Bir Türkü Hikayesi

Bir Türkü Hikayesi

Bir Türkü Hikayesi

Çarşambayı Sel Aldı

Bundan ben diyeyim yüz sene önce, siz anlayın yüz elli sene önce. Yeşilırmak’ın ikiye böldüğü Samsun ‘un şirin ilçesi Çarşamba’da yaşanan hazin bir aşk öyküsünden bahsedeceğiz . Yukarıda bahsettiğimiz gibi Yeşilırmak Çarşamba’ yı ikiye böler.

Doğu yaka, Batı yaka ya da yerel deyimle karşı geçe, beri geçe. Eskiden bu iki yaka arasında ulaşım derme çatma bir ahşap köprü ve çok basit sallarla yapılırmış.
Gelelim türkümüze konu olan hazin aşk öykümüze. Melek, Karşı Geçe beyinin güzelliği dillere destan kızı. Taliplisi çok. Yörenin zenginlerinin, beylerinin, ağalarının oğulları Melek ile evlenebilmek için seferber olurlar Melek hiçbirine olur demez.

Babası da aşka hürmeti olan bir baba olduğu için kızına hiçbir baskı yapmaz. Beri geçenin beylerinden birinin Ahmet adında bir oğlu vardır. Ahmet yakışıklı, iyi huylu ve yiğit bir delikanlıdır.
Bir düğünde Ahmet ile Melek birbirlerini görürler. Uzaktan uzağa da olsa severler birbirlerini. Ahmet babasını dünürcü gönderir. Kız evi naz evi önce kabul etmezler. Sonra araya hatırlı beyler girer ve Melek’in de rızasıyla nişanları yapılır düğün için zaman kararlaştırılır.

İki genç çok mutludur. Rivayete göre aylardan nisan veya mayıstır. Düğüne üç beş gün kala gök gürültülü, çok şiddetli bir yağmur başlar, bu yağmur takriben bir hafta sürer.
Ahali Nuh Tufanı tekerrür ediyor zanneder. Yeşilırmak’ın üzerindeki tahta köprü yıkılır. Irmak taşar evleri ve insanları sel götürür. İki yaka arasında uzun bir süre ulaşım sağlanamaz.

Bu arada kötü niyetli insanlar boş durmazlar. Melek’ in reddettiği taliplilerinden birisi Melek’i kaçırır. Ulaşım sağlanınca Ahmet durumu öğrenir. Silahını kuşanır atına atlar ve Melek ‘in peşinden gider . Ne yazık ki o günden sonra ne Ahmet ‘den ne Melek’den ne de Melek’i kaçıran kişiden bir haber alınamaz. Halkımız bu hazin öyküyü türküleştirerek ölümsüzleştirir.
Çok eskiden uşak makamında ve nakaratı farklı olarak okunan bu türkü yine anonim birisi tarafından hicaz olarak bestelenmiştir. Tüm Türkiye’de ve türkü okunan bütün coğrafyalarda hicaz haliyle bilinir ve sevilir.

Çarşamba’yı sel aldı
Bir yar sevdim el aldı
Keşke sevmez olaydım
Elim koynumda kaldı

Oy neyimiş neyimiş
Kaderim böyleyimiş
Gizli sevda çekmesi
Ateşten gömleğimiş

Yılan akar kamışa
Su neylesin yanmışa
Mevlam sabırlar versin
Yarinden ayrılmışa

Çarşamba’dır yolumuz
Kelepçeli kolumuz
Bu yıl böyle giderse
Hapishane sonumuz

Atmaca doğan olsam
Gelsem kapına konsam
Gelin olduğun gece
Seni saran ben olsam

Ozan Kasım KOL

Editör: Nigar KAYA 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ÖĞRENCİ 

 

 

Yorumlar (3)

  • 27/02/2024

  Amin Bekir Hocam. Teşekkür ederim. Uğur Ukut kardeşim ben teşekkür ederim.

 1. Bekir SEVİK
  • 27/02/2024

  Yüreğinize sağlık Ozan Kasım Hocam. Allah Melek ve Ahmet'i cennette kavuşturur inşallah.

 2. Uğur UKUT
  • 27/02/2024

  Bilmiyordum öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozan Kasım KOL

Ozan Kasım Kol 1971 tarihinde Samsun' un Çarşamba İlçesi'nin Beyyenice köyünde doğmuştur. Çocukluğu Beyyenice köyünde geçen şairimiz , Turizm ve Otelcilik mezunudur. Lise yıllarında edebiyat öğretmeninin aşırı telkiniyle şiire önem veren Ozan Kasım Kol "Dünyanın Dengesi Sevgi (2021) ve Meriç ile Tuna (2023)" isimli kitapların şairi ve yazarıdır. Bazı şiirleri türkü olmuş olan şairimiz aynı zamanda Kültür Bakanlığı halk şairidir. Tansiyon dergisinde türkülerimizin hikayelerini araştırıp yazmaktadır. Yedi Sanat Derneği (Yesader) ve MSG üyesi olan Ozan Kasım Kol ,Ahmet Erhan,Arife Gül ve Gülüzar isminde üç çocuk babasıdır.