Ruh Ve Beden Sağlığı

Ruh Ve Beden Sağlığı

Ruhumuzu Beslemek

İnsanın ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Ruhumuza iyi gelen şeyler, bedenimize de iyi gelir. Ruhumuza iyi gelmeyen şeyler,beden sağlığımızı da bozar.

 Eğer ruhumuz sıkılıyor ve ruha iyi gelmeyen bir duygu ve düşünce içindeysek, bu olumsuz ve negatif duygu-düşüncelerin getirdiği stres zamanla bedensel sağlığımıza da yansıyacaktır ve belki de farkında dahi olmadan beden sağlığımız da zamanla bozulacaktır.

Atalarımız; duvarı nem, insanı gam keder ve üzüntü yıkar demişler.

Peygamber efendimiz sa.v “Şunu iyi bilin ki, insan vücudunda küçücük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa, bütün vücut iyi olur.
Eğer o bozulursa, bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalptir. Efendimiz demek istiyor ki, kalbin sağlığını koruyabilmek için onu helâl lokma ile beslemek şarttır.
Kalbin iyi ile kötüyü, şüpheli ile yasağı ayırt edebilmesi buna bağlıdır. Haram lokma ile beslenen kalp, zamanla saflığını yitirerek bulanır, hatta bir zaman sonra kararmaya başlar. Bu hal kalbin hastalandığını ve ayırıcı özelliğini yitirdiğini gösterir.

Peygamber Efendimiz aleyhisselâm kalbin nasıl hastalandığını da bakın bize nasıl anlatıyor:

“Yapılan her bir günahın kalbin üzerinde siyah bir nokta meydana getirdiğini, noktalar çoğaldığı zaman kalbin siyah bir hal aldığını ve artık iyi ile kötüyü birbirinden ayırma görevini yapamıyor.” diyor.

Kalbin sağlığını korumak veya hastalanmış bir kalbi iyileştirmek için yapılması gerekeni de onu icat edip yaratan bildirmiş ve: “Unutmayın ki, kalpler, Allah’ı anarak huzura kavuşur” buyurmuştur (Ra’d sûresi, 28) 

Allahu Teâlâ’nın yapmamızı istediği her ibadet, kalbin sağlığını korumak için emredilmiştir. Allah adıyla dirilip can bulan bir kalp, vücut ülkesinin yegâne sultanı olduğu için emri altındaki bütün varlıklara, yani ellere, ayaklara, dillere, dudaklara, gözlere, kulaklara isabetli emirler verir; başarılı bir hükümdâr olur.

Rabbim!Kendisini zikredebilmeyi, Ona şükredebilmeyi ve O’na layıkıyla kulluk yapabilmeyi bizlere nasip müyesser eylesin.Amin

Günümüz, bereketli, huzurlu ve mutluluk dolu olsun. Hayırlı günlerimiz olsun.

Aziz AZİZYAN

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/allah-guzeldir-ve-guzellikleri-sever/

 

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız TEK GAMLI
  • 28/02/2024

  Kalp daima doğruyu bilir, kirletmeyelim hocam ❤️

 2. Bekir SEVİK
  • 23/02/2024

  Kaleminize sağlık

 3. Zeynep
  • 23/02/2024

  Çok güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aziz AZİZYAN

20/11/1975 Van doğumluyum. İlk ve Orta dereceli eğitimimi Van'da yaptım. Liseyi, Tekirdağ Çorlu'da okudum, üniversiteyi Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Veteriner Hekimlik bölümünde okudum. Tekrardan Van'a geldim. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Spor Akademisi'ni bitirdim. Üç kız çocuk babasıyım. Eşimi Van depreminde kaybettim. Şu an Ruhsal Bakım ve Şifa Uzmanlığı, aynı zamanda Yaşam koçluğu yapıyorum. Yıldızname Bakımı da yapıyorum. İlmimi 123 yaşındaki babaannemden aldım. Şu an Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaşamaktayım.