SU GİBİ AZİZ OL

SU GİBİ AZİZ OL

Denizler dünyanın üç de ikisini kaplar. İnsan vücudunun da üç de ikisi sudur. Su olmaz ise hayat yoktur. Çünkü su hayattır. Bir görüşe göre dünyada her şey tüm canlılar suda başlamıştır hayata. Canlı türlü için su vazgeçilmez hayat kaynağıdır. Öyleyse Hz. peygamberin sözünü tutup denizleri, gölleri ve de nehirleri, ırmakları, dereleri güzel bir şekilde korumalıyız. Çünkü herkese lazım. Kaliteli su insan sağlığı için özellikle olmaz olmazdır. Yediğimiz, içtiğimiz, çok önemli aynı düşüncelerimiz gibi… Suyun kirlisi vücudu zehirlerken , düşüncenin kirlisi de ruhu kirletir. Ruhu kirlenince insanın her türlü kötülüğü yapması içten bile değil. 

Su gibi aziz ol der büyüklerimiz! Su gibi aziz olmak ne ola ki ;der misiniz? Her canlının işine yaramak, onlara hayat vermek ,onlara yaşamaları için hayatına anlam katmak derim. Değil midir su varsa hayat var. Besinleri büyüten şu değil midir, hayvanları, insanları yanıp tutuşmaktan kurtaran, büyümelerini sağlayan.. 

Dünyada susuz yaşayacak bir canlı tanıyan var mı, varsa da ben bilmiyorum. Hele insan için ne çok elzem ,temizlik için en çok ona ihtiyaç var. Yemek yapmak için, çiçeklerini sulamak için, hayvanlarına su vermek ve de yeni doğan bebeklerini yıkamak için. Ölünce giderken mezara o zaman bile su lazım. Öyleyse bir damla su olsa bile ziyan etmeyelim ki hayat renklensin. 

Bununla birlikte davranışlarımızla, iyiliğimizle sevgimizle, çevremize faydamızla dostlarımıza vefamızla, fedakarlığımızla aziz olmalıyız ki adımız biz gitsek bile arkamızdan anılsın. Dostlar bizi hatırlasın. Veysel’in dediği gibi… 

 

Etiketler:

#su

Yorumlar (2)

  1. Semiray Sezgin
    • 18/12/2023

    Yıldızım çok tesekkür ederim

  2. Yıldız Tek Gamlı
    • 18/12/2023

    Yine sizin var oluşunuz gibi anlamlı bir yazı olmuş hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...