Kapılar

Kapılar

Kapılar

  Umuttur, kimine göre de cehennemdir hapistir kapılar. Bazen güzelliklere açılır, bazen inanılmaz acılara.

Bazılarına kapı kapanınca bir dert olurken bazılarına da kapanınca huzur olur içeride .

Bazen duadır dilde KAPILAR..Allahım hayırlı kapılar aç deriz duamızda. Gelin baba evinden çıkarken kapı eşiğine niyaz eder bizim adette. Bu doğup büyüdüğü aileye minnettir teşekkürdür.

Bir kapı kapanırken başka bir kapının hayır getirmesi için duadır. Bu tabloyu bizim köylerden birinde çekilmiş bir fotoğraftan çizdim.Tahminimce Büyük Beşdere köyünde kullanılmayan eski bir ev kapısı. Hem çizdim hem hayallere daldım. Kimbilir kimler geldi geçti bu kapıdan belki telli duvaklı bir gelin gözünde yaş kalbinde bir heyecanla girdi.

Kimbilir ne sesler ne kahkahalar sohbetler yükseldi bu evden evrene…Çocuklar girip çıktı eşiğinden koşuşturarak. Kimbilir bu kapının eşiğinde biri ağladı bir seher vakti belki yaradana el açıp dua etti biri.

Bu eşikte belki iki arkadaş oturup etamin işlediler dantel ördüler..çayı demledim gel içelim diye seslendi biri.Dedim ya her kapı bir umuttur aslında.

En çokta hayatın ta kendisi bence kapının ardında bir yuva bir hayal bir hayat bekliyor hepimizi…Bu tablodaki kapı eskimiş yaşlanmış görevini tamamlamış..Ne kilidi açılır ne bacası tüter şimdi..

Tıpkı insanlar da böyle doğarız yaşarız yaşlanırız onca çaba harcarız çırpınır dururuz da önünde sonunda gideriz sanki hiç yaşamamış gibi .Hayatı tam anladım hadi tadını çıkarayım dediğin anda bide bakmışsın ki gitme vakti gelmiş.

Ömür biten tükenen bişey..Kafamızda bir sürü soru işaretiyle geliirrr giderizzz..Bu salgın hastalık nedeniyle kapımızı kapattığımız şu günlerin çabucak geçmesini…En güzel umutlara hayallere sağlığa dostlara hayata yaşama mutluluğa huzura yeniden hemde en güzel haliyle açılmasını diliyorum…

Okudugunuz için teşekkür ederim. kucak dolusu sevgi selam canlar….

Filiz ÇAĞLAR 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

 

Yorumlar (2)

    • 7/03/2024

    Yüreğinize sağlık Her ev bir dünyadır, herkes kendi dünyansında mutlu olmalı. Dünyanızdan başka dünyalara giden yol kapılardan geçer

  1. Bekir SEVİK
    • 7/03/2024

    Kaleminize sağlık Filiz Hanım. Aramıza hoş geldiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Filiz ÇAĞLAR

1978 İstanbul doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimi mi Kocaeli Gebze de tamamladım. Müzisyen ve ressamım aynı zamanda sahne sanatları eğitmenliği de yaptım. Çocuk oyunları yazıyorum. Sikecler tiyatro oyunları. Dans koroyografileri hazırlıyorum. Okullarda ilkokul ana sınıfı düzeyindeki çocuklarla sahne sanatları çalışmaları yapıyorum dönem dönem. "KÔY KOKUSU"Adlı ilk kişisel yağlıboya resim sergimi 2021 yılında açtım. "Canım öğretmenim" ve "Mucizem" adlı iki tane şiir kitabım mevcut.