Arınmış Hayatlar

Arınmış Hayatlar

 

Arınmış Hayatlar

Deyim yerindeyse ‘’çöp kutusu ‘’ gibi yaşıyoruz hayatlarımızı. Her şeyimiz çok fazla madden ve manen. Çok fazla sahip olunca her şeye daha güvende hissediyoruz sanki kendimizi.

Gereksiz bir tüketim çılgınlığımız var mesela. İnsanlık üzerinde oynanan en büyük oyunlardan birisi tüketim çılgınlığı. İndirim adı altında aldığımız gıda malzemeleri, kıyafetler, temizlik malzemeleri… Bu liste uzar gider.

Bir de gereksiz doldurduğumuz zihnimiz ve enerji alanlarımız var tabi. Bakıldığında çoğu bize hizmet etmemekle birlikte hayatımızı daha karmaşık yaşamamıza sebep oluyor.

Gereksiz eşya ve malzemeyle doldurduğumuz evlerimizde daha doğrusu bize yer kalmayan evlerimizde, eşyaların arasında sıkışık bir şekilde yaşamaya çalışırken zihnimiz de bu sıkışıklıktan bir hayli nasibini alıyor. Haliyle sinirli, agresif ve ne yapsa da mutlu olamayan bir sürü insan çıkıyor ortaya. Neden sadeleşip arınmıyoruz o halde?

İşe, o saçma sapan bize alışveriş yapmak zorunda olduğumuza ikna eden o indirim mesajlarını iptal ederek başlayabiliriz mesela. İhtiyacımız olmayan hiçbir şeyi almayarak, stok alışkanlığımızdan vazgeçmek gibi. Kuşkusuz bunu toplumca başarabilirsek ülke bazında tüketim oranı yarıya düşer. Tüketim oranının azalması arınmayı da beraberinde getirecek.

Bunu başarabilen her birey doğal olarak evinde ve hayatında fazla olan her şeyden kurtulacak. Bu da kolektife yayılacağı için daha sakin daha mutlu bir insanlık demek.

Zihnimizin ve hayatlarımızın arınması bizi kültürel anlamda da yükseltecek. Gereksiz olan her şeye yol verince bize fayda sağlayacak şeylere de yer açmış olacağız. Çünkü hayatımızda sahip olmak istediğimiz her şey için hayatımızdaki başka bir şeyden feragat etmemiz ve istediğimiz şeye yer açmamız gerekir.

Hayatımızda her şey ne kadar basit aslında. Gereksiz tüketime veda, ihtiyaçlarımıza ihtiyacımız kadar yer vermek ve bolca üretmek. Üretmek, insana kendini muazzam hissettiren en güzel beslenme aracı. Kısacası az tüketim çok üretim. Sonrası mı? Arınmanın getirdiği sakin ve sade ha bir de mutlu bir hayat. İnsanlığa sevgilerimle…

Leyla BACAKSIZ

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazıma Göz Atmak  İster misiniz?

OKYANUSTAKİ DERİNLİK 

 

 

Yorumlar (3)

  1. […] https://fisildayankalemler.org/arinmis-hayatlar/ […]

  2. Leyla BACAKSIZ
    • 22/04/2024

    Kesinlikle kalabalıklaştırıyoruz, teşekkür ederim.

    • 21/04/2024

    Yalnızlığımızı kalabalıklaştırıyor olabilir miyiz? Kaleminize sağlık ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leyla BACAKSIZ

03.08.1989 yılında Mersin’de dünyaya geldim. Yaklaşık 18 yıldır Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşamaktayım. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Bir kurumun muhasebe bölümünde çalışmaktayım. Okumak ve yazmak hayatımın en önemli iki parçası. Belli başlı bazı spiritüel alanlarla da ilgilenmekteyim. Okuma ve yazmanın verdiği bilgi ile ve spiritüel alanın verdiği ışık ile toplumun yolunu aydınlatmayı hedeflemekteyim.