HERGÜN SİZİ MUTLU EDECEK 10 ALIŞKANLIK

HERGÜN SİZİ MUTLU EDECEK 10 ALIŞKANLIK

Mutluluk hepimizin istediği ve aradığı bir kavram  ama yaşadığımız şartlar içerisinde kucağımıza pat diye düşmüyor ya da süpriz bir hediye olarak verilmiyor.

Mutlu olmak istiyoruz değil mi? Hepimiz mutlu olmak istiyoruz, kolay soru bu. Daha zor olan soru ise şu: Mutlu olmak için gerekeni yapmaya hazır mısınız?

Öncelikle mutluluğun öylece gerçekleşmediğini kabul etmemiz gerekiyor. İnsan zihni kendi kaynaklarına bırakıldığında  yani etkilendiği ve kontrol altına alınmadığında olumsuzluğa tutunur: buna “olumsuzluk yanlılığı” denir ve bu bir hayatta kalma stratejisidir. Çok tanıdık geldi değil mi! 

Mutluluğa ulaşmak için, bu doğuştan gelen önyargıyı aşmamız ve kendimizi, gelişen bir bilince doğru eğitmemiz gerekir.

Mutluluğumuzu besleyen alışkanlıklar yaratmak ve bunu bilinçli olarak yapmak önemlidir.

Bu alışkanlıkların hepsini birden benimsemek zorunda değiliz ama işte arzuladığımız mutluluğu yaratmak için geliştirebileceğimiz 10 alışkanlık:

1. Mücadeleyi kucaklayın Hayatınızdaki en mutlu anlar, hareketsiz ve boşta kalan zamanlar değildir. Bedenimiz ve zihnimiz düzenli bir biçimde cevap aramaya, risk almaya ve kendimize olan inancımızı koruyarak sınırlarımızı zorlamaya iter. Bu duruma karşı durmaya çalışmak, kaçınmak bizi bilinçaltımızda mutsuzluğa ve başarısızlık hissine sürükleyecektir. Bu nedenle hayatımız içerisinde bizde merak uyandıracak, küçük de olsa risk almamıza ve mücadele etmemize sebep verecek nedenler bulmalı, var ise bu mücadeleleri kolaylıkla alıp kabul edebilmeliyiz. Unutmamalıdır ki, her mücadele bir savaş değildir. Sağlıklı bir beden için her gün yapılması gereken spor gibi düşünülmelidir. Bir zorluğun üstesinden gelmek çaba gerektirse de yaratıcılık da gerektirir. Yaratıcılığı teşvik eden zorlukları kucaklamak, güvenilir bir mutluluk inşa etme alışkanlığıdır.

2. Geçmişi affedin Sizi hayatınızda bu noktaya getiren şeyin ne olduğunu düşünmek doğal bir süreçtir. Ancak geçmişi değiştirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığını kendimize hatırlatmamız da önemlidir. Yapabileceğiniz en iyi şey, bir dahaki sefere neyi farklı yapacağımızı kendimize sormak ve sonra devam etmek, başkalarını ve kendinizi affetmektir. .Zihninizin geçmişte, yaşanmışlıklarda debelendiğini fark ettiğinizde, düşüncelerinizin yönünü değiştirmek ve bugün kontrolünüz altında olan şeylere odaklanmak için bilinçli bir çaba gösterin. Geçmişinizi inkar etmeyin – o sizin bir parçanızdır – ama  bugüne taşımayın..

3. Duygularınıza odaklanın Odaklanmak, duygularınızı etiketleyerek, hangi duygu içinde olduğumuzun farkındalığına vararak ve keşfederek içsel duygusal manzaranıza katılmanıza yardımcı olur. Duygulardan kaçınmak, bastırmak veya görmezden gelmeye çalışmak yerine, duyguları veya içsel hisleri sakin bir şekilde kabul etmek daha az enerji gerektirir. İçsel hislerinizi gözlemleme ve kabul etme alışkanlığı edindiğinizde, bu hislerin yoğunluğu azalacak ve daha huzurlu olacaksınız; bu da mutluluğun temel unsurudur.

4. Minnettar olun Daha fazla şükran duyan insanlar, büyük bir yaşam değişikliğiyle daha iyi başa çıkıyor, daha az stresli, daha az depresif ve sosyal ilişkilerinden daha memnun oluyor. Nimetlerinizi sayarak şükretmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Kendinizin ve sevdiklerinizin hayatta ve sağlıklı olduğuna şükrederken küçük şeylerden şikayet etmek zordur. Hayatınızdaki güzel şeylerin bir listesini yapın veya insanlara gününüzde olan güzel şeyleri anlatmak için düzenli bir uygulama yapın; neredeyse anında kendinizi daha mutlu hissetmeye başlayacaksınız.

5. Basitleştirin Psikolojik testler, insanların darmadağın evlerde ve darmadağın ofislerde daha fazla stres yaşadığını gösteriyor. Temiz mekanlarda kendinizi daha rahat ve enerjik hissedersiniz. Dağınıklığı ortadan kaldırarak hayatınızda sadelik yaratın: Son üç yıldır dokunmadığınız kıyafetleri, kitapları ve ev eşyalarını atın. Feng Shui’ye göre evde dağınıklığı topladığınız yer aynı zamanda enerjinin hayatınızda nerede tıkandığını da gösterebilir. Hayatınızı ve yaşadığınız ortamı basitleştirmek için ne gerektiğini düşünmek, sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanıza ve dikkatinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Bu mutluluğun temelidir.

6. Her Fırsatta Gülümseyin Mutlu hissetmek için güvenlik duygusu şarttır. Araştırmalar beyin kimyasalı oksitosinin tehdit tepkisini etkisiz hale getirdiğini gösterdi. Sarılmak oksitosin düzeylerini artırmanın bir yoludur ancak günümüz sosyal ortamlarda insanlar ile bu kadar yakınlaşmaya karşı fiziksel ve ruhsal açıdan tedbirli hale geldik.  Ancak daha sık gülümseyerek beyninizin oksitosin salgılamasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın gülümsemek bulaşıcıdır ve kolau alışkanlık haline gelir.

7. Nefes alın Kaygılı olduğunuzda nefes alma düzeniniz değişir, kısalır ve zorlaşır. Duygularınızı dengelemek ve vücudunuzu sakinleştirmek istiyorsanız kontrollü nefes alma bunu yapmanın etkili bir yoludur. Karnınıza derin nefes almak ve tamamen nefes vermek için kendinizi eğitin. Nefesinizle çalıştığınızda duygularınızı dengeleyebiliyor ve mutluluğun önündeki tüm engelleri ortadan kaldırabiliyorsunuz.

8. Birini sevin Kendinizi başka bir kişiyi (veya evcil hayvanı) sevmeye adamanın mutluluk getirebileceğine dair pek çok kanıt vardır.  Bunların arasında en önemlisi, iş ve yaşam streslerinin sevgi dolu paylaşımlarda bulunduğunuz birisi ile daha kolay tartışılabilmesini ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmasını sağlayan yerleşik bir destek sistemine sahip olmanın olumlu etkisidir.

9. Bağlan Mutlu insanlar, kendilerinin ötesindeki dünyaya bağlı olan insanlardır. Bu bağlantıyı kurmanın yollarını bulmayı alışkanlık haline getirin çünkü bu bir anda olmaz, zamanla  onu gerçekleştirmeniz gerekir.Başkalarıyla bağlantı kurmak hayatınızdaki alma – verme akışını dengelemeye yardımcı olur; her ikisi de mutluluk duygusu getirebilir. Başkalarıyla bağlantı kurduğunuz zaman, destek almanıza ve karşılığında başkalarına destek vermenize olanak tanır.

10. Meditasyon yapın Meditatif bir zihin durumu uygulama ve disiplinden doğar. Meditasyon farkındalık, sabır, şefkat ve netlik kapasitenizi geliştiren bir uygulamadır. Kanıtlar ayrıca meditasyonun mutluluk duygularını güçlü bir şekilde desteklediğini ve stres ve kaygı duygularını azaltabildiğini gösteriyor.Meditasyon yoluyla, egoya ve geçmişin pişmanlıklarına veya geleceğin streslerine daha az odaklanan ve şimdiki zamanla daha uyumlu olan yeni bir varsayılan beyin modu geliştirebilirsiniz. Şimdiyi yaşama yeteneği, mutluluk deneyiminin merkezinde yer alır.

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simla HALICIGİL

1975 İzmir Doğumluyum. Uzun yıllar Turizm sektöründe İnsan Kaynakları Yöneticiliği'nin ardından, Spiritüel Danışman, Tarot Danışmanlığı, Bilinçaltı, Nefes , Meditasyon Terapisti ve kadim Rune Sembolleri ile çalışan bir Runolog olarak katkı sağlamaya çalışıyorum. Üzerinde halen çalışmaya devam ettiğim bir kitap ve mevcut devam eden eğitimlerim mevcut.