Geçmiş Dönemlerin Üstatları

Geçmiş Dönemlerin Üstatları

Geçmiş Dönemlerin Üstatları

Herkese merhaba,

Bu yazımda aslında birçok kişinin merak ettiği o eski yazarlarımıza değinmek istedim. Çünkü bir çok gelen sorularda,

“Yazar tıkanıklığı neden olur? İlk yazmak için nasıl giriş yazmalıyız?” tarzında birçok sorular gelmektedir. Benim hep söylediğim bir cümle var. Edebiyat dünyasında gelmiş, geçmiş değerli üstatları okumaktan geçer. Çünkü şöyle düşünün…

Karanlık bir yol ve o yerde elinize almanız gereken bir fener…

İşte onları okumak da böyle bir şey tabii ki okumaya başlarsanız. Birçok yazılan yazılar, şiirler, makaleler, öyküler, hikayeler, romanlar zaten zamanında yazılmış eserlerdir. Bizler sadece kendimize göre uyarlama yaparız..

Edgar Allan Poe. Nazım Hikmet, Can Yücel, Hp Lovecraft, Stephen King, Dostoyevski, bizlere ışık olacak üstatlarımız…

Edgar Allan Poe…

Ona değinmeden geçemem.. Çünkü yaşadıklarına rağmen edebiyat için üretmeye hep devam etmiş. Zor bir hayatı olmasına ve yakınlarını kaybetmesine rağmen tek bir amacı olan o kalem ustası…

Editörlük yapmış, şiirler yazmış, denemelere eserlerini vermiş. Dergilerde çalışmış. Edebiyat daha da güzelleşsin diye bunları bizlere sunmuş..

Nazım Hikmet 

20. Yüzyılın en gözde şairleri arasındadır. Kendi düşüncelerinden oluşturduğu amaçlarına dair şiirlerden ziyade, duyguları en içten gören ve satırlara işleyebilen bir kalemdir. Şiirleri bir çok dile çevrilmiş ve dünyaca üne sahip olmuştur.

Bütün kuralları yıkıp, serbest bir şekilde yazım stilini kullanarak yıllarca duygulara dokunacak eserler vermiştir. En beğendiğim iki tane eserini de buraya yazmak istiyorum. “Piraye’ye Mektuplar” ve “Memleketimden İnsan Manzaraları

H.P. Lovecrat

Amerikalı, tuhaf öykü ve korku yazarıdır. Günümüzde izlediğimiz birçok filmin ve sonrasında gelen yazarların ürettiği hikaye ve roman fikirlerinin, ilhamın, hayal gücünün baş mimarlarındandır. Dünyaya kozmik korku türünün en kalıcı örneklerini sunmuştur.

Ana akımın, popülaritenin kaleme aldığı anlatımların dışında, kurduğu karanlık atmosferde insanın psikolojisini ve daha önce görmediği anlayamadığı sırlarla karşılaştığında, merak içgüdüsüyle izlenen yolda ne gibi yıpranmalara sebebiyet verdiğini ve bu uğurda kaybolan ruhların sonuçlarının çıkarımlarını yapmıştır.

Eşsiz bir hayal gücü ve dünyası vardır. Kalemini çok sevdiğim ve ilham aldığım yazarlardan biri olduğu için en etkilendiğim hikayelerini size öneri olarak sunmak isterim.

“Deliliğin Dağlarında”

“Cthullu’nun Çağrısı”

“Innsmouth Üzerindeki Gölge”

“Zamanın Uçurumunda”

Bunlar bizim için değerli ve değeri bilmek gerekir.

 

Selin BASMACI

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ÖZGÜRLÜĞÜN VE FARKLI OLMANIN BEDELİ

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selin BASMACI

Lüleburgaz doğumlu Selin Basmacı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü mezunudur. Aynı zamanda lise yıllarından beri kalemi elinden düşürmedi. Şiirle başladığı yolculuğa Geçmişin izleri adlı kitabı çıkararak devam etti. Okuyucuların dikkatini kısa sürede çeken Selin Basmacı ardından Geçmişin Gölgesinde ilk aşk romanını ve Azrah ilk korku romanlarını yazdı. Yoğun ilgi gören Azrah kitabının devamı merakla beklenirken Selin Basmacı kalemi bir an olsun elinden düşürmeden üretmeye ve yeni eserleri yazmaya devam ediyor. Geçmişin izleri değerli şiirlerin yer aldığı ilk eser, Geçmişini Gölgesinde kendi hayat hikayesinden etkilenerek yazdığı bir aşk romanı iken Azrah ise Korku türünde yazılan ve devam serisi olacak olan önemli eseri.