KENDİMİ BULDUM

KENDİMİ BULDUM

Ümit başka bir şey, tutup ayağa kaldıran, koşulsuz şartsız güven bağlanan. Ümit varsa hep bir yol vardır. En çaresiz anlarda bile kişiye sıkı sıkıya bağlanan. Belki kimine zordur ama sorarım size; Ne kolay ki bu hayatta?

Her durumda ayağa kalkmanın bir yolu, her durumda tekrar savaşmanın bir gerekçesi bulunur. Kişi gerçekten istiyorsa tabii! İstek varsa çare de bir şekle bürünerek çıkar karşımıza. Bu yeri gelir bir insan, yeri gelir bir cümle olur ama bir şekilde olur.

Dönüp geçmişe bakınca bu güne kadar en hızlı yapılan ne varsa en çok istenenlerden oluşuyor. Belki zor olacak ama her koşulda bir noktada, kapı açacaktır. Takılıp kalınan noktaya dikkat edilirse, problemin tam olarak o noktadan çözüleceği de görünecektir. Hz Mevlana’nın da dediği gibi “Her şeyi kaybettim ama kendimi buldum.”

Yolun sonu ne olursa olsun, kendinize çıkacağını ve bunun doyumsuz hazzını unutmayın! Bireyin en verimlisi kendisini gerçekleştirmek için çaba sarf edenidir. Kendinizi gerçekleştirmek sizi zorlayabilir ancak inanın bana en kaliteli ve en keyifli olandır. Düşünsenize olmak istediğiniz resme kendinizi yerleştiriyorsunuz; yıllar belki de aylar sonra başkaları sizi o resimde görüyor. Bunları size hayal kurmayı seven ve hayallerini gerçekleştirmek için elinden geleni yapan biri olarak söylüyorum.

Hayal kurmak stres yönetimini kuvvetlendiren, bilinçaltı düzeyinde kuvvetlendiren ciddi bir güç sunar. Bu anlamda Milli Eğitim’in çalışmaları göz ardı edilemez. Daha İlkokul düzeyinde yapılan “Drama” ile keskin bir örnek gösterebilirim. Bu kadar mı asla değil! Alternatif üretimini arttırır, zihni daha esnek hale getirir, yaratıcılığı arttırır ve en önemlisi problem çözme becerisini arttırır. Ülkemiz, probleme bir hayli elverişli bu sebepten dolayı en önemlisi olarak değerlendirdiğim, problem çözme becerisi bireye birçok kapıyı açacaktır.

Bu noktada hayranlıkla örnek vermek istediğim bir kadından bahsetmek istiyorum. Adına belki de ilk kez denk geleceğiniz Sabiha Bengütaş, Türk tarihinde taşa şekil vermiş ilk kadın heykeltıraş, inanılmaz değil mi! 1920’de Sanayi-i Nefise Mektebi’nin Resim Şubesi’ne girmiştir. Tarihe, adını altın harflerle yazdırmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Abdülhak Hamit, Bedia Muvahhit, Ahmet Haşim gibi önemli isimlerin heykellerini yapmıştır. Muhteşem değil mi?

Bu denli kıymetli örnekler tarihimizde ışıl ışıl parlarken neyi beklediğimizi merak ediyorum. Sabiha Bengütaş sizce bu anı hayal mi etmişti, yoksa tesadüf mü? Tesadüfe asla inanmayan biri olarak bunun için ciddi anlamda çaba sarf ettiğine eminim! Sanata olan merakından liseyi bitirmeden 1919 yılında İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’ne girmiş. Resim Bölümü’nde[c] Feyhaman Duran’ın öğrencisi olarak başladığı eğitimini, ikinci sene girdiği bir modelaj dersinde kopya ettiği antik büstün heykeltıraş İhsan Özsoy tarafından takdir edilmesi üzerine Heykel Bölümü’nde sürdürmeye karar vermiştir.

Doğru olan her şekilde desteklenmeye, doğru insanlar tarafından görünmeye hazırdır. Kendinizi bu değerden mahrum etmeyin!

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

 

Yorumlar (4)

 1. Ferda altun
  • 18/01/2024

  Kaleminize sağlık

 2. 👏👏👏👏

 3. Yıldız Tek Gamlı
  • 16/01/2024

  Herkesin kendini bulması dileğimle Bilgilendirici, ufuk açıcı bir yazı olmuş kaleminize emeğinize sağlık

 4. Ozan Kasım KOL
  • 16/01/2024

  Kaleminize sağlık. Kendimizi kaybetmediğimiz sürece her zaman bir çözüm vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yudum MİNGAN

Gazeteci-Yazar Önce vatan gazetesi yazarı, Yudumla hayata dair blok yazarlığı, Yeni çağrı gazetesinde Istanbulhaberleri, Göktürk Dergisi, 50 haber sitesi, fisilti haberleri köşe yazarlığı yapan yazar, Oğuzhan Tanrıverdi ile "Kalbime Sarıl" adlı bestelenmiş bir şarkıya imza attı. Yazarın "Yalnızlığımın Başkenti Aşk" isimli ilk şiir kitabı 2020 yılında, ikinci kitabı olan "Zırh" ise 2022 yılında, üçüncü kitabı olan “Sümsük Ailesinin Maceraları Kavruk ve İguanalar” isimli çocuk kitabı yayınlandı. Yazar, Kuruluş Osman Harzemşah dizileri ve Dedemin Gözyaşları sinema filminde yardımcı oyuncu olarak bulundu