DENGE

DENGE

Denge

Görüşünüz ne olursa olsun, farklı görüşe sahip olanlara saygı duymak zorundasınız, zorundayız. Özgürce yaşamak isteyen ama düşüncelerini özgürce söyleyemeyen insanlar hapishanesine döndü ortalık. Sana doğru gelen herkese doğru gelmek zorunda değil. Farklı görüşte olan insanlara karşı nasıl bu kadar acımasız olabiliyorsunuz anlayamıyorum.

Ağzımızdan çıkan her kelime aslında bir tılsımdır ve geleceğimizi şekillendirir. Ama maalesef bazı insanlar bunun farkında değil. Aynı yerden canları yanmadığı sürece de farkına varamayacak kadar gözleri perdelidir. İnsanoğlu her zaman nefsine ve kibrine yenik düşmüştür. Bu iki çizgi arasında denge ise çok önemlidir. Dengede kalmak her kişinin değil, er kişinin harcıdır. Terazinin kefelerinin bir kere şirazesi şaştı mı vay haline.

İnsanca yaşayıp, kalp kırmayıp, sana ihtiyacı olanlar için elinden geleni yapıp rahatça koyabiliyorsan yastığa başını, kibrine ve nefsine yenilmediysen eğer, senden iyisi yoktur bu dünyada.

İmtihan dünyası bu içinde bulunduğumuz yer. Bakmışsın herkesten üstün olmuşsun ama gönlünün kıblesini unutmuşsun. Vermesini bilen Yaradan almasını bilmez mi sanırsın? Nefsine yenik düşüp, kibrinle bakarsan etrafına, anlamadan kalır bir anda koca bir hiç olursun.

Dengede olanlar iyiden de kötüden de ders çıkarıp yoluna devam edebilendir. Bilir ki ondan gelen ne varsa, vardır bir hayır. Menzilimiz aynı iken bu kadar kibir niye? Bırakın artık nefsinizle savaşmayı. Kolay olan hayatı daha da zorlaştırmayın. Zaten sonunda her şey olacağına varacaktır ve ne olacaksa bütünün hayrına olacaktır.

Sevgi ile kalın…

 

Ayşe Kayacan

Bu yazının içeriği yazarına aittir.

Editör: Murat Çatal

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

1 MAYIS VE TAKSİM GERÇEĞİ

 

Yorumlar (1)

  1. Yıldız Tek Gamlı
    • 15/06/2024

    Harika bir yazı ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayşe KAYACAN

29/07/1987 Balıkesir doğumluyum. Sosyal bilimler bölümü lise mezunuyum. 3 çocuk annesiyim Balıkesir Bengi ses gazetesinde 3 yıldır köşe yazarlığı ve muhabirlik yapıyorum Mutluluk ormanı cesaret suyu adında bir masal kitabım var.