Kimi Kiminle Kaynaştırıyorsunuz Be Vesselam

Kimi Kiminle Kaynaştırıyorsunuz Be Vesselam

   Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını kutladık, bayraklarla sokaklarda yürüdük, tüm Türkiye bu coşkuyla kutlamalar yaptı, kamu kurum ve kuruluşları fener alayı yürüyüşü yaptı. 

  Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için can hıraş çabalarken, herkes böylesi anlamlı günü kutlarken “bir gölge olmasa olmazdı” dedirtti.

   Çocuklarımız hangi sosyo-ekonomik refah düzeyi veya hangi sosyo-kültürel yapıya ya da hangi öğrenme seviyesine sahip olursa olsun her birey farklı ve özeldir bizim toplumumuzda…

  İşte tam olarak burada bir eğitimcinin Disleksi’li özel çocuğumuza yönelik uyguladığı psikolojik şiddet, ayrıştırma ve ötekileştirmeyi medya mensupları olarak tüm vicdanımızla izledik takip ettik,  kınadık ve kınayacağız.

  Burada durumu vahim hale getiren asıl sebep bunu yapan bir eğitimci olmasıdır. Bunu normal olarak görmemizi kimse bizden beklemesin. 

Oysaki Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğünün mevzuatnda; “hiçbir eğitimci hiçbir zaman öğrenciyi ayıramaz, kayıramaz ve ötekileştiremez” diye ifade etmiştir. Burada bu eğitimci acilen görevden alınması gerekiyor. Bu eğitimcinin eğitim camiasına vereceği ve katacağı bir şey yoktur. 

  Bu olay ilk miydi?. Elbette “hayır”. Özel çocuklar hep öteki, hep ayrıştırma, hep farklı bakıldı. Ellerinden iş gelmez, evde oturması gereken, topluma çıkmaması gereken bir topluluk olarak görülüyordu. Yani bu olay ne ilkdi ne de son olacak.

Biz hep dile getireceğiz. Kaynaştırma eğitimi adı altında kaç öğrenci kaynaşamadı, kaç öğrenci öğretmeni tarafından istenmedi, kaç öğrenci okula kayıt dahi edilmedi. Bunun sebebi yeteri kadar özel eğitimci olmaması, diğer branşlarda ücretli öğretmen sayısının artması, öğretmenlerin yeteri düzeyde kendini geliştirmek için çaba sarf etmemesidir. 

Hazır bulunuşluk , akran zorbalığı ve yanlış öğretmen tutumları ve daha sayacağımız bir sürü sebep. O yüzden soruyoruz. Kimi Kiminle Kaynaştırıyorsunuz Be Vesselam?.

Kıymetli evlâdımızın ve ailesinin yaşadığı tüm sorunların farkındayız ve sonuna kadar yanındayız.

 

Kadriye Polat KIYĞIL

Fısıldayan Kalemler Gazetesi Köşe Yazarı

Yorumlar (1)

  1. Zeynep
    • 7/11/2023

    Kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadriye POLAT KIYĞIL

27 Aralık 1988 Erzurum - Çat doğumluyum, 1993 yılından bu yana Düzce'de yaşamaktayım. İlköğretim ve lise eğitimimi Düzce'de tamamladım. Üniversite eğitimimi de Cumhurbaşkanlığı tarafından 7143 sayılı kanun hükmünde kararname ile yayımlanan öğrenci affı ile Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi - Dinar Meslek Yüksekokulu - Halıcılık ve Desinatörlüğü (eş değer bölüm Geleneksel El Sanatları) diploma programında tamamladım.