SINAVDA KAYGILANMA

SINAVDA KAYGILANMA

SINAVDA KAYGILANMA

Sınav kaygısı, hayatın zor bir anı, her gencin yaşadığı, bir bilinen kanı. Kalbini hızla çarpmasına sebep olur, nefes almakta zorlanır, başarısızlık korkusu, sarar insanı. Sınav günü yaklaşır, stresi arttırır, başında döner dünya ve kaygı kat be kat katlanır. Hareket alanını daraltır.

İnsan uykusuz gecelerde döner durur. Yatağı dar gelir, odası daha da dar gelir. Akılda bin bir türlü soru dolanır, eğrisi, doğrusuna dolaşır. Başarı mı gelecek, mutlu edip yüzü güldürecek, yoksa koca bir hüsran görecek, dünya başına mı geçecek? Umutları tükenecek, yarınlara küsecek. Bütün faturayı geleceğine kesecek. Sonrasında pişmanlıklarla yıllar geçecek. İş işten geçecek. Pişmanlıklarla cebelleşecek.

Zihin bulanacak, eller titreyecek belki, sorular gözünde, kocaman bir belkiye dönüşecek, bilgiler karışacak, anılar dağılacak. Başarısızlık korkusu, ruhunu saracak ve nefes almakta zorlanacak.

Sınav Kaygısını Yenmenin Yolları Nelerdir?

Ancak unutma ki, bu geçici bir hal, olacak. Kaygını yenmek için sabırlı olman, moral depolaman sana çok iyi gelecek.

Düzenli çalışmak, en iyi yol olacak. Kaygıyı azaltacak, seni doğruya götürecek, yüzünü güldürecek. Umutlar filizlenecek, unutma sayılı günler gelip gidecek. Nefes al derin derin, sakin ol biraz, her şey senin elinde biraz ol serin.

Meditasyon, spor, hepsi birer araç, önemli olan bir tek sensin, sınav kaygısını aşmak için, bunlar birer ilaçtır.

Ders çalışırken molalar vermek gerek, beynini dinlendirmen için, zinde kalmak için, iyi hissetmen gerekecek. Arkadaşlarınla zaman geçirmen, güler yüzle, olman gerek. Stresini azaltıp, sana sınav kolay gelecek. Kendine inanman gerekecek, buram buram güven kokmak gerek. başarının sırrını, asla unutmamak gerek.

Sınavlar sadece bir yol, gayretin pusulan olacak. Hayat büyük bir han, gelen de yolcu giden de yolcu. Önemli olan kaygını yenmen, başarıyı sahiplenmen, işte budur mutluluk.

Her sınav bir deneyim, bir öğrenme süreci, başarı ya da başarısızlık, hepsi birer beceri. Kaygıyı kontrol etmek, başarmanın yarısı, Zihnini özgür bırak, yaşa hayatı. , sınavlar gelir geçer, hayat kalır, gider, özgüvenin artar. Gelir elbet, sabırlı ol, azimle. Kaygıyı yenmek, işte bu büyük en büyük zafer olacak.

Saygılarımla

Aylin Şen

Ümmü ÖZÇELİK ER 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer yazılarıma da bakmak ister misiniz?

HAYAL ET, AZMET VE BAŞARIYI HAK ET

 

 

Yorumlar (1)

    • 4/06/2024

    Koyun sürüsü gibi ordan oraya sürüklediğimiz çocukların yarış atı gibi koşturup olmayan eğitim olmayan sistem üzerinden eğitim sistemi diye tutturduğumuz hiçlikte kaygı bir anlam ifade etmiyor. Sıfır çeksende üniversitelisin, ayın ya da dayın varsa işin hazır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aylin ŞEN

Merhaba adım Aylin Şen 1979 Kocaeli doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Büro yönetimi ve Sekreterliği Öğrencisiyim. Evli ve iki çocuk annesiyim. Bir Varmış Hiç Yokmuş isimli şiir kitabının yazarıyım. İkinci kitabımın da yazımı bitti. Yayınevleri ile görüşme sürecindeyim.