En Güzel Yaş Sizce Hangisi?

En Güzel Yaş Sizce Hangisi?
En Güzel Yaş Sizce Hangisi?

Her yaşın ayrı güzelliği var diyorlar, diyorlar da kime göre?

Çocukluğunu yaşamamış bir çocuğa çocukluğunu verseniz ister mi?

Karanlığın içine doğmuş ve ilerleyen yaşlarda yürüdüğü aydınlığı bırakıp yeniden çocuk olmak ister mi? Ya da çocuk yaşta anne olan bir genç kız, genç delikanlı yeniden dönmek ister mi çocukluğuna?

Her yaşın ne güzelliği olabilir düşünelim bakalım…

Kabul etmek kaderini, yüzündeki çizgilerin derinliğine inmeden “yaşlandım” deyip geçiştirmek. Bu mu her yaşın güzelliğini tatmak?

Herkes en çok çocukluğuna geri dönmek istiyor oysa ben?

Ben en çok kırklı yaşlarımı sevdim. Biraz korkuların, evhamların kalıyor ama en güzel yaştır bu yaşlar.

“Ben” diyorum çünkü ben; şimdi büyüdüm. Ne geç büyümüşüm oysa. Benim şimdi idrakine vardıklarımı, yarı yaşımdakiler benden önce anlamış. Neydi fark pek aklım ermedi. Sonra düşünüyorum neydi gerçekten?

Biz ellerimizle kollarımızı özgürce savurmadık. Beşikte kundaklandığımız gibi büyüdük deli gömleği giydirdiler adeta. Gülme ayıp, hoplama ayıp, zıplama ayıp, başını kaldırma, konuşma ayıp cevap verme ayıp, sözümü kesme ayıp önce sofraya oturma ayıp. Ayıp mı gerçekten? 
Her şeyi ayıp diye bizleri büyütenlerin hiç ayıbı yok muydu acaba? Aslında en ironik olanda bu ya…

Belki de insanlar içindeki ayıpları, başkalarına söylediği “ayıp” kelimesiyle kapatmaya çalışıyordu olamaz mı? Ayıplarla büyüttüler bizleri; özgüvensiz, kendinden nefret eden, erken olgunlaşmak zorunda kalan, gülmeyi unutan, içindeki çocuğu öldüren değil hapseden, zincirleyen nesiller olmadık mı?

Edepsizlik sandığımız her şey aslında bizim doğuştan elimizde olması gereken haklarımızdı ve o haklarımızı elimizden aldılar. İstediğimiz gibi giyinmek, istediğimiz gibi konuşmak, istediğimiz gibi elimizle yemek yemek, istediğimiz renkleri seçmek, istediğimiz yere gitmek, sadece kısıtlı bir hayatın içerisinde adımlarını bile korkarak atan nesiller yetiştirmek.

En güzel yaşlar çocukluğumuz olması gerekirken ömrünün sonunun en güzel yaşların olması ne kadar acı. En güzel yaşlardır kırklı yaşlar çünkü kimse karışamaz, kimse çizgini geçemez, istediğin zaman istediğin yerde olursun, özgürce dans edersin, karakterini oturtursun bir kere.

Küsmezsin, kızmazsın, alınmazsın, olgun olmayanları anlarsın, şaşırmazsın mesela. Vazgeçersin ya da inatlaşırsın, sarılırsın hayata. Artık, her şeye “olabilir” dersin. Kınamazsın mesela hiç kimseyi. Bütün hayranlıkları, bütün başarısızlık ve başarıları yaşamışsındır zaten. Anladığın yaştasındır çünkü. Kendini en tanıdığın andır.
Kırklı yaşlar genç yaşlılık değil yeniden doğuş, bir keşiftir.

Hiç özenmiyorum mesela gençlere, çocuklara ve geçmişime. Dönmek istemiyorum asla geriye. Ardını yaslanacağım bir geçmişin yoksa eğer…

Belki de yorulduğun yolda yeniden yürümek istemiyorsundur. Dinlendiğin yaştasındır soluklanarak…

Soluklanmak bile özgürlükmüş oysa.

Nigar KAYA

Editör: Elif ÜNAL YILDIZ

Bir Önceki Yazımı Okudunuz  mu?

14 Şubatta Sevgiliye Ne Alınır?

Yorumlar (9)

 1. […] https://fisildayankalemler.org/en-guzel-yas-hangisi-sizce/ […]

 2. İmame demir
  • 19/02/2024

  Her yazinizi zevkle okuyorum kendimi buluyorum yazilarinizda kaleminize sağlık ♥️

 3. İmame demir
  • 19/02/2024

  Her yazinizi zevkle okuyorum kendimi buluyorum yazilarinizda kaleminize sağlık ♥️

 4. Bekir SEVİK
  • 18/02/2024

  İçinde bulunduğumuz durum tam olarak özetlenmiş. Ama yine de gönlümden geçeni söylemeden edemeyeceğim. Şu anki aklımla, yirmili yaşlarıma dönmek isterdim. Öyle olsa şimdi en az yirmi kitabım olurdu 😊

 5. Neşe Atakan
  • 18/02/2024

  Evet cok haklısınız herkesin tekrar yaşamak istediği bir dönem oluyor ben de 20-25 yaş arası döneme tekrar dönüp yaşamak isterdim aslında...çok güzel bir yazı olmuş elinize yüreğinize sağlık👏👏

 6. Nigar KAYA
  • 18/02/2024

  Kıyamam... Aynı kafadayız desene😊😊😊

 7. Zeynep
  • 18/02/2024

  Çogumuzun geride bıraktıklarıni anlatamadiklarini kaleme dökmüssünüz Nigar hanım kaleminize sağlık 🥰

 8. Yıldız TEK GAMLI
  • 18/02/2024

  Harika bir yazı kesinlikle katılıyorum en güzel yaşımdayım çocukluğa gençliğe dönmek mı? Asla ... Acıdan başka bir şey hatırlatmıyor bana...

 9. Zeynep
  • 17/02/2024

  Nekadar güzel bir yazı olmuş kalemine yüreğine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nigar KAYA

fisildayankalemler.org sitesinin Başkan yardımcısı ve yazarıyım. Doğma büyüme Çankırılıyım. İlk Orta Lise eğitimimi Çankırı'da gördüm. Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veterinerlik bölümünü bitirdikten sonra Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Acil Afet Yönetimi Lisans bölümünü tamamladım. Halen Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünde okumaktayım. Hemşireyim, hemşirelik mesleğim yanında Yazar-Şairim ve Editörlük yapıyorum. Bir çocuk annesiyim. Oğlum Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi.