YEŞİL’CE YEŞİL ADAM

YEŞİL’CE YEŞİL ADAM

YEŞİL’CE YEŞİL ADAM 

Şiir ,Sümerlerin Gılgamış Destanına kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Bir çok destanın sözlü anlatım ihtiyacından ortaya çıkarak günümüzde daha yalın haliyle varlığını sürdürmektedir.

  Şiir , insanoğlunun duygu ve iç dünyasının yansımasıdır.Günümüzde yalınlaşması ise hayata yüklenilen anlam ile doğru orantılıdır.

Ne kadar anlam yüklüyoruz ve ne kadar duygularımız ön planda? Hala 80’ler ve 90’ları özlemiyor muyuz? Günden güne teknoloji ilerledikçe, hayat makineleştikçe, evler betonlaştıkça ; insan iç dünyasına dönüp daha fazla yalnız olduğunu hissetse de, şiir insanın etkileşimden ortaya çıkmıyor mu ?

Günlük hayat rutini içerisinde, insanın doğa ile etkileşime geçebileceği bir ortam mevcut mu ? Sokakta beton kaldırımların arasına gövdesi sıkıştırılmış ve tam anlamıyla özgür olmadığı için cılız kalmış ağacın altına oturup hayal kurup “pastoral şiir” yazacak halimiz, haliniz var mı ? Elbette boşanma sayısında çığır açtığımız şu son yıllarda,o kutlu günde birbirine verilen bir ömür boyu sözünü tutan aldatmayan, kandırmayan, para kaçırmayan, ihanet etmeyen, en önemlisi sadece seven ve saygı gösteren çiftler nerede? Nerede “lirik şiir “ yazacak ve yazılacak aşklar.

Saf ve karşılıksız sevgi …Her birey kendi benliğini güven altına almaya çalışırken evlilikte biz kavramı unutulmadı mı ? Sadece evlilik üzerine değil elbette sözüm dostlar. Mevzu şiirse en bilinen tema aşktır. Çiftler , 5 sevgili öncesinin kim olduğunu bile hatırlamıyor.

Çağımızın hızlı tüketim hastalığı ilişkilere de yansıdı. Bu yansıma üzerinden yazımın en başında bahsettiğim gibi nasıl aşk temalı şiir bekleyebiliriz ki ? Bende bir şair olarak söyleyebilirim ki, şiirlerimi yaşanmışlıklarımdan çıkan duygularla yazıyorum.

Bugünkü yazımı, patenli sözüm “Şiirin anlamı şairin gönlünde saklıdır” ile noktalamak isterim. Her insan bir dünyadır; Gezmek, görmek ve yaşamak gerekir.

 

 Yeni yazılarda görüşmek üzere 

Huzurla Kalın

 M.S.K. ( YEŞİL ADAM )

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

 

 

 

 

 

Etiketler:

#Aşk #edebiyat Şiir

Yorumlar (7)

 1. Esin TARAKÇIOĞLU
  • 9/03/2024

  Yüreğinize emeğinize kaleminize sağlık hocam muhteşem bir yazı olmuş

 2. Erkan
  • 9/03/2024

  Yeşil adam in kalplere dokunan herkulade şiir lerinin büyük hayranıyım emeğinize yüreğinize sağlık..🙏👏👏

 3. Bekir SEVİK
  • 9/03/2024

  Kaleminize sağlık Murat Hocam. Ne de güzel anlatmışsınız günümüzün yapmacık aşklarını. İnsan, 90'lı yıllarda bir ilişkiye başlamadan önce, aylarca uzaktan uzağa kesiştiği günleri özlemiyor değil. Tebrik ederim hocam, aramıza hoş geldiniz .

 4. Perihan
  • 9/03/2024

  Şiir yazmak ayrı bir sanat ama şiir olmak apayrı. Şiirin kendisi olarak kelimeler yine sihirli şekilde dökülmüş.Kaleminizin mürekkebi kurumasın ✌️🙏

 5. Mor
  • 9/03/2024

  Yeşil Adam'ın YEŞİL'ce makalesi efsane olmuş. Artık takipteyiz hocam buradanda sizi.Kaleminize sağlık

 6. Mor
  • 9/03/2024

  Yeşil Adam'ın YEŞİL'ce makalesi efsane olmuş. Artık takipteyiz hocam buradanda sizi.Kaleminize sağlık

  • 9/03/2024

  Yüreğinize sağlık Her şey bir şiirle başlar.. Şarkı, roman, hikaye..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Murat Selçuk KATIOĞLU

4 Aralık 1979 doğumlu, dinleyenlerin ve sevenlerinin "Yusuf Hayaloğlu" diye hitap ettiği Söz yazarı, Şair, Bestekar ve Yorumcu M.Selçuk KATIOĞLU, bioenerjist uzmanlığını yanı sıra uzun yıllar ünlü sanatçılara şarkı sözü vermiş olup aynı zamanda, bir çok tiyatro oyununun senaryosunu yazıp, yönetip, oynamıştır. 2013 yılında yayınlanmış olan Mavi Düş İstasyonu adında şiir kitabı vardır.