Hatıra

Hatıra

Hatıra;
Batışını görüpte, engel olamadığın bir diken gibidir hatıralar. İğneyi çekip atarsın, bir tarafa savrulan iğneyle beraber acılarının da savrulduğunu sanarsın.

Bir anlığına kurtulursun acıdan ama uzun bir süre de iğneden geriye kalan ize bakıp hissedersin acıyı. Zamanla o da kaybolur.
“Tam kurtuldum,” derken, rüyana girer. Binlerce iğnenin bedenine hücum ettiğini görürsün. Kaçmak istersin, ama kaçtığın her yerde binlercesi vardır. Rüyadan uyandığında, bedenine batan acıların hissiyatı hâlâ taptaze bir şekilde seninle birliktedir.

Artık, rüyalara düşman kesilirsin, uyumamak için günlerce direnirsin. Zaman geçtikçe, bedenine çöken yorgunluk, sana galip gelmeye başlar. Yaşadığın ikilem öyle ruh sıkıcıdır ki köşe bucak kaçtığın uyku, bir kabus gibi seni kovalar. Dakikalarca kaçarsın.

Her bir dakika, sana yıllar kadar uzun gelir ama bir türlü sonu gelmez kaçışların. En sonunda, yürümeyi reddeden ayakların yere çöker ve sen de çökersin uykunun karanlık dünyasına. Esirsin artık. Ne bedenin senindir ne de ruhun.
Hatıralar, ruhuna çarptıkça bedenine sığınırsın, bedenine vurdukça da ruhuna. Yaşamaya devam edersin bu ikilem içinde.

Geleceğinden korkarsın. “Yaşayacaklarım da beni böyle vuracak mı?” diye düşünürsün. Bilemezsin ki geleceğe atılan adımın geri dönüşü yoktur. Hep bir adım ileri atmak zorundasın. Olur da zorla da olsa geri adım atarsan, geleceğinin karardığı an işte odur.

 

Mustafa AĞCAN

Editör: Nigar KAYA

Sayfamı Ziyaret Etmek İster misiniz?

https://fisildayankalemler.org/author/mustafaagcan/

 

 

 

Yorumlar (5)

 1. Hep ileriye gitmen yüreğinin ışığının hiç sönmemesi dileğimle...

 2. Azem CANER
  • 3/03/2024

  Yüreğinize sağlık.. Herşeye rağmen her şey çok güzel olsun

 3. Esin TARAKÇIOĞLU
  • 29/02/2024

  Emeğine,yüreğine, kalemine sağlık Fısıldayan Kalemler de böyle değerli yazılarınızı bizlerle paylaştığınız için yürekten teşekkürler tebrik ediyorum başarılarınız daim olsun Bu Dünyada acı, tatlı, iniş çıkışları yaşayarak imtihanlarımız bizlerin içinde sakladığı duyguları ve düşüncelerle yazdıklarımızı ortaya koyuyor ✍️📖📒📚

 4. Bekir SEVİK
  • 29/02/2024

  Kaleminize sağlık Mustafa bey. İnsanın içine işleyen bir makale.

 5. Hacer Akşan
  • 29/02/2024

  Kaleminize sağlık.Maalesef geçmişdeki yaşananlar geleceği de etkiliyor.O yüzden yaşananlar ne olursa olsun hayat devam ediyor.Zorluklardan ders çıkarıp gelecekte yaşamamak için ders alınmalı.Ancak ders alınmıyorsa;“Ders sen öğreninceye kadar devam eder” Şaman Atasözü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mustafa AĞCAN

1984 yılında Kahramanmaraş’ta doğan yazar, beşinci sınıfta görme yetisini kaybedince Ankara’da çeşitli göz ameliyatları geçirmiş ve ameliyatların olumlu sonuçlanmaması nedeniyle görme engelliler dünyasına adım atmıştır. İlkokulu normal okulda, ortaokulu ise körler okulunda okumuş ve hayatının bu ikinci döneminde kabartma yazıyı öğrenerek eğitim hayatına devam etmiştir. Yabancı dil eğitimi üzerine yoğunlaşan yazar, okuduğu lisede ilk görme engelli öğrencinin kendisi olmasıyla gurur duymaktadır.                 Üniversiteyi Bursa’da okumuştur ve 2010 yılından beri İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Öğretmenliğin yanı sıra tercümanlıkla da uğraşan yazarın, yurt içi ve yurt dışında 30dan fazla çeviri kitabı yayınlanmıştır. Çevirilerinden bazıları, Mısır Mitleri, Antik Yunan Hikayeleri, Tanrı ve Devlet, Hint Mitolojisi, Kaderin Sayısal Kodları’dır. Bunlara ek olarak, görme engellilerin iç dünyasını psikolojik ve felsefi olarak tasvir ettiği Görünenin Ötesinde ve Kızıl adlı iki romanı da bulunmaktadır. Önüne çıkan her engeli bir üst basamağa çıkmak için araç olarak gören yazar, ‘gözlerin yetişemediği yerde hayallerim elimden tuttu’ düsturuyla hayatına devam etmektedir.