Bizim Cemal’in bedenini yatağa koyduk.

Bizim Cemal’in bedenini yatağa koyduk.

Bizim Cemal’in bedenini yatağa koyduk.

 Bir gün uyandık ve bizim Cemal’in, müziğe gönül verenlerden Cemal’in cenazesine gitmek için evden çıktık. Alsancak’a gittik. Ben hayatımda ilk defa cenaze namazı kıldım. Bir sürü müzik camiasından dostlarımız ve Çeşmelilerle cenazede buluştuk. Hadi dedik buraya kadar geldik, bari mezarlığa da gidelim. Cenaze konvoyuna katıldık, mezarlığa gittik.

 Yolda giderken de Genco Erkal’dan birkaç felsefi şiir dinledik. Genco Erkal çok önemli bir insandı. Toplum insanıydı, bu halk anlayamadı, değerini bilemedi. Genco Erkal benim için çok önemli bir şahsiyet.

  Orda abimin eski sevgilisi de vardı. Benim için çok değerli bir insan kendisi. Mezarlıkta yağan yağmurun altında bol bol dualar ettik. Hava soğuk ve rüzgarlıydı. Abimin eski sevgilisinin yanına gittim. Bayağı yıpranmıştı. Hayat bu, ne kadar zor. Yanında ona destek olmaya çalıştım. Gözleri yaşarmıştı. Bir koşup otomobile gittim ve peçete aradım. Abim hep burnunu sildiğinden, otomobilin içindeki peçete parçalarının hepsi kullanılmıştı. Güç bela, bir tane temiz peçete buldum. Kaptığım gibi ablama götürdüm. Bir yakını hastanede yoğun bakımda olduğu için günlerdir hastanede ona refakatçi olmuştu. Bitkin bedenini okuyabiliyordum. O bana her zaman, “Senin her yerinde gözün var, benim de var biliyor musun” derdi. Onun da ruhsal gücü var biliyorum. Bunu çok yoğun bir şekilde hissediyorum.

  Mezarlıktan çıktıktan sonra, Ilıca’ya geçtik. Cemal’gilin evinde after yaptık. Cenaze evinde after! Garip, acayip bir durum.

  Bir haftada neler yaşadık ya! İki arkadaşımız intihar ederek öldü, biri başarısız bir intihar gerçekleştirdi. Cemal’in cenaze gününde de, bir günde üç cenaze yaşadık. Daha yazamadığım ne olaylar…

İlker Bozkurt
26.11.2023 Çeşme.

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlker Bozkurt

Yazarımız İlker Bozkurt 20 Ocak tarihinde, Gücüksu'da dünyaya gelmiştir. İlköğretim yıllarından itibaren eline geçen her türlü kitabı okumaya başlamış, bazı öykü ve hikâyeleri o kadar çok tekrar okumuştur ki ezbere bilmektedir. Çocukluk yıllarını köyde geçirdiği için, kitap bulmak da zorluk çekmiştir. İlkokul yıllarındaki hayali, bilim adamı olmaktır...