Toplumda bireycilik
- Yazar: Hebun Yağmur
- 25 Ocak 2024
- 122 kez okundu
![Toplumda bireycilik](https://fisildayankalemler.org/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1766.jpeg)
Toplumda bireyler kendilerini ön plana çıkarma eğilimi, ruhların fıtratında yatan bir gerçeklik haline geldi. Tarih nazarında birçok bilgi ve kitaba konu olacak Ortadoğu’daki kişilik sorunu, bencillik eylemi ile bireyin toplumda fırsat edindiği halinde artık başkalarını görmeme sonucuyla bitiyor.
Klasikleşen bu anlayış Ortadoğu toplumlarında fazla görüldüğünü ve bireylerin vazgeçilmez bir parçası olduğunu görüyoruz maalesef. Kişiler toplumsal kurtuluşu düşüneceklerine, toplumsal mutluluğu ,doğa mutluluğu ve gelecek nesillerin mutluluğunu esas alacaklarına, fark etmeden bencilleşme yolunda noktalanır. Bireyin yaşam tarzını sadece kendi benliğine dayatması, en çekirdek mekanı olan ailesinin kaderinden, kıtaların kaderine kadar belirlediğini söyleyebiliriz. Her insanın eksik ve yetersiz noktalarının olduğunu hesaba katarsak bireyin kendi görüntüsünün ardında sakladığı gerçekliğin çıplaklığı ve yoksulluğu, bencilliğini ön plana çıkaran bireylerde çok daha yüksek bir düzeyde örtme çabası yatmaktadır. Kendisiyle barışık olan bir birey önce toplumsal uzlaşı yolunu tercih ederek yaşamın aynı gökyüzünde sayısız hayatlardan meydana gelen bir tablo olduğunu anlar. Yani bu noktada bireyin üzerinde durmamız, aslında toplumun özetinin üzerinde durmamız anlamına gelir. Çünkü birey toplumun vazgeçilmez bir parçasıdır.
Hayatın her alanında bireyciliğin kendini baş gösterdiği bu yüzyılda , toplumu esas almak ,bilimi rehber edinmek insanların ve doğanın refah düzeyini arttırmak, ahlâki ve kültürel kalıba sığmak , kemikleşecek bir iyiliği getirir.
Baş Editör: Dr. Sibel ÇELİKEL
Hocam bu sorunun Orta Doğu sorunu değil daha çok global bir sorun olduğunu düşünüyorum. Oysa Uzak Doğu felsefesinde toplum, doğa önceliklidir. Kaleminize sağlık
Kaleminize sağlık yolunuz açık olsun
Kaleminize sağlık 🤌🏼
Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler