MANTRALAR

MANTRALAR

MANTRALAR

 Mantra, özel bir kelime dizisidir. Yaydıkları titreşim fiziksel ve zihinsel olarak her şeye etki eder. Benzersiz frekanslardır. Tanrılara onların anlayabileceği kelimelerle kendi dillerinde dua etmek anlamına da gelir.  Mantralar, kişinin isteklerini, niyetlerini yerine getirmenin alternatif bir yoludur.  Mantra, ilahi hecelerin veya seslerin ilahi bir birleşimidir. Bağlılık, inanç ve duygu Tanrı veya    Tanrıça çekimine kapılır. İlahi yardım için ilahi olanla bağlantı kurmak gerekir . Bir kişi belirli bir Tanrı ile ilgili Mantra’yı zikretmeye başladığında  onunla  ilahi  güç birliği içerisine girerek bir bağ oluşur. Tanrı’nın gücü dahilinde istenilen herhangi bir niyetin gerçekleşmesi konusunda alınan ve talep edilen yardımdır. Her konu için mantralar söylenebilir. Enerji bazlı bu seslerin yaydığı frekans , kişinin tezahür ettirmek istediğini çağırır.

Mantraların sakin ve odaklanmış hissetmemize yardımcı olur,peki neden bu kadar etkililerdir?

  Son araştırmalar, mantra  söylemenin ruhani boyutunun yanısıra, çok sayıda fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaya sahip olduğunu gösteriyor. Bu sadece kendimizi sağlam ve bağlı hissetmemize yardımcı olan güzel bir ruhsal uygulama değil, aynı zamanda mantra söylemenin tüm ana bedensel sistemlerimizi rahatlattığına dair kanıtlar da sunulmuştur.

Sinir Sistemi: Stres ve Kaygı

Kaliforniya Üniversitesi’nden sinirbilimciler, 10 dakikalık mantra söylemenin bile stres hormonları olan adrenalin ve kortizol salınımını engellediğini tespit etmiştir. Bu rahatlatıcı etki, her mantra seansından sonra 48 saate kadar sürer. Mantra uygulaması sırasında daha sakin oluruz,  aynı zamanda daha sonra, hatta ertesi gün karşılaşacağımız yeni potansiyel stres faktörlerine karşı da daha dirençli oluruz. Bilim insanları mantra uygulamasının beynin kaygı ve stresle ilişkili bölümlerini rahatlattığına tanık oldular. 

Sindirim, Bağışıklık Sistemi

Yüksek sesle şarkı söylediğimizde vagus sinirini uyarırız. Bu sinir beynimizden boynumuzun her iki yanından kalbe ve oradan da kalın bağırsağa kadar uzanır. Vagus siniri uyarıldığında parasempatik sinir sistemini (dinlenme ve sindirim ) harekete geçirir. Dinlen ve sindir tepki modunda beyin, mideye, sindirime odaklanmanın güvenli olduğuna dair sinyaller gönderir. Kalp, beyinden sindirim sistemine doğru daha fazla kan pompalayarak bağırsaklarımıza daha fazla oksijen ve besin sağlar. Midemizdeki asit, sağlıklı sindirimi teşvik edecek ve metabolizmamızı hızlandıracak optimal seviyeye ulaşır. Ayrıca Vagus siniri uyarıldığında vücuttaki iltihabı da bastırır ve bağışıklığımızı artırır, enfeksiyonla savaşmamıza ve yaralanmalardan sonra iyileşmeyi ve iyileşmeyi hızlandırmamıza yardımcı olur.

Kilo kaybı

Araştırma ayrıca düzenli mantra uygulaması ile kilo kaybı arasında açık bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, mantra söylemeyi uyguladığımızda çok daha sakin olmamız ve şimdiki ana daha çok odaklanabilmemizdir. Bu, stres kaynaklı, dürtüsel veya duygusal yeme eğilimimizi azaltır. Uygulama sonrasında kendini iyi hisseden beynimiz, bu mutluluk hissini uzatmak için sağlıklı atıştırmalıklar ve besleyici öğünler seçmeye daha yatkın oluyor.  Düzenli mantra söylemenin bir sonucu olarak abur cuburları daha az çekici, sağlıklı atıştırmalıkları ise daha çekici buluyoruz. Dahası, mantra  uygulaması, taahhütlerimize bağlı kalmamızı kolaylaştırır. İrade gücümüz sınırlı bir kaynaktır ve gün boyu kullandıkça tükenir. Bu nedenle, bütün gün dikkatli bir şekilde yemek yediğimiz halde, akşam geç saatlerde atıştırılan atıştırmalıklara direnmek çok zordur. Neyse ki, akşamları düzenli olarak mantra söylemek bize çok ihtiyaç duyulan öz kontrol desteğini sağlayabilir ve bisküvi, cips, çikolatadan uzak durmayı kolaylaştırabilir!

Daha İyi Uyku, Hafıza ve Odaklanma

Dublin’deki bir hastanedeki sağlık personeli üzerinde başka bir çalışma daha yapıldı. Katılımcılar, acil servisteki hemşireler, doktorlar ve ilkyardım ekipleriydi; dolayısıyla insanlar, işlerinin doğası gereği sürekli olarak  stres altındaydı. Tüm katılımcılar, günlük mantraların söylenmesinin bir sonucu olarak uykuya dalmanın ve uykuda kalmanın daha kolay olduğunu farketti. Gece boyunca uyku kaliteleri de iyileşti, bu da onların uygun şekilde dinlenmelerine ve ertesi gün daha az  hata yapmalarına olanak tanıdı. Ayrıca hafızanın geliştiğini ve dikkat süresinin daha uzun olduğunu kanıtladılar.

Duygusal sağlık

Mantra uygulamasının öz farkındalığımızı ve öz şefkatimizi artırdığı ve bize daha büyük bir sakinlik duygusu aşıladığı kesin bir sonuçtur. Kendimizi ve başkalarını daha olumlu algılamaya, daha çözüm odaklı olmaya başlarız. Bu, özellikle söylediğimiz mantraların anlamını bildiğimizde ve uygulamamızı en az sekiz hafta sürdürdüğümüzde etkilidir. Mantra uygulaması duygularımızı daha iyi düzenlememize yardımcı olur. Bu, duygularımızla daha fazla temas halinde olduğumuz ve uygun bir tepki seçtiğimiz anlamına gelir. 

Kalp ve Akciğer Sağlığı

Yapılan bir diğer araştırmada, mantra uygulamasının kalp atış hızımızı gün içindeki en düşük noktasına düşürdüğünü ortaya çıkardı. Aynı zamanda kan basıncımızı ve kolesterol seviyemizi düşürür, bu da onu yüksek tansiyon için harika bir çare haline getirir. Düzenli mantra uygulaması kalp hastalığının tersine çevrilmesine bile katkıda bulunabilir. Mantra söylerken diyaframımızı harekete geçiririz ve sadece göğsümüzün üst kısmına değil, tam olarak nefes alırız. Bu, her nefeste beyne daha fazla oksijen ve glikoz sağlayarak odaklanmamıza yardımcı olduğumuz anlamına gelir. Bu derin diyafram nefesi aynı zamanda kaslarımızın yorucu egzersiz sonrasında daha hızlı iyileşmesine de olanak tanır. Diğer araştırmalar, altı hafta veya daha uzun süre mantra uygulayan katılımcıların akciğer kapasitelerinin ve nefes tutma kapasitelerinin arttığını göstermektedir. 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simla HALICIGİL

1975 İzmir Doğumluyum. Uzun yıllar Turizm sektöründe İnsan Kaynakları Yöneticiliği'nin ardından, Spiritüel Danışman, Tarot Danışmanlığı, Bilinçaltı, Nefes , Meditasyon Terapisti ve kadim Rune Sembolleri ile çalışan bir Runolog olarak katkı sağlamaya çalışıyorum. Üzerinde halen çalışmaya devam ettiğim bir kitap ve mevcut devam eden eğitimlerim mevcut.