HALK SAĞLIĞI DAHA DOĞRUSU İNSAN SAĞLIĞI

HALK SAĞLIĞI DAHA DOĞRUSU İNSAN SAĞLIĞI

Halkın yaşadığı haksızlıklara, adaletsizliklere, sömürüye, köleliğe sessiz kalamıyorum. Bu benim yapım değil.

Sağlık hizmetleri övülüyor ama sigortalı değilsen Sağlık Bakanlığı’ndan bile ceza yiyorsun.

Sigortasız insanın hastaneye gitmesi suç mu? Neden para cezası yazılıyor? Herhangi bir hastanede tam anlamıyla tedavi olup çıktığımı hatırlamıyorum. Defalarca söz konusu hasta ya da tahribata uğramış bölgeme bile bakmadan, doktorlar ağrı kesici yazdı gönderdi.

Bizi bu hale düşürenlere hakkımı helal etmiyorum.

Bir arkadaşımı iki üç yıl önce Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürdüm. Çok hastaydı. Vezneye para vererek giriş yaptırmazsa muayene etmeyeceklerini söylediler. Çocuk sisteme de sistemi oluşturanlara da kızdı.


Yine yaklaşık iki sene önce ben Taksim İlkyardım Hastanesi’ne gittiğimde, ayakta duramıyor, işgenceler çekiyordum. Ölsem kurtulacak gibiydim.

Tekerlekli sandalye ile hastanede muayene odasına gidecek kadar kötü bir haldeydim. Doktor yatağa yatırdı. Damar yolu ile ağrı kesici verdi.

Ardından (Ağrı kesici verme işlemi bittikten sonra); “Sen gençsin atlatırsın, senin yaşında birini burada tutamayız, yaşlılarda daha çok ölüm riski var” dedi. (Doktor)

O hâlde sürünerek hastaneden çıkarıldım. Binbir eziyet ile eve geldikten sonra ise saatler geçti ve ağrı kesicinin etkisi kalmayınca ölüm sancıları yeniden başladı.


(San Jorge / Austria hastanesi’ne gittiğimde ise kendime gelmeden, sağlığıma kavuşmak için tedavi uygulamadan hastaneden taburcu etmiyorlar.) Tabii bu benim görüşüm, İstanbul’da gördüğüm farklı…


Sağlık alanında karşılaştırma yaptığımda bu sistem beni tatmin etmiyor.

Bir de sigortasız olduğum için para cezası yazmışlardı.
Sağlık hizmeti halka neden ücretsiz değil?
Sağlık hizmeti neden ticaret olarak görülüyor?
Neden sağlık hizmetinin çok iyi ve geliştirilmiş olduğunu söylüyorlar da bunun düpedüz yalan olduğu hastaneye giden halkın gözlemi ile pis bir aldatmaca olduğu anlaşılıyor?

Bu durumun düzeltileceğini ümit ediyorum…


Ben şimdi ağrıdan kıvranıyorum ve sabaha kadar uyuyamıyorum. Bir gün sigortasızlar da refaha erer inşallah…

Yorumlar (1)

  1. Yıldız Tek Gamlı
    • 18/01/2024

    Çok geçmiş olsun bir an önce şifa bulmanız kaos sağlık sistemimizin düzelmesi dileğimle Kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlker Bozkurt

Yazarımız İlker Bozkurt 20 Ocak tarihinde, Gücüksu'da dünyaya gelmiştir. İlköğretim yıllarından itibaren eline geçen her türlü kitabı okumaya başlamış, bazı öykü ve hikâyeleri o kadar çok tekrar okumuştur ki ezbere bilmektedir. Çocukluk yıllarını köyde geçirdiği için, kitap bulmak da zorluk çekmiştir. İlkokul yıllarındaki hayali, bilim adamı olmaktır...