BİR MÜJDE GETİRİN

BİR MÜJDE GETİRİN

MÜJDE (iyi haber, muştuluk)

    Herkes birilerinden müjdeli haber ya da haberler bekler. Müjdeyi getiren el üstünde tutulur. Gelen müjde yaşamı renklendiren  ya da değiştiren bir unsur olarak ortaya çıkar.

 

Müjdelerin en güzel olanı barıştır. Herkes bir barış elçisi olmak ister. Barış ve barışın emeklerinden bütün toplum hatta tüm insanlık yararlanır. Ben dünyada en büyük barış elçisi olarak “Yurtta Barış, Dünyada Barış.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ü görüyorum.

    Bir milleti millet yapan unsurlar vardır. Kendi hegemonyasını kullanarak milletleri sömürmek isteyen güçlerin, lider ülke konumuna getirilmesi ve her konuda söz sahibi ilan edilmesi ne kadar acıdır? Oysa tüm dünya herkesi barındırır, geçindirir, rızıklandırır.

Ulus olmaktan çıkan toplumlar, sömürgecilikle kendi benliklerini kaybeder ve yok olurlar. Yıllardır yapılan ve yapılmak istenen de bu değil midir?

Bir kişinin doğumu dünya için ve ailesi için müjdeli bir haber iken, acı çeken bir toplum için bu ne kadar müjdedir? Milletlerin yoksullaşması, yok olması bazıları için ne kadar önemlidir? Zulüm kime  ne kazandırır? Girdiğimiz her ortamda en az bir zorbalıkla karşılaşıyor muyuz? Her doğan güneşin ardından hangi duygular içinde kaç defa güzel bir olaya şahit oluyoruz? O güzellik sonucunda tebessümümüzün kıymeti paha biçilemez.

Ve sağlığımız, Her şeyden önemli. Peki kaç defa gülüyoruz, güldürüyoruz? Gelecek nesiller için güçlü, örnek oluyor muyuz? Hür ve demokratik olmayan toplumlara nasıl bakıyoruz?  Elinizi kalbinizin üzerine koyun ve bir müjde de siz isteyin. Aşkla, sevgiyle, heyecanla… Sil baştan.

         Haydi bir müjde de siz getirin

                   Bir müjde getirin tâ öteden

                   Yunus Emre’den, Mevlana’dan

                   Dünyanın herhangi bir yerinde

                   Umut arayan mazlumlardan

                   Bir müjde getirin tâ öteden

                                           

                   Bir müjde getirin tâ öteden

                   Haber beklediğimiz sıladan

                   Doğum ile ölüm arasından

                   Barışı simgeleyen güvercinden

                   Bir müjde getirin tâ öteden

 

                   Bir müjde getirin tâ öteden

                   Geçmişten ve gelecekten

                   Dostlarımızdan, sevdiklerimizden

                    Bembeyaz bir günün ardından

                    Bir müjde getirin tâ öteden

 

                           ŞERİF PINAR

            Editör:Rabiya Sevil YÖRÜKOĞLU

 

 

Yorumlar (1)

  1. Zeynep
    • 21/01/2024

    Kalemine sağlık hayatımızda hep müjdeler olması dileğiyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şerif PINAR

1977 Aydın doğumluyum. İzmir`de ikamet etmekteyim. Halen bir devlet okulunda öğretmenlik mesleğini yürütmekteyim. Uzun yıllar edebiyatla hep iç içeydim. 2022 yılında İlk kitabım "Gönül Sevdiğinin Kapısında" adıyla yayınlanan şiir kitabımdır. Akabinde 2023 yılında “İki Adam: Ben ve Babam” adıyla deniz, anekdotlar ve balıkçılık üzerine ikinci kitabım yayımlandı. Üçüncü kitap hazırlığım ise devam etmektedir.