REENKARNASYON (RUH GÖÇÜ)

REENKARNASYON (RUH GÖÇÜ)

   Reenkarnasyon, ruhun sürekli olarak bir önceki hayatına yapmış olduğu iyilik ve kötülüklere göre tekrar tekrar bedenlendiğine inanılan bir enkarne durumudur. Ölen bir kişinin başka bir vücutta hayat bulması durumu da diyebiliriz. 

 Günümüzde reenkarnasyona inanan kişilerin sayısı giderek artmaktadır ve inanların çoğu 30 yaş üstüdür. Reenkarnasyon inancı Hindistan Bölgelerinde  Hinduizm ve Budizm gibi doğu dinlerinde ve New Age maneviyatında daha yaygındır.

   Reenkarnasyon alanında araştırma yapan bilim adamları, bugüne kadar dünya üzerinde ortalama 95 milyar insanın yaşayıp öldüğünü öne sürmüştür. Yaşlı ruh diye de tanımlanan 6 milyar ruhun 10-15 kez hayata tekrar dönmüş olabileceği tahmin edilmektedir. 

    Hindistan kaynaklı olan reenkarnasyon inancında, eski Hint kültüründen beslenen , İnsan ruhunun ölümsüz olduğu ve ölümden sonra bu dünyada yahut başka bir alemde varlığını devam ettirdiği inancı kabul görmüştür.  Hint filozoflarına göre tek yaşam gerçekliği görmede yeterli değildir. Bu nedenle ölümden sonra başka bedenlerin hayatlarına girerek deneyimlemelidirler. 

    Mazdeizm ve Brahmanizm akımları da Tenasüh inancının yanında tavır almışlardır. Şii grupları ile birlikte Ahmed bin Halid ve öğrencileri reenkarnasyonla ilgili olarak “Allah suç işlemiş insanları günahlarının ağırlığına göre insan veya hayvan olarak dünyaya göndermiştir. Bunlar günahlarından temizlenene kadar bir şekilden başka bir şekle intikal edeceğine inanmışlardır” savunmuşlardır.  Her cinsiyette bedenlenebilirler. Kız veya erkek olarak defalarca cinsiyet deneyimleyebilirler. Ruhların doğuştan eşit olmamasından kaynaklı farklı imkan ve kabiliyetlerle bedenlenirler. Adaletsiz ve eşitsizliğin giderilmesi için de farklı beden, imkan ve kabiliyetlerinde hayat sürerek iyiye doğru yönelirler. 

    Devriye:

   Devriye, Alevi- Bektaşi şairleri tarafından kaleme alınan devir nazeriyesine uygun tarzda yazılmış, şekil itibariyle kıtalardan meydana gelen uzun manzumelere denilmektedir. Mutasavvıflara göre, yeryüzündeki bütün canlılar insanda tecelli edilene kadar bütün sıfatlara bürüneceklerdir. Mutlak varlıktan insana, ve insandan aslına dönüşüne kadar süren devri anlatan şiirlere denilmektedir. Talibin bir yandan anlamlı ve değerli bir yandan da ” kamil insan olma” gibi bir hedef belirlemektedir. Ruh bedenden çıktıktan sonra bazı ruhlar tekrar canlı olarak dünyaya gelmiyor. Başka bir ifade ile belirtecek olursam; Talibin kendisine üflemiş olduğu tanrısal ruhunun değişime uğrayarak insan-ı kamil olma sürecine girmesidir. 

   İnsanın en son olacağı yer insanlıktır. Öncesinde topraktan madene, madenden bitkiye, bitkiden hayvana, hayvandan insana ve son olarak ta insandan insan-ı Kamil’e ulaşır.  

 Kuran-ı Kerim’de reenkarnasyon ile ilgili olarak En çok bilinen ayet Bakara suresinin 28. ayetindedir. “Allah’ın varlığını nasıl inkar ediyorsunuz ki, sizi ölü iken O diriltti, sonra yine sizi O öldürecek, yine sizi O diriltecektir; nihayet O’na döndürüleceksiniz”

 Bakara suresinin dışında Vakıa suresinin 60-61. ayetinde “Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik(bu konuda) bizim önümüze geçilmez”

En’am 133. ayetinde ise” Rabbin, hiçbir şeye muhtaç değildir, merhamet sahibidir. Sizi, başka bir kavmin soyundan/zürriyetinden yarattığı gibi, dilerse sizi de yok edip sizden sonra yerinize dilediği bir kavmi yaratır. Rabbin hiçbir şeye muhtaç olmayandır, rahmeti bol olandır. Eğer dilerse sizi yok edip, yerinize dilediğini getirir.   

 Dr. lan Stevenson en ünlü reenkarnasyon araştırmacısı olarak geçmiş yaşamın var olduğuna dair kanıtları eski benliklerini hatırlayan çocuklardan reenkarnasyon ile ilgili hatırladığı hikayelerini toplayarak deneyimlerini paylaşıyor. Bu alanda birçok ülkede araştırmalar yapmış ve insanlarla görüşerek vakaları değerlendirmiştir.  Toplamda 2000’in üzerinde çocuk ile görüşmüş, gözlemleri doğrultusunda reenkarnasyon belirtilerinin detaylarını da incelemiştir. Reenkarnasyon kapsamında birçok kitabı ve makalesi bulunan bir isimdir. 

Reenkarnasyon Belirtileri

Doğum Lekeleri

Birçok kişi doğum lekelerinin reenkarnasyon kanıtı olduğuna inanıyor. Doğum lekelerinin geçmiş yaşam travmaları ile yüzleşmek ve iyileştirmek için hatırlatıcı olduğuna inanıyor. 1960’larda Lan stevenson tarafından incelenmiştir. Hintli bir çocuk yakın mesafeden av tüfeğiyle öldürülen Maha Ram adlı bir adamın hayatını hatırladığını iddia ediyor. Bu Çocuğun göğsünün ortasında muhtemelen bir pompalı tüfek patlamasına tekabül edebilecek gibi görünen doğum lekesi vardı. Stevenson, Maha Ram adında bir adamın göğsüne isabet eden bir tüfek darbesiyle öldürüldüğünü kanıtladı. Bir otopsi raporu adamın doğum lekeleriyle doğrudan örtüşen göğüs yaralarını belirledi.

Deja vu 

Geçmiş yaşamdan bir işaret olduğuna inanılır. Daha önceden hiç gitmediğiniz bir şehire gittiğinizde daha önce gitmiş gibi bir hisse kapılmak gibi…

Doğal Yetenekler

Çevresinde görmediği bir dili akıcı şekilde konuşmak. Daha önce yurt dışında bulunmayan ve çevresinde Almanya, Avusturya, Belçika, Lihtenştayn ve lüksemburg gibi ülkelerden biri  bulunmayan bir kişinin Almancayı ana dili gibi konuşması gibi… 

Geçmiş yaşam meditasyonu yapılan bir yetişkinde hiç bilmediği Almancayı aksanıyla beraber ana dili gibi 500’e yakın sözcük türeterek konuşmuştur.

Tekrarlanan Rüyalar

  Bu rüyalar genellikle geçmiş yaşamla doğrudan ilişkilendirilmiştir. Daha önceki hayatında yaşamış olduğu hayatı genellikle rüyalarında görüldüğüne inanılır. Rüyalarınızda bir şekilde tanıdık görünen ancak uyanık olduğunuzda hatırlamadığınız ve yabancı gördüğünüz yerler daha önceki deneyimlerinizi size sunan beyninizin bir oyunu olabilir.  

Ruh Eşleri

Hiç tanımadığımız bir kişiyi gördüğümüzde daha önce tanıyormuşuz gibi gözükmesi ve yine hiç tanımadığımız bir kişi ile konuştuğumuzda sanki uzun zamandan beri tanıyormuşuz gibi yakınlaşmamız.

Fobiler

Suda boğulmaktan korkmak, yangından korkmak, yükseklik korkusu, bıçaktan korkmak gibi…

Daha önceki hayatında korktuğu olaydan dolayı ölmüş olacağına inanırlar. 

   Küçük yaşlardaki çocuklarda 4-5 yaşlarına kadar bir önceki hayatını belirsizde olsa hatırlarken, yetişkinlerde bu durum çok nadirdir. Geçmiş yaşam meditasyonuyla ve Hipnoz yöntemi ile hatırlamaya çalışırlar. 

    Dünya’ya ait hissetmiyorsanız, İnsanların davranışları size mantıklı gelmiyor ve yalnızlıktan hoşlanıyorsanız, Farklı hissediyorsanız geçmiş bir yaşam sürmeniz mümkün .. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, Reenkarnasyona inanıyor musunuz?

Sevgiler…

Yorumlar (8)

 1. Gizem
  • 18/01/2024

  Reenkarnasyona inanmayan biriyim bu net. Fakat bu yazının devamı gelmeli benim gibi inanmayan bir insanın bile bu şekilde ilgisini çekmesi Elif Hanım muhteşemsiniz.

 2. Yıldız Tek Gamlı
  • 18/01/2024

  Yeniden doğmak ruhun varlıgına inanan ben için gayet normal Çok güzel bir araştırma olmuş kaleminize sağlık

 3. Mehmet Ünal
  • 14/01/2024

  Varımdır böyle bir şey ama ilğinç kalemine yüreğine sağlık olsun

 4. CngryS
  • 19/10/2023

  Kurgularının etkisinde, etkilenerek hissedilen duyguların kavramsalaştırılması.

 5. Gizem
  • 15/10/2023

  Yazılarınızı büyük ilgi ve merakla okuyorum.... Olaylara bakış pencereniz çok güzel ve bu tarz yazılarınızın devamı sabırsızlıkla bekliyorum.

 6. Gül
  • 14/10/2023

  Ruhum benden göçtu ancak nereye göctu bende merak ediyorum. Bu yazınızın devamı gelmeli . Başarınız daim olsun

 7. Cemal
  • 14/10/2023

  Ben reenkarnasyona inanmıyorum yapı olarak hiç birşeye inanmiyorum . Ancak degisik fikir ve görüşlere açık biri olarak yazınızı beğendim elinize sağlık

 8. Burçin
  • 14/10/2023

  Keşke bende önceki yaşamımda bir ingiliz olsaydım ve şu an ana dilim gibi ingilizce bilseydim. Yazınızı şaşkınlıkla okudum çok beğendim emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif Ünal Yıldız

fisildayankalemler.org online gazetemizin Kurucusu, Başkanı ve Baş Editörüyüm. Aynı zamanda makale ve köşe yazarlığı yapmaktayım. 1986 İstanbul doğumluyum. Kamu Yönetimi mezunuyum. Mesleğim Yönetici ve yazar. Umuda Yolculuk adında basılmış bir romanım var. Şuanda ikinci romanımı yazıyorum.