Kök Çakra

Kök Çakra

Çakralar vücudumuzun enerji merkezleridir. Zaman zaman, yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz, bilinçaltımız nedeni ile çakralarımız bloke olabilir. Böyle bir durum oluştuğunda enerji sistemimiz ile ilgili çalışmalar yapmak gerekir.

Herhangi bir çakra tıkanabilir, bloke olabilir veya dengesiz hale gelebilir ve bu gerçekleştiğinde hayatımızda ki tezahür süreci etkilenir.

 Kök çakramız vücutta bulunan yedi çakradan biridir ve bu enerjinizin bir parçasıdır. Dışımızdaki enerji auramızdır ve omurgamızdan başımıza kadar bedenimizin içi çakraların çalıştığı bölgelerdir.

Kök çakra perine bölgesinde bulunur ve bacaklardan ayaklara kadar uzanır. Bu ilk çakradır ve bizim topraklanmış ve güvende tutan enerjiye sahip olmamıza yardımcı olur. Auramızın etkinleştirildiğinden, geliştirildiğinden ve engellenmediğinden emin olmamız önemlidir. Kök çakra bloke olduğunda bacaklarda, ayaklarda, rektumda, kuyruk sokumu, bağışıklık sistemi ve üreme organlarında ki sorunlar ile kendini belli eder. Ayrıca dejeneratif artrit, diz ağrısı, yeme bozuklukları ve kabızlık da birer göstergedir. Temel ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin sıkıntılar, finansal, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan sorunlar yani kişinin hayatta kalma becerilerine ilişkin olumsuz tezahürler de blokenin etkenleridir.

Bedenimize gelen enerji zihnimizde, bedenimizde ve ruhumuzda bize yardımcı olabilir. Kök çakra daha güvenli hissetmemize ve kim olduğumuzu bilmenize yardımcı olan çakradır. Aynı zamanda hayatta kendimizi güvende hissetmemizi de sağlar.

Kök çakraları tıkanan insanlar genellikle kendilerine olan güvenlerini geliştirmekte zorlanırlar ve utanç, nefret ve incinmeyle doludurlar. Bu, kırık bir kalp veya bir tür travma gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Çakra dengeli ve istikrarlı olduğunda utanç azalır ve özgüven artar.

Kök Çakranın Açılması

Kök çakramızı açmak için yapılabilecek çalışmalardan birkaçı:

 • Kök çakramızı açmak istediğinize dair niyetinizi belirlemek. Niyet tezahürün aktifleşmesini sağlar. :

‘Kök çakramın şifalanmasına, beni dengeli, kendimi kabullenir, neşeli ve yaşadığım hayattan şükran duygusu ile keyif almamı sağlamasına niyet ediyorum’  diyerek ve düzenli olarak yapacağımız bu olumlama fayda sağlayacaktır.

 • Nefes egzersizleri; Aldığımız nefesin doğru bir şekilde alınması şifalanmada çok önemli bir rol oynar. Ellerinizi kök çakra üzerine yerleştirin. Pasif kısa bir nefes alın ve güçlü bir şekilde nefesi verin. 10 kez tekrar ettikten sonra karnınızı sıkıca içine çekin ve mümkün olduğunca öyle kalın. Ara ara tekrar edin.
 • Enerjinin yeniden akmasını sağlamak için ayağınızın altına metal bir kaşık koyun. Kaşığı topuğunuza ve ayak altına sürün.
 • Oniks, siyah turmalin, kırmızı jasper, hematit, kırmızı akik ve diğer kırmızı veya siyah taşlar gibi topraklamaya uygun kristalleri kullanın. Yanınızda taşıyabilir, aksesuar olarak kullanabilir, başucunuzda bulundurabilirsiniz.
 • Banyoda duş aldığınız son suya birkaç damla esansiyel yağ damlatabilirsiniz. Sedir ağacı en uygunudur.
 • Doğaya çıkın ve toprakta oturun, bir ağaca sarılın, kumda yürüyün veya toprakta oynayın. Doğanın cildinize nüfuz etmesine ve kök çakranızı açmasına izin verin.
 • Kuyruk sokumunun tam ucunda parlak bir kırmızı ışık imgeleyin. Bunu yaparken bir meditasyon desteği alabilirsiniz.
 • Yoga’da AĞAÇ POZU, Kök Çakranızı aktifleştirmek için başka bir şifa yoludur. Sol ayağınızın tabanını sağlam bir şekilde yere basın, sağ ayağınızı sol diz kapağınızın yanına yavaşça getirin. Sağ ayak tabanınız sol bacağınıza oturacak ve parmaklarınız sıkı sıkıya kapanacak şekilde olmalıdır. Ellerinizi başınızın üzerinde, başınıza değmeyecek biçimde birleştirebilir ya da kendinize sarılabilirsiniz. Bir diğer ayağa geçmeden önce pozisyonda 7-8 nefes alış verişi yapmalı, daha sonra ayakları değiştirmelisin.

Güçlü bir kök çakraya sahip olmak, kendimizi sağlıklı ve güçlü hissetmemize yardımcı olması açısından önemlidir. Kendimize sevgi ve özenle davrandığımızdan ve haksızlık yapmadığımızdan veya kendimizi gereksiz yargılamadığımızdan emin olmamız gerekir. Kendi titreşimlerimizi yükselttikçe, çakralarımızın tıkanıklıklarının açıldığını, sıkışıp kalmışlıkların çözülebildiğini göreceğiz.

 

 

Editör: Nigar KAYA

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 10/01/2024

  Hocam biraz da olumla olur fikrini yazar mısınız hiç bir emek göstermeden olur fikri bana doğru gelmiyor lütfen olayın doğrusunu anlatır mısınız

 2. Semiray Sezgin
  • 7/01/2024

  Çakra çalışmaları olumlu. Zira insanlar kendilerini unuttular çoğunlukla. Çoğu insan geçim derdinde. İbadet etmek de zor geliyor. O yüzden kendimize yönelmemizin bir başka yolu. Kaleminize sağlık

 3. Ozan Kasım KOL
  • 7/01/2024

  Kaleminize sağlık. Çok bilgi kirliliği olan bir konuda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simla HALICIGİL

1975 İzmir Doğumluyum. Uzun yıllar Turizm sektöründe İnsan Kaynakları Yöneticiliği'nin ardından, Spiritüel Danışman, Tarot Danışmanlığı, Bilinçaltı, Nefes , Meditasyon Terapisti ve kadim Rune Sembolleri ile çalışan bir Runolog olarak katkı sağlamaya çalışıyorum. Üzerinde halen çalışmaya devam ettiğim bir kitap ve mevcut devam eden eğitimlerim mevcut.