HAYDİ OKULA!

HAYDİ OKULA!

ZİL ÇALDI…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda Uyum haftası tarihleri okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri için belli oldu.  Diğer sınıflardan 1 hafta önce başlayarak 4-8 Eylül tarihlerinde 2023/2024 Eğitim ve öğretim yılına başlamış bulunmaktadırlar.

Bazı veliler çocuklarının eğitime temel olarak atılacağı 1. sınıfı heyecan ile karşılarken bazı velilerde de korku oluşmuş durumda. Çocuğum ne kadar başarılı olacak, okumayı ve yazmayı kolay öğrenecek mi diye… Ben bu dönemde pandemiye de denk gelmesinden dolayı işimden istifa ederek çocuğumun eğitimine yönelmiştim. Çok zorlu bir süreçti çünkü çocuğumun o zaman okul ortamından uzakta ne kadar verimli olacağını düşünüyordum. Ben ders çalıştırıyordum ama ne kadar yetiyordum. Örgün eğitimdeki gibi olmayacak ve sonuçta bir eğitimci değildim. Bir öğretmenin yaklaşabildiği gibi bilgi aşılayabilecek miydim? Dedim ya bende yaşadım diye… Hem de pandemi döneminde. Birinci sınıfın sınıfın  ikinci döneminde pandemi ortaya çıktı. Beni korku kaplamaya başladı. Hem sağlık hem de eğitim iki önemli faktör aynı anda kapımızı çaldı. Sokağa çıkma yasakları, online dersler normalleşme sürecine girmesi ile birlikte düzen yavaş yavaş oturdu. Öğretmenimizin desteği ile sürekli telefonda konuşarak, görüntülü arayarak çok sağ olsun ki eğitimcilerin ve doktorlar çok  yardımcı oldular. Onların yeri bende ayrıdır. Öğretmenimiz ile koordineli bir şekilde çalışarak bu durumu çözümledim. Çocuğum yarı online yarı örgün tam hibrit sistemi diyemeyeceğim  bir şekilde ilkokulu bitirdi.

       Hatta bu dönem uzmanlardan çocuğumu eğitim konusunda nasıl desteklerim, çocuğumun lehine nasıl çeviririm diye fikirler aldım.

Eğitim en önemli faktörlerden biri. Kesinlikle ebeveynlere büyük roller düşüyor. Çocuk sadece gittiği okulda değil, asıl eğitimi yaşadığı evde, çevrede ailenin tutumuyla ve sağladığı koşullar ile alıyor. Maalesef her çocuk şanslı değil. Ülkemizde okula maddi imkanların elverişsizliği nedeni ile gidemeyen onun yerine çalışarak aile geçimine katkı sağlamayı amaçlayan çocuk işçiler de var.

    Köy ortamında yaşadığından okul ile hiç buluşamayan çocuklarımızda var. Pandemi döneminde bilgisayar ve internete erişimi olmadığından eğitime uzak kalmış çocuklarımızda var…

       Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum. Daha önce başka bir online gazetede yazmış olduğum ve makalede de detaylıca belirtmiş olduğum DEHB açılımını yapacak olursam Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayarak akranlarına uyum sağlamakta zorluk çeken çocuklarımızda var. Bu durum ile ilgili  yazmış olduğum makalemin linki instagram öne çıkan hikayelerimdeki makale bölümündeki linkten, bir annenin dilinden röportaj ile desteklediğim DEHB başlıklı yazıma ulaşabilirsiniz.

   Son olarak şunu söyleyebilirim. Özellikle birinci sınıf velilerine sesleniyorum. Ela ile Lale’nin el ele tutuştuğu bir yılda çocuklarınıza sabırla ve sevgi ile yaklaşacağınız bir yıl diliyorum. Malum eğitim önce evde başlar, daha sonra da Eğitmenler eşliğinde devam eder.

Sevgiler…

Editör:Rabiya Sevil Yörükoğlu

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif Ünal Yıldız

fisildayankalemler.org online gazetemizin Kurucusu, Başkanı ve Baş Editörüyüm. Aynı zamanda makale ve köşe yazarlığı yapmaktayım ve Alaska yayınlarının yayın koordinatörüyüm. 1986 İstanbul doğumluyum. Kamu Yönetimi mezunuyum. Mesleğim Yönetici ve yazar. Umuda Yolculuk adında basılmış bir romanım var. Şuanda ikinci romanımı yazıyorum.