YUŞA HAZRETLERİ

YUŞA HAZRETLERİ

Yıllar önce oğlum henüz dokuz yaşında falandı. İzmir’ den arkadaşlarla bir grup halinde Bursa ve İstanbul evliyalarını görmek için yola çıktık. Oğlumla yaptığımız gezilerde çok güzel şeyler yaşamışımdır genelde. Bu seferde anlatacağım olayın güzelliğini sizinle paylaşmak istiyorum. 

Eyüp Sultan, Piyer Loti, Fatih Camii, Sultan Ahmet Camii derken kendimizi en son Beykoz’da Yuşa peygamberi ziyaret ederken bulduk. Yuşa peygamber İsrail oğullarına Musa Peygamber’den sonra onun da devrinde yaşadığı söylenen bir peygamberdir. 

 Hz. Yuşa İsrailoğullarının lideridir. Hz. Musa vefat ettikten sonra İsrailoğullarına lider tayin edilmiştir. Aynı zamanda Hz. Musa’nın çağdaşı olarak da adlandırılmaktadır. Hz. Yuşa yaşamı boyunca pek çok mucizeleri olan peygamberlerdendir. Hz. Yuşa’nın adı İbranice kökenlidir. İbraniceden gelmektedir. Günümüzde türbesi İstanbul’da bulunmaktadır. 

 Hz. Yuşa peygamberin tam olarak doğum tarihine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Hz. Yuşa’nın Yusuf aleyhisselam neslinden olduğu bilinmektedir. Boyu orta ve göğsü yaslı biri olarak bilinmektedir. Son derecede güzel bir yüze sahiptir. Bundan dolayı Hz. Yusuf’a da tip olarak benzetilmektedir. Son derecede kahraman ve cesur bir kişi olan Hz. Yuşa aynı zamanda çok iyi bir savaşçıdır.

Hz. Yuşa Peygamber’in tam olarak adı Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Fakat Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. Musa’nın kıssalarından  Hz. Yuşa’dan bir kısımda bahsedilmektedir. Aynı zamanda Musevi kutsal kitabı olan Tevrat kitabında da adı geçmektedir. 

 Hz. Yuşa’nın en önemli mucizeleri arasında Ürdün nehrinin yarılması yer almaktadır. Kenan topraklarını fethetmek için Ürdün’e gelen ve Ürdün nehrinden geçmek zorunda olan ordusu için Ürdün nehrini yarmıştır. Hz. Yuşa’nın bir diğer mucizesi ise melekler tarafından desteklenmesidir. Aynı zamanda Hz. Yuşa peygamberin meleklerle de konuştuğu bilinmektedir. Kendi ordusu görünmez ordular olan melekler tarafından desteklenmiş olarak bilinir.

Bu mübarek zatın kabrini ilk defa ziyaret ettik. İnanılmaz uzun boylu geldi bize. Normal mezardan uzundu. Sonra oğlum bana dönerek kısık sesle “Ne kadar güzel kokuyor anne! Sen de duyuyor musun kokuyu,” dedi. Evet ben de duymuştum ama sonrasında bana öyle geldi herhalde deyip geçiştirecektim. Mutluluk ve huzur içinde duamızı yapıp oradan ayrıldık ve yıllar sonra bir televizyon programında Yuşa hazretlerinin oradaki yazıyı açıklıyordu spiker. “Dostlarımız bizim kokumuzu duyarlar. Allah’ın dostları bizim de dostumuz, sevgilimiz demek geldi içimden şu an. Çünkü kim kiminle gönül birliği ederse seneler sonra değil asırlar sonrada onun ruhunun bedeninin insanlar kokusunu duyar Allah isterse. Bunun için samimi olmak yeter, Rabbim hepimizi evliyaların dostu yapsın inşallah. 

Yeryüzündeki Allah dostları yıldızlar gibidir. Onları arayıp bulmak ve de manevi gıdalarından faydalanmak gerekir. Allah’ım gerçek Allah’ın dostlarına bizleri yoldaş etsin inşallah bu üç aylar hürmetine. 

Kaynaklar :CNN.Com, islam ansiklopedisi, 

 

Semiray Sezgin Ankara Şubat 8

 

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

 

 

Yorumlar (2)

  1. semiraysezgin
    • 14/02/2024

    Teşekkürler canım o dönemde insanlar bu güne göre daha uzunlarmış arkadaşım

  2. Hz. Yuşa nın kabrine gittiğimde benim de ilk şaşırdığım boyu olmuştu. Kokuyu hiç hatırlamıyorum kısmet değildi belki de...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...