FUTHARK – RUNE ALFABESİ

FUTHARK  – RUNE ALFABESİ

Rune kelimesinin en yaygın tanımı  ALFABE HARFLERİNDEN biridir. Aslında bir dilin seslerini temsil etmek için kullanılan işaretlerdir. GİZEM ve FISILTI anlamındadırlar.

RUNE, Cermen ve Kelt dillerinden gelir. Neotik dönem kadar erken bir tarihte kullanımı başlamıştır. MÖ 200 ler olduğu düşünülmektedir. Taşların ve kemiklerin yontulmasıyla çizilen semboller, halen çözülemeyen sırlar taşır. Tunç Çağında kaya oyalarında bulunurmuş. Odin’in bilgeliği ile ( Tanrılar kısmında işleyeceğiz). Kehanetin dile gelişi olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Rune sembollerinin kullanımı Roma Alfabesinin ortaya çıkışı ile yavaş yavaş önemini yitird ve mitolojik tarihi ile birlikte unutulma rafına kaldırıldı. 13. ve 16. yy’lar arası kullanılmasa da 17. YY’da yeniden gündeme geldi, modernize edildi ve her ne kadar Hristiyan Klisesi tarafından yasaklansa da kullanımı tekrar başladı.

İskandinav inancına göre , Rünler Odin’e verildi. Rünler aracılığıyla halkıyla iletişim kurabiliyor, onları uyarabiliyordu.  İskandinav inanç sistemi şu anlama geliyordu: rünler kutsal kabul edildi ve saygı ve haysiyetle muamele gördü

Yasaklandığı dönemde her ne kadar merdiven altı olarak adlandırılan gizli kapalı kapılar ardında kullanılsa da yakalanan kullanıcılara işkenceler edildi.

Bir diğer efsaneye göre rünlerin ilk kullanımı veba gibi hastalıklar nedeni ile şifa olarak kullanılması. Kehanet olarak kullanılmaya devam ederken, tılsım haline getirilmeleri ile ilgili ilk aktifleştirme şif için kullanılmış ve net başarılı bir sonuç kazanılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simla HALICIGİL

1975 İzmir Doğumluyum. Uzun yıllar Turizm sektöründe İnsan Kaynakları Yöneticiliği'nin ardından, Spiritüel Danışman, Tarot Danışmanlığı, Bilinçaltı, Nefes , Meditasyon Terapisti ve kadim Rune Sembolleri ile çalışan bir Runolog olarak katkı sağlamaya çalışıyorum. Üzerinde halen çalışmaya devam ettiğim bir kitap ve mevcut devam eden eğitimlerim mevcut.