Gelecek Adına

Gelecek Adına

Birkaç gündür İstanbuldayım .Fuar için geldim.İz bırakan Kalemler yayınevini birlikte kurduğum arkadaşlarımla ve sahibesi Esra Hanımla güzel vakitler geçirdik.Etrafınızda genç dinamik çalışkan arkadaşlar olunca, siz de onlarla birlikte olmaktan çok keyif alıyorsunuz.Öğretmen olduğumdan mıdır nedir gençler bana ümit veriyor her zaman.
Yıllarca öğretmenlik yaptım ve bu yurdun çocuklarının her biri benim için önemliydi.En ufak yanlışları içimde fırtınalar kopardı.En güzel tarafı ise en küçük bir başarıları beni çok mutlu etti başarılarını alkışladım ,gönülledim ve gerekirse yoldaşlık yaptım.Sonra emekli oldum ama gençlerden hiç kopamadım.
Emekli olduktan sonra aldığım dört alandaki sertifikalarımı aslında önce, kendim için aldım.Şuna inanan bir insanım.”Kendine faydası olmayan insanın başkasına faydası olmaz.”
Kişiler önce kendini geliştirmeli ve her gün yeni bilgileri heybesine eklemeli.Böylece hayatını renklendirmeli,bilgisini çoğaltarak önce kendine sonra başkalarına örnek olmalı.
İstanbul kalbimi heyecanlandıran kocaman bir metropol kalabalığı çok rahatsız edici gelebilir belki ama dünyanın en güzel boğazı ve değer verdiğiniz kıymetli dostlarınız olunca yaşamasanız bile zaman zaman gelip kalmak istiyorsunuz.Oğlunuz da burada olunca kalıp biraz güzel anlar yaşamak çok zevkli .Her bir çocuğunuzla ve dostlarınınzla da güzel anılar biriktirmek ağzınızda bal şerbet bir tad bırakıyor doğrusu .
Dostlarla sohbet etmek hoşunuza gidiyor bazen sevinçlerini bazen kederlerini paylaşıyorsunuz. Onlara iyi gelmek istiyorsunuz.Onları dinliyor çözüm üretmek birlikte güzel projelere de imza atmak istiyorsunuz.
İnsanları tanımaya başlayınca görüyorsunuz ki; çocukken sevgiye doyamayanlar ,küçükken büyüklerini kaybedenler .dayakla büyütülenler, horlanıp dışlananlar hayata bir sıfır yenik başlıyor.
Hayata eksik başlayan insan kendini güvende hissetmek istiyor. Hayatı boyunca “ sevgi ve aşkla yaratıldığı için” eksik kalan yanını etrafında arıyor.Bazen doğru bazen yanlış arkadaşlarla yolu kesişiyor.Bazen de zararlı maddelerde teselli bulacağını zannediyor. Özünü ,kendinin ,sevgiyi ,mutluluğu yaradılış gayesini bazen bilerek bazen bilmeden kendine zarar verecek kendini üzecek olaylarla halledeceğini umuyor.Çünkü mayası sevgi,özü sevgi ,kanı canı sevgi bu insanoğlunun.İstediğini bulamayınca nerede bulacağını da çoğu zaman bilemiyor ,kestiremiyor. Bazen bilemeyince” bu sefer vur kadehe usta, bir de benden olsun usta”ona göre kaçınılmaz gibi görünüyor.Çünkü en kolay yollardan biri bu hayatta. “Yak…yak her şeyi yak” derken aslında kendini yakıyor.Ömrünü yakıyor ,sağlığını yakıyor ,geleceğini yakıyor.Hastalanıyor belki yolda yürüyemez hale geliyor. Bazen antidepresan ilaçlarla ömrünü tükediyor.Hayat zaten iniş çıkışlardan ibaret .Kendine yetemeyince bunu da çıkış yolu görüyor.Çünkü ruhu yoruluyor.En az zararla yaşama tutunmayı başarmak istiyor ve sonunda işin sadece kendine inanmak da bittiğini anlıyor .Özüne dönme yolunu bulduğunda da ikinci bahar kaçınılmaz oluyor.
Çocuktuk hepimiz ve her birimiz farklı büyütüldük.hepimizin önce sevgiye ihtiyacı vardı.Bir de beli bükülmüş yaşlıların dedelerimizin ve ninelerimizin.”Sevgi yok mu bu sevgi nasıl desem aşk varya demek geldi içimden şimdi..”Hepimize neler yaşatmaz ki her zaman !hayatın iksiri , ilacı çünkü. .Başı okşanan değerli görülen her bir fert ,her çocuk hayata başka gözlükle bakar.Umutlanır ,kendinde yaşamla mücadele gücü bulur.Destekleriniz ona umut bulur ,gelecek olur. Kendi adına ülkesi adına ve dünya adına güzel işlere imza atması kaçınılmazdır çoğu zaman.Dünya bunun örnekleri ile dolu.

Karşıdan bakıldığında kimse sorumluluğunu alamayacağı çocuğu dünyaya getirmesin diyebiliriz.Çok doğru bir söz kesinlikle katılıyorum.O yüzden çocuklardan önce bu ülkede velilerin eğitilmesinden yanayım. Ancak kader noktasında sevgiye doymayan, doyurulmayan bir yerlerde insan yavruları var.Bebekler var.Hatta hayatı zehir edilen elinden yaşama hakkı alınan onlarca bebek var.Kazalarda savaşlarda yitirilen,kaybedilen binlerce insan var.Bunların geride bıraktıkları yavruları var.Bunların telafisi hiç kolay değil .Bu yüzden birini suçlamadan önce hayatını öğrenmek gerekiyor önce.Birilerinin elini taşın altına sokması gerekiyor ivedilikle Yeni tanıştığım bir kişinin iradesizliğini duyunca kulaklarıma inanamadım. ayda yirmi beş bin lira içki , sigara parası vererek üzüntülerini ,eksik yanlarını onunla kapatmaya çalışıyor maalesef.
Geldiğim nokta da diyorum ki ;her zaman herkesin bildiği gibi her şey ailede başlar.Çevrede gelişir. Okulda öğretmenlerle büyür ve sonunda çocuklarımız hem kendine hem ailesine ve topluma faydalı insan olur.Bundan sonra önce etrafımızdaki “çocukların özellikle yetimlerin başını okşamaktan ,onların ihtiyaçlarını karşılamaktan “ geri durmayalım.Devletin yapacaklarını biz mi yapalım demeyelim zira bugün Avrupa’da eskiden Osmanlı’da vakıflar vardı.Halen de var.Sosyal devlet olmak bunu gerektirir.Sahip çıktıklarımız bizimdir ve çıkmak zorundayız. Her ihmal edilen çocuk veya genç ilerde hasta ruhlu insan olarak bize geri döner.O zaman tedavi etmesi daha zor.Ülkemizde duyarlı insanlara ihtiyacımız her zaman vardır ve olacaktır da.İyilik bulaşıcıdır bunu unutmayalım.
Dünya iyilerle ve iyiliklerle tekrar cennete çevrilebilir.

Kuzeyin Kızı Semiray Sezgin.
İstanbul 7 kasım 2023

 

Yorumlar (1)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 3/12/2023

    Yüreği güzel öğretmenim o yüzden diyorum yüreğe dokunmak lazım kaleminize sağlık çok güzel olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...