YÜREĞİMDEKİ ALP YILDIZI EDELWEİSS

YÜREĞİMDEKİ ALP YILDIZI EDELWEİSS

Edelweiss, Alp Dağları’nın yüksek kesimlerinde yetişen beyaz bir çiçektir. Zor kazanılan sonsuz aşkı simgeler.

Edelweiss 

 ‘’Edel ‘’ soylu

‘’Weiss’’ ise beyaz  

 ‘’Kıymetli beyaz’’ anlamı taşır. Sadece beyaz çiçek açar. Bu nedenle Alper’de masumiyeti, saflığı ve adaleti temsil eden. ‘’Kar Çiçeği’’ olarak da bilinir.

Bizdeki kardelen misali.

 Başka bir adı da yıldız şeklindeki yapraklarından dolayı ‘’Alp Yıldızı’’ dır. Dağ çiçeklerinin kraliçesi, ölümüne aşkın sembolü olan Alp Yıldızı, dağların en yüksek kesimlerinde kireç taşlarının içinde yetişir. Yüksek kayalık uçurumların ulaşılması güç noktalarında, soğuğa ve zor hava şartlarına direnir. Yetiştiği yerden dolayı zorlu şartlara uyum sağlar. Papatya ve ayçiçeği familyasına aittir. Yaprakları beyaz tüylerle kaplı, yünsü ve yumuşaktır. Soylu beyaz Alp Yıldızı. İsviçre’nin ulusal çiçeğidir.

 Ferhat ile Şirin efsanesinde Ferhat’ın sevdanın verdiği aşk ile dağları delmesi gibi… Alp Dağları’nın eteklerinde yaşayanlar da sevdiklerine sarp kayalıklardan bu çiçeği koparıp getirirlermiş. Ölümüne aşk bu çiçekte vücut bulurmuş.

 Bu yarışta kim bilir kaç genç hayatını kaybetti, kaç genç sevdiceğine giden yolda kalpleri fethetti bilinmez. Ama bilinen bir gerçek vardır ki; saf aşk zorluklara göğüs gerenin onu hak edenindir. 

 Her gerçek aşkın ve başarının yolu zorludur. Aşk iyileştirir. Edelweissi güçlü ve değerli kılan da yenileme ve iyileştirme yolunda vücuda kattığı onarımdır. Doğanın olağanüstü yaratıcılığı. Aşkın gücü Edelweissin gücüne eşittir. İkisi de vazgeçilmezdir. 

 Doğada çiçeklerden en üstte, zirvede yaşadığı için doğa harikasıdır. Onu bulan herkese şans ve mutluluk getirir.

    EDELWEİSS 

     Macera, bağlılık , asalet, güç, cesaretin temsilcisidir.

     MACERA

Bu çiçeğe ulaşmak için dağlarda bir maceraya atılmanız gerekiyor. Zorlu bir parkur ve verdiğiniz emekler sonrası çiçeğe ulaşabilirsiniz. Bu nedenle macera anlamı taşır. Zor bulunur.

     BAĞLILIK

Alp Yıldızı kısa ömürlüdür. Alplerin en karanlık yerlerinde kolay bulunmayan yerlerde yetişir. Bulunduğu yere bağlılık yapar. Her sene orada çıkar.

      ASALET

Herkesin ulaşacağı bir yerde olmadığı için asildir. Asaleti temsil eder.

      GÜÇ

Çiçeğin doğası gereği yükseklerde en tepelerde yetişmesi Edelweissi güç ve kuvvet ile ilişkilendirir.

      CESARET

Edelweiss dağların en tepelerinden sevgiliye getirenler güçlü bir yapıya ve cesarete sahip oldukları için cesaret çiçeğidir.Bu yüzden bazı seçkin asker sınıfına rozet ya da madalya olarak verildi.

‘’Nur die Elite kann Edelwessi erreichen’’(Edelweiss’a sadece tecrübeli dağcılar ulaşabilir.) Bu nedenle 1907’de Avusturya imparatoru Franz Joseph tarafından dağcı birliklerin sembolü olmuştur.

  Ne zaman ki çiçeğin neslinin tükenmesi ile karşı karşıya kalındı o zaman çiçek gerçek aşkın yıpranması ile ilişkilendirildi. Taşıdığı diğer anlamda budur.

  Saklı bir Edelweiss yüreğimde…

Sevgili okurlarım; hayatınız beyaz sayfa aşkla dolsun. Olumsuz duygularınız ruhunuzdan arınsın. Yüreğinizdeki Alp Yıldızı’nız sizi mutluluğa taşısın.

 

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör: Dr. Sibel ÇELİKEL

Yorumlar (3)

 1. Sevgi Biçici
  • 28/01/2024

  Romantik Akıcı Ve sürükleyici Bilgi realistlik içeren... Aynı Zaman da Okurken hayale daldırıp O Okunanları Yaşarcasına... Büyüleyici bir Ruh haline Sürüklediğiniz için Sonst Teşekkürler Havin Hanım... Yazılarınızın Devamını Sabırsızlıkla bekliyorum.... Kalem Kağı da Devam... (İnternette de olsa)🙂🙂 Sevgiler....🙂❤️😘

 2. Yıldız Tek Gamlı
  • 27/01/2024

  Harika bir yazı Sayenizde çiçeklere aşık ben Alp Yıldızı çiçeğini öğrendim. Umarım nesli tükenmez ve bir gün görebilirim.

 3. Bekir SEVİK
  • 26/01/2024

  Bu yazıyı okumam hem iyi hem de kötü oldu. İyi yanı, böyle asil bir çiçek olduğunu öğrendim ve gerçek aşka bir kez daha saygı duydum. Kötü yanı, şimdi Alp dağlarına gitmem gerekecek 😊😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havin EZO

Amerika'da yaşıyorum. Sanat tasarım eğitimimi Sağlık sorunları nedeniyle tamamlayamadım, ancak şu anda sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda çeşitli resim çalışmaları gerçekleştiriyorum, sanat alanındaki tutkumu ve yeteneklerimi geliştirmeye devam ediyorum." yazı yazmaktan büyük keyif alıyorum.