SİZİN HİKAYENİZİ KİM ANLATABİLİR?

SİZİN HİKAYENİZİ KİM ANLATABİLİR?

SİZİN HİKAYENİZİ KİM ANLATABİLİR?

Masallar ve hikayeler, atalarımızdan miras kalan en değerli hazinelerdendir. Masal ve hikaye yazarları, anlatıcıları, şiir yazarları, okuyucuları ve tarih araştırmacıları, geçmişte yaşananları yazıya ve dile dökerler. Her insanın, her canlının, doğanın, taşın, toprağın, çiçeğin ve ağacın bir hikayesi ve ruhu vardır.

Anlatıcılar, kendi alanlarında önemli dersler verirler. Hikayeler, bilgiye olan merakımızı tetikler ve bu yüzden dikkatle dinlenir ve araştırılır. Dedelerimiz, ninelerimiz, annelerimiz ve babalarımız bize hikayeler anlatırdı. Küçük yüreklerimizle onları dinler, her bir kelimenin büyüsüne kapılırdık. Bu masallar, hayata hazırlanmamızda önemli bir rol oynardı.

Anlatılan hikayeler, sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda hayat dersleri içeren önemli bir eğitim kaynağıydı. Dedelerimiz ve ninelerimiz, geçmişten gelen bilgeliği bu hikayelerle aktarır, değerlerimizi ve ahlaki prensiplerimizi bu yolla aşılarlardı. Annelerimiz ve babalarımız ise, kendi deneyimlerini ve öğrendiklerini hikayeler aracılığıyla bize aktarırdı.

Bu şekilde, masallar ve hikayeler aracılığıyla hayata dair önemli dersler alır, zorluklarla başa çıkmayı, hayal kurmayı ve düşünmeyi öğrenirdik.

Geçmişte, bu hikayeler ve masallar bize öğütler verir, düşündürürdü. Hayallere dalmamızı sağlardı. Ancak, günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte masallar neredeyse unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Yine de, öğretmenler, yazarlar, şairler ve sanatçılar, kendi üsluplarınca güzel işler yapmak için çaba sarf ediyorlar. Ne için? Yarınlara güzel hikayeler ve masallar bırakabilmek için…

Sevgi Gültekin/2022

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

Bu yazının içeriği bütünüyle yazarına aittir.

 

https://fisildayankalemler.org/author/sevgigultekin/

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevgi GÜLTEKİN

SEVGİ GÜLTEKİN  (TÜRK EL SANATLARI ÖĞRETMENİ) 1972 Adahan Doğumlu   Farkındalığa önem veren, Ardahan Ticaret Meslek Lisesi bankacılık bölümü, Eskişehir Anadolu üniversitesi Muhasebe vergi uygulamaları bölümü mezunudur.   1 Yıl Ardahan Halk Eğitim Merkezinde 2 yıl "POSOF HEM" "El ve Makina Nakışları Usta Öğreticisi olarak görev yaptı.   Üç yıl Öğretmenlik mesleğini icra etmiş olup, çocukları nedeni ile görevini bırakmak zorunda kalmıştır.   Özel bir şirkette muhasebe yardımcılığı, Giyim atölyesinde tasarımcı ve dikiş üzerine görevlerde bulunmuştur.   2000-2002 yıllarında Ankara'da nakış ve el sanatları atölyesi açıp işletmiştir.   KEÇMEK kursunda Tezhip, Boyama, İngilizce, Keçİören HEM İğne Oyası kursu ve Belmek Mefruşat Kurslarına katılıp, bu alanlarda usta öğreticilik belgelerine sahiptir.  Türk El Sanatlarının bir çok alanında uygulamalar yapıp, karma sergilere katılarak, ürettiği el işleri ile ev ekonomisine devam etmektedir.   Edebiyat alanında Şiir sevgisine değer katmakta olup, bir çok şiiri Radyolarda okunmuş, bir kaç eseri videolaştırılmıştır.   Şiir alanında kitap çalışma hazırlığı içerisinde olup, yazma sanatı ile ilgilenmektedir.   Özel bir firmanın ekip yönetiminde olup, Evli üç çocuk annesidir.  KATILDIĞI SERGİLER   Ardahan Halk Eğitim Sergisi   5 Kişisel Sergi ( Kurslar çerçevesinde )  Keçiören Halk Eğitim Merkezi Sergisi   Belmek Mefruşat Sergisi   Keçmek Kursu Sergisi   Ankara Sanat Festivali Ankara Büyükşehir Sanat Galerisi / Güvenpark ( 10 Tezhip Eser )  2017 Uluslararası İki Devlet Bir Millet Sergisi  ALDIĞI ÖDÜLLER   Kurslar çerçevesinde katılım ve başarı belgeleri  Konferanslar çerçevesinde Teşekkür ve Başarı Belgeleri  2017 Ankara Sanat Festivali Onur Belgesi   2017 İki Devlet Bir Millet Sergisi Başarı Ödülü   2018 Mutlu Renkler Projesi Başarı Sertifikası  2018 Anne Çocuk Şiir Okuyor Projesi Başarı Belgesi   2018 Ankara Sanat Platformu Başarı Madalyası 2019 Ato kitap fuarı  2022- 2023 eğitim yılı içerisinde Ankara Keçiören Etlik Halk Eğitim Merkezi şiş ve tığ örücülüğü ve el sanatları  Ocak ayı itibariyle Ankara Keçiören Halk Eğitim Merkezi şiş tığ örücülüğü ve amigurimi eğitmeni  Tel kırma  Çocuklar için ahşap boyama ve süsleme usta öğreticisi olarak görev yaptım. ASO, TOB, AKBANK, E-TİCARET İHRACAT EĞİTİMİ  Nlp eğitimi  Yaşam koçluğu  Dijital liderlik  Çocuk gelişimi  Yardımcı öğretmen  Yağlıboya resim  Akrilik boya resim  Geri dönüşüm  Tek kırma  Şiş ve tığ örücülüğü amigurimi  Keçe iğneleme ( keçe ürünleri hazırlama)  Takı tasarım  Makine nakışları  El nakışları  Bebek odası tasarımları  Dekoratif ev tekstili