konu çok geniş açılımı olan bir konudur.Zira  her şartın farklı coğrafyalarda farklı hayatlar sunabileceği herkesçe malumdur..Örneğin Japonyada dünyaya gelen çocuk eğitim anlamında çok şanslı görülebilir ama Avrupa’da  küçük bir ülke olan Hollanda’da bir çocuk bodrum katında istismara uğrayabilir.Türkiye’de küçük yaşlarda çalıştırılabilir.Filistin’de yaşama hakkı elinden alınabilir.Coğrafyalar genelde çocukların,kişilerin  kaderini belirlemede en belirgin şartlardan biridir.
Kişisel gelişim insan için,insanca yaşamak farkındalığını artırmak için mutlaka kişinin ruhsal ,psikolojik ve sosyal anlamda gelişmesine  gerekli olan bir eğitim anlayışıdır.Bir başka deyişle insana ait kalite artıran, yaşam düzeyini sürekli ve düzgün hale getiren  eğitim ve öğretim şeklidir.
Kişisel gelişim :insanın tüm becerilerinin ortaya çıkarıldığı ,bu hayatta dünyaya bakış açısını olumlu yönde  değiştirdiği ,değiştirmesine imkan sağlandığı bir alandır.
Kişisel gelişimini sağlayan insanlar;her şeyden önce kendine iyi davranan ,kendisi ile barışık olan ,kendini mutlu etmesini bilen insanlardır.Bu dünyada tek başına kalsa bile yaşama tutunabilen,umudunu kaybetmemiş düştüğü yerden kalkmasını bilen ,mücadele gücü yüksek ,morali yerinde insanlarıdır.Yaşama gayesinin asıl amacını çok iyi kavramış  ya da kavramak için çaba gösteriyordur. Bu yüzden insan değişime ve gelişime açıksa o kendine bu kısa hayatta mutlaka kendine iyi bir yer edinir.Bunun için de kişisel gelişim nedir önce onu anlaması gerekir.Anladığında kendini yetiştirecek gerekli çalışmaları yapacak ve bir şekilde tekamülünü tamamlayacaktır.Böylece kendi hayat standardını artırırken hem mutlu olacak hem de etrafına örnek olarak başka hayatlara kelebek etkisi yapacaktır.Çünkü iyilik  bulaşıcıdır.Kalite örnek alınası bir güzelliktir.

Yorumlar (2)

  1. Elif Ünal Yıldız
    • 27/11/2023

    Thank you for your nice comment. In the future, we will present articles in English that you, our valued readers, will enjoy reading.

  2. You should be a part of a contest for one of the most useful websites on the web. I am going to recommend this website!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...