Odaklanamıyorum!

Odaklanamıyorum!

Hepimiz hayatımızda bir işle meşgul olurken (Ders çalışırken, roman yazarken, kitap okurken veya bir proje üzerine çalışırken) odaklanma problemi ile karşı karşıya kalabiliyoruz. 

 Beynimiz bir olay ile meşgulken diğer konulara yoğunlaşmakta zorlanabiliyoruz. Beynimiz aynı anda birden çok işi yaparken sadece birine yoğunlaşamıyor ve bu konudan kopmamıza neden olabiliyor veya tam aksine belli bir olaya odaklandığımızda beynimiz, diğer nesneleri dikkatimizden uzaklaştırarak gözden çıkarıyor. Kendimize sıklıkla etrafımızda yaşananları gözlemlediğimizi söyleriz. Aslında etrafımızda yaşananlar dikkat ettiğimiz şeylere göre şekillenir.

    Bir yandan sizlere makale yazarken diğer yandan da aynı anda e-postalarımı okuyamamam gibi…

 Beynimiz bir şeyi düşünmeyi bırakmadıkça başka bir şeye odaklanamıyoruz. Odaklanmanın püf noktası tek olanın üzerine gitmek. Televizyon, akıllı telefon ve benzeri teknolojik cihazlar dikkat dağıtıyor gibi gözükse de asıl sorun zihnimizden kaynaklanabiliyor.  Etrafta sessizlik hakim olsa bile zihnen odaklanamayan bizler olabiliyoruz. Kaygı ve korkularımız ile başa çıkamadığımız zaman odaklanma problemini çözemiyoruz. Nefes egzersizleri eşliğinde meditasyon yaparak odaklanma sağlayabiliriz. Odaklanmanın büyük bir kısmı motivasyondan oluşuyor. Bir nevi içten gelen bir tür ödül elde etme dürtüsünden kaynaklanıyor. Hedefte karşılaşacağın kutlama, tebrik ve ödül kazanma dürtüsü ile birleşince odaklanma artabiliyor. Sınavdan yüksek puan alınca istediğim kuruma yerleşeceğim gibi veya romanım yayınlandıktan sonra alacağım güzel yorumlar gibi.

Uyku bozuklukları, ekonomik sorunlar, stres, aile içi sorunlar, zihinsel yorgunluklar odaklanma sorunlarını tetikleyen etkenlerdir. Planlı hareket etmek, belli bir konuya adapte olmak ve o konuya yoğunlaşmak odaklanmamıza fayda sağlıyor. Ayrıca sağlıklı beslenme, zaman zaman kısa molalar vererek beynimizi dinlendirme de olumlu etkiler yaratabiliyor. Her ne kadar bu yazdıklarım olumlu sonuçlara neden olsa da asıl sorunun zihnimiz olduğunu unutmadan hareket etmek olduğunu söyleyebilirim. Beynimize söz geçirerek hedeflerimize odaklanmak en büyük etken olduğu araştırmalarda da ele alınıyor.

 

Sevgiler…

 

 

Yorumlar (5)

 1. Mehmet Ünal
  • 14/01/2024

  Çok güzel bir yazı olmuş kalemine yüreğine sağlık

 2. Yasemin
  • 11/10/2023

  Emeğinize sağlık bu güzel ve farkındalık oluşturan yazınız için teşekkür ederim

 3. Yasin
  • 11/10/2023

  Odaklanmamızın kolay olduğu bir gün olsun iyi günler dilerim

 4. Sevgi
  • 11/10/2023

  7 den 70 e hepimizin en büyük problemi bu belki de . Etrafta o kadar çok uyaran varken odaklanmak çok büyük bir beceri haline gelmiş durumda . Başara bilenleri tebrik etmek gerekir. Sizi de tebrik ediyorum yolunuz açık olsun

 5. Gözde
  • 11/10/2023

  Çağımızın en büyük sorunu olan odaklanmayı ele alış tarzınız çok güzel elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif Ünal Yıldız

fisildayankalemler.org online gazetesinin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmenidir.Aynı zamanda Fısıldayan Kalemler Yazarlık Atölyesi Kapsamında Yazarlık Eğitimi vermektedir. Makale ve köşe yazarlığı yapmaktadır ve Alaska yayınlarında Yayın koordinatörüdür. 1986 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Ankara'da ikamet etmektedir.. Kamu Yönetimi mezunudur.. UMUDA YOLCULUK adında 2. Baskı yayında olan bir roman kitabı vardır. Şuanda ikinci romanına hazırlanmaktadır.