Dönmeyen Otobüs (Kara Gün )

Dönmeyen Otobüs (Kara Gün )

    Bundan yıllar önce Samsun 50. Yıl Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Bütün arkadaşlarım Trabzonspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş Spor klüplerini tutarken ben doğup büyüdüğüm şehrin futbol takımının fanatiklik derecesinde taraftarıyım. Samsunspor’un Samsun’da ki maçlarının hemen hepsini izlemek için stadyuma gidiyorum. Tarih 20 Ocak 1989 Samsunspor o gün Malatyaspor ile deplasmanda maç yapmak için otobüsle Malatya’ya yola çıkıyor. Samsun’un, Havza ilçesinde bir kamyon ile çarpışmak suretiyle kaza geçiriyor. Bu kazada teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomic ile otobüs şoförü Asım Özkan yaşamını yitiriyor. 

 

Ben ve bütün Samsun şehri bu haberi duyunca beynimizden vurulmuşa döndük. Takım kaptanımız ve daha sonra kulüp başkanlığımızı da yapan Emin Kar o kazadan sonra bir daha yürüyemedi.

Bu kazadan sonra Samsunspor o yıl lige devam edemedi. Kırmızı ve beyaz olan renklerimize siyah renk de eklendi. 34 yıl önce olan bu elim olayın acısı benim ve bütün Samsunspor taraftarlarının yüreğinde o günkü tazeliğini korumaktadır. Futbol şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 

DÖNMEYEN OTOBÜS (KARA GÜN)

 

Sene seksen dokuz, soğuk kış günü

Bir otobüs kalktı Samsun’dan yola

Tarih yirmi ocak, karadır ünü

Havza’da veriyor mecburi mola.

 

Dönmez, dönemiyor otobüs geri

Acılar dağladı kalp denen yeri

Siyah oldu forma renginin biri

Kırmızı, beyaz ve siyah kol kola…

 

Budandı kolumuz, kesik gövdemiz 

Alt üst oldu bu dünyada dengemiz 

Hatırayı yaşatmaktır ilkemiz 

Elem, keder, çöktü koskoca ile. 

 

Kadere eğmeli elbette boyun 

Trafik kazası kurusun huyun 

Ölenlere rahmet sesimi duyun 

Hepsinin acısı yüreğe dola. 

 

Ozan Kasım Allah vermesin yine 

Karalıdır bizim için o sene 

Bilemedi kime yansın bu sine 

Yürek üzüntüsü geliyor dile.

 

Ozan Kasım Kol

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 22/01/2024

  Ozanım o kadar net hatırlıyorum ki... Samsunspor daima çok özeldir o yüzden kalbimizde Diline emeğine yüreğine kalemine sağlık

 2. Çiğdem Zoroğlu
  • 19/01/2024

  Acısını hala yuregimizde taşıyoruz.Mekanlari cennet olsun🥺kaleminize sağlık

 3. Zeynep
  • 19/01/2024

  Ruhları şad olsun Allah bidaha göstermesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozan Kasım KOL

Ozan Kasım Kol 1971 tarihinde Samsun' un Çarşamba İlçesi'nin Beyyenice köyünde doğmuştur. Çocukluğu Beyyenice köyünde geçen şairimiz , Turizm ve Otelcilik mezunudur. Lise yıllarında edebiyat öğretmeninin aşırı telkiniyle şiire önem veren Ozan Kasım Kol "Dünyanın Dengesi Sevgi (2021) ve Meriç ile Tuna (2023)" isimli kitapların şairi ve yazarıdır. Bazı şiirleri türkü olmuş olan şairimiz aynı zamanda Kültür Bakanlığı halk şairidir. Tansiyon dergisinde türkülerimizin hikayelerini araştırıp yazmaktadır. Yedi Sanat Derneği (Yesader) ve MSG üyesi olan Ozan Kasım Kol ,Ahmet Erhan,Arife Gül ve Gülüzar isminde üç çocuk babasıdır.