İnsan…

İnsan…

     İnsan;Adem’den bu yana üremek için , çiftleşerek dünyada varlığını sürdüren bir canlı.Canlıların da en akıllısı ve soyunun sürmesini isteyen bir tür.

   İnsanoğlunun dünyada amaçlarından belki ilki ve en önemlisi kendinden sonra bir nesil bırakmak ,mirasını devretmek ,soyunu devam ettirmek için kendi canından kanından bir varlık sahibi olmak ve onu kendi evladı olarak dünyaya getirmek . Kız ya da erkek çocuğu fark etmez bir aile için yeter ki çocuk olsun.Ancak önceleri böyle değildi istekler. Özellikle geçmiş dönemlerde gücün göstergesi olarak erkek evlat sahibi olmak daha bir geçerli idi. Ailemden biliyorum. Şimdilerde kadınlar da ön planda olduğu için; “hayırlı evlat olsun ,sağlıklı olsun da kız erkek fark etmez “,diyenler çoğunlukta. Bizce de erkek, kadın olmak değil ; insan olarak topluma faydalı çocuk ,genç yetiştirmek toplumu geliştiren en önemli etkenlerden biridir.Bu yüzden ailenin ilk kurulduğunda eğitimli ve bilinçli bireylerin kurduğu kuracağı yuvalar sağlam ve yıllara meydan okuyan bir medrese gibi bir okul gibi hizmet veren bir çeşit eğitim kurumlarıdır.Böyle yuva kuranlara ne mutlu!

Eğitim ailede başlar. Aileyi de önce kadın ve erkek iki kişi ile oluşur öncelikle .Türkiye’de aileler gençler evlenirken çoğunlukla işin içindedir. Çünkü henüz onlar kendi başlarına her şeye karar veremezler. Normal olanı da budur geleneklere göre ama çok karışılınca da işler bazen istediği gibi gitmez. O yüzden büyükler karışacaksa güzel katkıda bulunmak için karışmalı. Gençlere destek olmalı işleri evlilikleri yolunda gitsin işlerini kolaylaştırmalı. Destek olunan evlilikler yolunda gider ve sağlıklı mutlu huzurlu çocuklar yetişir.Toplumun kalitesi ve devletin sağlam ve sarsılmaz bütünlüğü ortaya çıkar.

Çocuklar ; kendine güvenen,kendinin farkında olan ,iyi niyetli ,yalan söylemeyen ,küfür etmeyen ebeveynlerle büyürse sağlıklı huzurlu insanlar olurlar. Çocuğuna zaman ayıran ve onunla kaliteli zaman geçiren ebeveynler ilerde üretken verimli çalışkan ,öz güveni yüksek topluma faydalı bireylerin ailesi olurlar. Çünkü armut dibine düşer der büyükler. O yüzden de Hz.Muhammet’in en güzel yatırımın çocuğa yapıldığını söylemesi boşuna değildir.

”En güzel miras da çocuğa bırakılan annesi ile babasının birbirini sevmesidir “der ayrica bir başka söyleminde.

Elbette bu bilince herkes her zaman erişemez .Erişmiş olsaydı bugün parçalanmış ailelerin olmaması gerekirdi.Maalesef toplum olarak bunu başaramadık.Başardığımız anda her şey tersine dönecek .Aile bireyleri adına millet ve devlet adına çok güzel işler başarmış olacağız.Kaliteli fertlerden ve ailelerden oluşan bir millet ve devlet olacağız.

Semiray Sezgin.

22/11/2023 Kadıköy /Moda

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...