MEVSİMLERİN ZAMANI:BURÇLAR

MEVSİMLERİN ZAMANI:BURÇLAR

MEVSİMLERİN ZAMANI:BURÇLAR

Mevsimler, ilkbahar-yaz-sonbahar-kış olmaktan çok daha öte.. Kavurucu sıcağı hissettiğinizde Güneş’in hangi burçta olduğunu fark ettiniz mi? Yapraklar döküldüğünde Güneş yine burç değiştirmişti. Burçların anlamı ‘senin burcun ne?’ sorusundan çok daha manidar ve aslında biz her yıl sırasıyla tüm burçları yaşıyoruz.

KOÇ(ÖNCÜ-21 MART/19 NİSAN):

İlkbaharın başlangıcını haber verir.Yepyeni bir enerjiyle hayatın hissedildiği zamandır. Doğanın uyanışa geçtiği, canlandığı, Güneş’in ilk parıltılarını gördüğümüz zamandır. Aralık ocak ve şubat aylarıyla kışın bitimi artık bir döngünün bittiğini gösterir. Tohumların atıldığı zamandır.

BOĞA(SABİT-20 NİSAN/20 MAYIS):

İlkbaharın hava koşullarının sabitlendiği dönemdir ve ilkbaharı en güçlü, etkisini en uzun hissettiğimiz süreçtir. Koç burcunun başlattığı uyanış ve tazelik burada yerini sakinliğe bırakır ve bu uyanışı somut olarak görmemizi sağlar. Ağaçlar artık yemyeşil ve çiçek açmıştır. Toprak ve Güneş daha güçlüdür. Hayvanlar gebe kalmaya ve toprağa atılan tohumlar tutmaya başlar.

İKİZLER(DEĞİŞKEN-21 MAYIS/20 HAZİRAN):

İlkbahar mevsimi değişmek üzeredir, artık yaz mevsimine geçiş yapılacaktır. Bu dönemde iyice büyüyen hayvanlar çevreyi keşfe başlar. Kuşlar uçmaya hazır hale gelir. İkizler burcunda hareket etme teması vardır. Haritalarda ikizler burcunun bulunduğu evde kişinin uyum sağlaması, kısa geziler yapacağı alan ifade edilir.

YENGEÇ(ÖNCÜ-21 HAZİRAN/22 TEMMUZ):

Yazın başlangıcını anlatır. Bu tarih itibariyle en uzun gündüz yaşanır ve daha sonra gündüzler kısalmaya başlar. Artık doğan canlıların gelişim süreci hala annelerine bağlı olarak devam etse de diğerlerinin arasına karışmıştır. Toprakta yetişen meyve ve sebzeler yenecek durumdadır. Toprağı koruma birincil plandadır. Tıpkı Yengeç burcunun koruma içgüdüsü gibi.

ASLAN(SABİT-23 TEMMUZ/22 AĞUSTOS):

Yaz mevsiminin ortasına gelinmiştir ve yaz mevsimi özelliklerinin sabitlik kazandığı zamandır. İnsanlar sıcağın etkisiyle tatile çıkarlar, keyif zamanıdır. Hayat canlı ve neşeli devam etmektedir. Canlılar büyümüş, enerjik biçimde güven ortamını keşfetmişlerdir.

BAŞAK(DEĞİŞKEN-23 AĞUSTOS/22 EYLÜL):

Yaz mevsiminin sonbahara doğru değiştiği zamandır. İnsanlar yaz mevsiminden çıkmış, dinlenmiş, topraklarına, tarlalarına dönmüş kış için çalışıp emek verdiği zamandır. Haritalarda başak burcunun olduğu evde çalışmak, emek vermek teması vardır.

TERAZİ(ÖNCÜ-23 EYLÜL/22 EKİM):

Gece ve gündüzün eşitlenmesiyle başlar ve sonbaharın başlangıcını anlatır. Hayvanların göç etmeye başlamasıyla sosyalleşme teması öne çıkar. Yaprakların yeşilden turuncuya dönmesi gibi insanda doğaya uyum sağlar. Kişi tıpkı gece gündüzün eşit olması gibi hayatta dengeyi öğrenir.

AKREP(SABİT-23 EKİM/21 KASIM):

Sonbaharın hava koşullarının sabit olduğu dönemdir. Yapraklar rengini kaybeder ve doğa ölmeye başlar. Bir sonraki ilkbahara yeşerene dek (yeniden doğana dek).

Akrep burcu bu yüzden ölüm ve yeniden doğuşu temsil eder. Hayvanlar göz önünde değildir artık. İnsanlar da evlerine çekilip enerjisini kendine akıtır ve duygular, sezgiler derinleşir. Akrep burcunun derinlik anlayışı buradan gelir.

YAY(DEĞİŞKEN-22 KASIM/21 ARALIK):

Sonbahardan kış mevsimine değişim başlar. Hava karlı ve soğuktur. İnsanlar evlerinde aileleri ve sevdikleriyle sohbet edip kutlama yaparlar. Hristiyanların Şükran Günü kutlamaları bu zamandadır. Kişi yoğun kış şartlarına dayanmak ve tedbir almak için iyimser olmak zorunda ve dua etmelidir. Yay burcu haritalarda hoşgörülü olmayı, dini ve umutlu olmayı anlatır.

OĞLAK(ÖNCÜ-22 ARALIK/19 OCAK):

En uzun gecenin yaşanmasıyla kış mevsiminin başlangıcıdır. Artık gündüzler kısalır, geceler uzamaya başlar. Canlılar kış uykusu için yuvalarına çekilirler. Kışın hava koşulları nedeniyle imkanlar kısıtlıdır o yüzden kişi temkinli olmak zorunda kontrollü, kaynakları sınırlı tüketmek isteyecektir. Normal çalışması gereken zamandan daha çok çalışması gerekir.

KOVA(SABİT-22 OCAK/18 ŞUBAT):

Kış mevsiminin en yoğun ve sabit olduğu dönemdir. Güneş burada en zayıf şekilde parlar. Astroloji’de de Güneş’in en zayıf kabul edildiği burç kova burcudur. Havanın karlı ve soğuk oluşu insanı evde vakit geçirmeye zorlar ve kişi evde yaratıcı, orjinal fikirlerle baharı beklemek zorundadır. Kova burcu haritalarda entelektüel zekayı, uyanışı ifade eder.

BALIK(DEĞİŞKEN-19 ŞUBAT/20 MART):

Kış mevsimi şartlarının bahar mevsimine doğru değiştiği süreçtir. Gecelerin kısaldığı, gündüzlerin uzadığı dönemdir. İnsanlar kış yaşam koşullarından sonra baharın geleceği inancıyla beklenti içindedir. İnsanlar baharda yeni başlangıçlar yapmak üzere artık son işleriyle uğraşmaktadır.

Sema AYDIN 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sema AYDIN

1984 İstanbul doğumluyum.2010 yılında Gazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği bölümünü bitirdim.2012 yılından bu yana aktif olarak öğretmenlik yapıyorum.Seyahat etmeyi,kitap okumayı,spor yapmayı,hayvanlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum.Bugüne kadar 13 ülkeye seyahat ederek özellikle Mısır’da ve İran’da tarihsel astrolojik gelişmeleri yakından gözlemleme deneyimine sahip oldum.Mesleğimi çok sevmemin yanında astrolojiye olan ilgimi ve yeteneğimi keşfettiğimde astroloji eğitimi aldım.AstroArt Astroloji Okulu’na kaydoldum.Temel ve Orta seviyeyi başarıyla bitirdim ve sertifikalarımı aldım.Şuanda İleri seviye öğrencisiyim.Eğitimim dışında doğum haritası okuma teknikleri ile ilgili ayrıca eğitimlere katıldım ve okulumuz vasıtasıyla Avrupa’dan gelen uzman astroloji eğitmenleriyle birlikte workshoplara katıldım.Astrolojinin hislerle,kehanetlerle değil eğitimle gelen bilgiler ışığında icra edilmesi gereken bir ilim olduğunu düşünüyorum.Doğum haritası öte yandan insan hayatının en karanlık yönlerini de anlattığından kişinin farkında bile olmadığı özelliklerini kişiyle yüzleştirerek büyük bir farkındalık sağlamaktadır.Kişiyi her yönüyle bu kadar detaylı tanıtan,hangi yeteneklerle doğduğunu,hayata geliş amacını ve bu amacı gerçekleştirmek için hangi özelliklerini ön plana çıkarması gerektiğini,ailesini,çocuklarını detaylı bir şekilde anlatan başka bir alan yoktur.Doğum haritası kişinin doğumu esnasında gökyüzünde konumlanan ve birbirine açı yapan gezegenlerin oluşturduğu büyük bir kombinasyondur.Nasıl ki her eşyanın kullanma kılavuzu varsa insanın da kendi sınırlarını,kendi gücünü ve yeterliliklerini bilmesini sağlayan,doğuştan getirdiği mizacını fark ettiren kılavuz doğum haritasıdır.Kişinin doğum haritasını bilmesi hayatta daha sağlam ve kararlı adımlar atmasını sağlar.Zayıf yönleri hakkında daha fazla bilinç sahibi olur ve yönelimlerini ona göre seçer.Siz de seçen olmak istemez misiniz?