DOST NEDİR?

DOST NEDİR?

  Dostluk, tüm kalp kırıklıklarına rağmen sırtını yine de ona yaslamaktır. Çünkü bilinir ki en güvenilir o kişidir. İhanet yoktur, dedikodu yoktur, aldatma yoktur, yarı yolda bırakmak yoktur. Çünkü sonsuz bir bağdır dostluk .

Sahi neden vardır dostluk ?

 

Dostluk kavramı en büyük kazançtır. En iyi anlarda anlaştığın her insan dost değildir. Arkadaştır. Herkese dostum demek en yanlış yönelim ve en büyük hatadır. 

 

Dünyanın en sancılı anlarında bile insanoğlu derdini birine anlatmak ister. Sahte gülen yüzlerle dolan çevrede hep tek tük karakterli insanlar bulunur. Elinden tutarak en karanlık anını aydınlığa çevirir. En dipten çekerek çiçeklerin arasına sokar. Fırtınalı havada şemsiye olup seni şimşeklerden korur. Gözyaşını avuçlarıyla silerek seni ağlatan her şeyden uzak tutar.

 

İhanetlerin kol gezdiği evrende dost buldun mu nefes aldın demektir. Sonsuz bir bağ ile oluşan bu dostluk kavramı kalp kırıklıklarını sarar ve asla adım atamayacağın her koşula seni sürükleyerek dayanağın olur. 

Yolu yordamı bazen ailen yanında değilken bile gösterendir. Dostlukta en çok dikkat etmemiz gereken şey en başarılı ya da en mutlu anlarda onun nasıl davrandığıdır. Kıskançlık bakışta bile oluşsa o artık dost değildir. Haset bir yandaştır sadece. Her an her şeyinde sana imrenen, kendini üstün gören, seni küçümseyen ve zayıf yönlerini ortaya çıkaran kişilere dikkat edin. Gizli dost kimliğiyle yanında olan bir düşmandır.

 

Victor Hugo, Notre Dame’ın Kamburu kitabında şöyle demiştir.

 

“- Dostluk nedir, biliyor musunuz diye sordu.”

“Evet.” diye yanıtladı çingene kızı; “Kardeş gibi olmaktır, tıpkı elin iki parmağı gibi iç içe geçmeden birbirine dokunan iki ruh gibi.”

 

Dost menfaat üzerine kurulmaz. Beklentisi yoktur üzerinizde. Saygı sevgi sonsuzdur.

Şunu soralım kendimize. Peki biz birinin dostu olmayı başarabilmek için ne yaptık?

 Başarabildik mi? 

Eğer hala yaşıyorken bir dostunuz varsa dünyanın en şanslı insanısınız demektir.

” Dost hem umut hem nefestir. İyi bir dost olurken iyi dostlar bulmanız dileğiyle…”

Etiketler:

#dostluk

Yorumlar (4)

 1. Mehmet
  • 14/01/2024

  Çok güzel bir yazı olmuş kalemine yüreğine sağlık

  • 14/01/2024

  Çok önemli bir konuyu,çok güzel ifade etmişsiniz. Yüreğinize sağlık.

 2. Yıldız Tek Gamlı
  • 14/01/2024

  Kaleminize sağlık

 3. Zeynep
  • 13/01/2024

  Kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beren KAYA

fisildayankalemler.org Editörü ve Yazarı Sinema Ve Televizyon bölümü mezunudur. Şu an Sinema ve Televizyon bölümünden yüksek lisans öğrencisi. Ayrıca Bursa'nın haber kanalı olan Line Tv' de Muhabirlik yapıyor. İlk eseri Sokağın Çocukları Dostluk, bir liseli gencin hayata sımsıkı tutunurken okulda işlenen bir cinayetle suçlanmalarıyla verdikleri yaşam mücadelesi anlatılıyor. İkinci kitabım fantastik serinin ilk kitabı olan Aşk İçin Savaş. Cadılarla mücadele ederken aşka tutunan genç bir kızın hikayesi aktarılıyor Aşk için Savaş ikiyi yazmaya devam ederken okuyucuları ile iletişimini hep sürdürüyor