BURUK BİR BAYRAM KAHVALTISI

BURUK BİR BAYRAM KAHVALTISI

BURUK BİR BAYRAM KAHVALTISI

Hüzün ve Lezzetin Buluştuğu Bayram Kahvaltısı:

Sevdiklerin Eksikliği, Hüznün Kol gezdiği Kahvaltı

Ah bu bayramlar gelmesi dört gözle beklenen, kimine düğün gibi gelen, kimine de hüzün ve gözyaşı olup, damla damla süzülüp gelen.
Bir bir masaya konulmaya başlarken kahvaltı tabakları, tabakların sağ tarafına peçete, çatal, bıçak, çay tabağı, çay bardağı,  zeytini, peyniri, çeşit çeşit reçeli, menemeni sıralanır bir şiirin mısraları gibi birbiriyle uyumlu bir şekilde.

Kahvaltılıklar eksiksiz sıralanır sıralanmasına da sevdiklerimiz her bayram, sonbaharda bir bir dökülen yapraklar gibi eksilirler.
Bayram kahvaltısı, birçok kişi için özel bir anlam taşır.

Masada bir araya gelip sevdiklerimizle paylaştığımız bu özel anın her detayı, özenle hazırlanmış gibidir. Tabaklar, bardaklar ve çatal-bıçaklar, neredeyse bir düzen içinde yerleştirilir, her birinin kendine özgü bir yeri vardır.

Ancak bu görüntünün arkasında gizlenen bir hüzün vardır. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da sevdiklerimizin eksikliği hissedilir. Masanın her bir öğesi, sanki bir anıyı temsil eder gibidir.

Zeytinin tadı, peynirin aroması, reçellerin çeşitliliği; hepsi geçmiş bayramlara dair anıları hatırlatır. Birlikte paylaşılan menemenin lezzeti, geçmiş bayramlarda bir araya gelmiş sevdiklerimizin hatıralarını canlandırır.

Ancak bu hatıraların yanı sıra, eksik olanların da farkına varılır. Masada oturanlar arasında olmayanlar, bu bayramın hüznünü daha da derinleştirir. Kimi zaman, dökülen yapraklar gibi sevdiklerimiz de birer birer aramızdan ayrılır. Ancak bu eksikliklerin yanında, bir araya geldiğimizde hissettiğimiz mutluluk da vardır.

Bayram kahvaltısının getirdiği bu özel anlar, sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanların değerini bir kez daha hatırlatır. Belki de bu yüzden, bayramlar gelmesi dört gözle beklenen, özlenen anlardır.

Her ne kadar eksiklikler olsa da bir araya geldiğimizde hissettiğimiz sıcaklık ve sevgi, bu özel anların en değerli yanıdır. Bu yüzden, eksikliklere rağmen bayram kahvaltılarının tadı her zaman bir başka olur.

 

BEN BÖYLE OLURUM

Ben her bayram böyle olurum

Başım efkârlı  olurum

Gözlerim  her an aĝlamaklı dolu dolu olurum

Hıçkıra hıçkıra ağlar dururum

Ağlamaktan yorulurum

Yüreğim kırık dökük, yamalı olurum.

Sözlerim hep yarım kalanlı olurum

Eksilen sandalyeler sanki o günlerden hatıra kalır

Anılara sarılırım

Gülümsemeler, mutluluklar yarım kalır kahrolurum

Ben her bayram böyle olurum.

Aylin Şen

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yazarın Diğer Yazılarını Okudunuz mu?

ELİF DİSLEKSİ Mİ?

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aylin ŞEN

Merhaba adım Aylin Şen 1979 Kocaeli doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Büro yönetimi ve Sekreterliği Öğrencisiyim. Evli ve iki çocuk annesiyim. Bir Varmış Hiç Yokmuş isimli şiir kitabının yazarıyım. İkinci kitabımın da yazımı bitti. Yayınevleri ile görüşme sürecindeyim.