İLAHİ AŞK

İLAHİ AŞK

⭐“️Varsın sînem aşk ateşinden yansın
⭐️Bedenim de ona kül olsun”  demiştir Niyazi Mısrî Hazretleri, derûn muhabbetinin şevkinden.. Âşıklığın meşakkatine tâlip olan bir kalp, içinde yanan nârı nûra çevirir de, bundan haberi dahî yoktur. Çünkü gerçek Hak aşığı, ne nâra bakar, ne de nûra; onun derdi yalnızca yüce Yaratıcısıdır.. O’ndan (c.c.) aldığı İlahî lezzet öyle sırlı, öyle hikmetlidir ki, göz de, gönül de yalnızca Allah’ın rızasına kul, muhabbetine tâliptir.

Derdin varsa, derdine “Hû” diyebilmektir İlahî aşk.. “Hû” diyen kişi, o derdin niye geldiğini bilir; ham nefsinin terbiye edilmesini, dünyaya olan bağlılığından kurtulmasını ve varmış gibi görünüp de aslında yok olan her türlü yanılsamadan arındırılmasını fırsat görür kendine.. Bu sebeple, “Bu da geçer Ya Hû” sözü, Allah’a olan tevekkülü ve tezekkürü hatırlatan en güzel sözdür.

Her yolun yolcusu olduğu gibi, her makâmın da bir tâlibi vardır. Âşıklık makamına tâlip zor bulunur. Hak’ka ve hakikatlerine tâlip olanlara verilir o kâmil makam.. Samimiyetle divan durup, secde edene, duaya sarılana..

Osman Hulusi Efendi’nin aşıklık kapısında bekleyen ruhlara hitabıdır, her okuduğumda iç âlemimi aydınlatan;
⭐️Âşık olan post olur
⭐️Mevlâ ile dost olur
⭐️Gece gündüz mest olur
⭐️Gönül yâra yâr olur

Allah’ım;
Hak ve hakikatleri görmeyi ve o hakikatlere erecek aşıklığı bizlere nasip eyle.. Bizleri feraset ve basiret sahibi kıl. Sen’den gelecek her türlü hayra muhtacız. Bize hayırlar ihsan eyle.. Amin..

Nuri Sivasi Hazretlerinin beyiti ile İlahî çağrıya kulak verelim;
⭐️Semadan sırrı tevhidi
⭐️Duyan gelsin bu meydâne

YASEMİN ÖZDEMİR

 

 
 
 
 
 
 
 

Etiketler:

#din #islam #ilahiaşk

Yorumlar (7)

 1. Zeynep
  • 17/02/2024

  Kalemine yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş

 2. Gonca
  • 13/02/2024

  Maşallah kaleminize güzel yüreğinize sağlık 🧿🧿🧿🧿😘

 3. Mevlüde
  • 13/02/2024

  Kalemine sağlık

 4. Mevlüde
  • 13/02/2024

  Kalemine sağlık

  • 13/02/2024

  Gönlünden gelen hep aksın kaleminden, hayırlı olsun canım 👏👏💖

  • 13/02/2024

  Can can ah ne güzel olmuş ya❤️ duyan gelsin duyan gelsin

 5. Yıldız Tek Gamlı
  • 13/02/2024

  Harikasın ❤️ Hoş geldin iyi ki geldin... Kalemine yüreğine emeğine sağlık arkadaşım....

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yasemin ÖZDEMİR

Yasemin Özdemir, 1985 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon ve İktisat bölümlerinden mezun oldu. Çeşitli yerel televizyonlarda spikerlik, sunuculuk, muhabirlik ve seslendirme yaptı. 2013 yılında evlenen yazar, 2014’te kızı Serra’yı, 2017’de ise kızı Ceyda’yı kucağına aldı. Anne olduktan sonra kızlarından ve eşinden aldığı ilhamla, “Baba, Beni Annemle Büyütür Müsün?” kitabı ile yazarlığa adım atan Özdemir, “Ebeveyn-Çocuk” ve "Kadın" alanlarında kitap çalışmalarına devam etmektedir. Bir Tasavvuf aşığı olan Yasemin Özdemir, Hz. Mevlâna, Yûnus Emre, Niyazi Mısrî, Hacı Bayram-ı Velî ve daha birçok Tasavvuf ehlinin Dîvan eserlerini seslendirmektedir.