ANNE HAYATIN BAŞLANGICIDIR

ANNE HAYATIN BAŞLANGICIDIR

ANNE HAYATIN BAŞLANGICIDIR

Anne olmak demek; kadınlık gururu, izzeti, şeref ve şanının en üstün meziyetidir.

O Anneler ki !

Peygamberleri, Fatihleri, Yavuzları, Barborosları, Ali Kuşçu, ibn-i Sina, Hasan Harakani, Yunus Emere ve Atatürk gibi nice alim ve kahramanları doğurup yetiştirenler ve gerektiğinde evlatları için hiç çekinmeden; canlarını kanlarını verenlerdir.

Ve o annelerin evlatları ki !

Hayatları boyu ne annelerine, ne babalarına öf bile demeyen, aynı zamanda; ilim, bilim, fen, teknik ve güzel ahlakta, tarihe altın sayfalar ekleyen, insanca yaşamda, insana ve insanlığa örnek ve rehber olmuş, gerektiğinde anne ve babaları için hiçbir karşılık gözetmeden, canlarını, kanlarını veren evlatlardır.

Kadının sıfatı, şahsiyeti, ne ve nasıl olursa olsun! Kadın; düşünebilen erkeğin, şerefi, şanı, gururu ve onurudur. Kadın erkeğin anası, bacısı, karısı ya da kızıdır. Doğurganlık vasfından ve hayatın başlangıcı olduğundan, cennet annelerin ayakları altındadır.

Bir erkeğin alnının açık, başının dik olması; anasına, bacısına, karısına, kızına verdiği değerle ve sağlıklı aile yapısı ile alakalıdır. Unutulmasın ki; duvarı nem, insanı gam yıktığı gibi, ağacı su, insanı da sevgi besler.

Kadın İslam hayatında mukaddestir. Ona öf bile demek haramdır. Ancak kadın da o üstün meziyetlere, sahip olabilmelidir.

Zir’ a; kadın da, babası, erkek kardeşi, kocası ve oğlundan sorumludur. Kadın bu 4 erkeğin, alınlarının açık başlarının dik olması için, hal ve davranışlarıyla, yaşam biçimiyle, namus ve onurlarını gözetmelidir. 

Günümüzde !

Zerre kadar sevginin, aşkın, merhametin olmadığı, bencilliğin, fırsatçılığın ön plana çıktığı ve söz de çağdaş (!) ya da amaçları meçhul aynı zaman da 6 ve 9 yaşlarında ki kız çocuklarına evlenir fetvası veren, sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyin diyen bir takım tarikat ve oluşumların oluşturduğu söz de İslam’ı (!) hayat olarak yutturulmaya çalışılan ekol de.!

Boşluğa düşürülerek, dört eşli, ferdi veya nikahsız birlikte yaşamı benimsetip, psikolojik olarak çökertilen.! Sağlıklı aile yapılarından uzaklaştırılarak, sokaklara itilmiş, reklam ve eğlence aracı olarak kullanılan, eşya gibi alınıp satılan kadınlar da !… birer anne veya anne adayıdır.

Bakıyorsun, kimi doğurduğu çocuğunu, cami avlusuna, çöp kutusuna atmış, kimi tatile giderek, kimi işkenceyle çocuğunun ölümüne sebebiyet vermiştir. Kimi de çocuğuna bakacak durumdayken; özgür yaşama sevdasına, evlatlarını çocuk bakım yurtlarına ya da amaçları ve gayeleri meçhul bir takım tarikat ve vakıfların kucaklarına atmışlardır.

Peki ! 21. asırda; bu annelerin, korkunç ve vahim halleri, kimin eseridir?

Geçici zevk ve heveslerin tahakkümü altında kalarak, cehalete teslim olmuş, her türlü düşük ve pislik işlerde salya sümük akanlar, kediyi, köpeği koynuna alıp, anneyi, babayı huzur evlerine atanlar! çorap değiştirir gibi, eş değiştirenler; miras için, annelerini ve babalarını zehirleyenler kamayla veya  satırla lime – lime doğrayanlar, yakanlar, söz de dindarlık ve çağdaşlık (!) adı altında manevi değerlerimize, insana, insanlığa kusanlar, toplumun temeli, aile yapısını temelden sarsan ve ayn zaman da yine söz de insan(!) geçinen, ahlaksızların eseridir.

Evet sizler! İnsan görünümünde fakat insanlıktan nasip almayanlar

Keşke; şu fani dünya da ne için yaratıldığınızı sorgulayabilseydiniz? O kadınların, sizleri doğuran, altınızın pisliğini temizleyip, sizleri büyüten anneniz, bacınız, karınız ve kızınız olduğunu kavraya bilseydiniz?

Beyin kafatası içerisinde, el kadar yağdan ibaret merkezi uzuvdur. Doğru olanda bu ya! Bence yağ, soğuk da donar, sıcak da erir.

Şayet böyle olmasaydı !

Anneleri, babaları; o da göstermelik olarak, yılda bir gün anmazdınız; her gün sevgi, saygı gösterip, yanınız da barındırır, yaşam sevinçlerini güçlendirirdiniz. Böylece haneniz şenlenir, kazancınız bereketlenir ve hayırlı dua alırdınız.

EBEDİYETE İRTİHÂL ETMİŞ HAKİKİ ANA GİBİ ANNELERİN, HAKİKİ BABA GİBİ BABALARIN RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN.

Ömer Avcı

Kavrulmuş yüreklere bir damla su 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

 

Yorumlar (1)

  1. Mehmet
    • 20/05/2024

    Kalemine yüreğine sağlık hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ömer AVCI

1958 yılı Kars doğumlu olup, 1973’ten beri Ankara da ikamet etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Yüksek okul mezunudur ve bir kamu kurumundan emeklidir. TRT Yurttan Sesler Korosu’nun seslendirmiş olduğu BİR DİRİLİŞ ÇANAKKALE DESTANI MEHMETLER ve aynı zamanda yine TRT Ankara radyosu ses sanatçısı İmran Koç tarafından, Ebediyete intikal etmiş Annelerimize ithaf! Özlemin dağ oldu duy beni Anne eserlerinin yazarıdır. TSM dalında 7- THM dalın da 21 ve Divan da altı olmak üzere toplam 34 eseri bestelenmiş olup bazı eserleri TRT Müzzik ve TRT Avrasya Televizyonları olmakla birlikte bir kısım eserler de özel radyo ve televizyon kanallarında yayınlanmıştır. 380 i aşkın şiiri bulunmakla birlikte Çeşitli gazetelerde yayınlanmış 200'den fazla makalesi vardır. Erken gündem internet gazetesin de başyazarlık yapmıştır. Allah, Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed Güldestesi ile Anne ve Baba Yüreğinden Evlada Şiirler Güldestesi, İlklerin şehiri Tarsus'dan kültür Başkenti İstanbul'a şiir köprüsü olarak üç ayrı Antoloji de Şiirleri yayınlanmıştır. Makale ve şiirlerinde; Ülkemizin, Devletimizin ve Milletimizin bekası ve genel menfaatlerinin koruma ve kollanmasında milli ve kahramanlık duyguları ile hakiki ilim, irfan, teknik, fen, sanayi, hassas ve yüksek teknolojiyi yeğleyerek, İnsani hasletlere dayalı güzel ahlakı, sevgi, aşk ve merhameti, aile bütünlüğünü, vatan, bayrak ve asker sevgisini öne çıkarmıştır. Ayrıca; Ülkemize yerli otomobil, toplu taşıma araçları ve motor fabrikalarının kurulmasına, yakıtın bor madeninden elde edilerek sağlanmasına yönelik TBMM başta olmak kaydı ile Bakanlıklar Dâhil İlgili meslek kurumlarına yazılı olarak müracaatla girişim ve önerilerde bulunmakla birlikte çalışmaları devam etmektedir. Yazılı ESERLERİ 1- DOKUN YANMAZSIN Kavrulmuş yüreklere bir damla su 2- UMUTTUR ÇOCUKLARGRLECEĞİMİZ 3- Köşe yazıları. (200 Civarında makale) Katıldığı Antoloji kitapları 1- Allah, kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed şiirleri güldestesi A- Ya Allah B- Yol istersen! Kur'an Allah dosttur, yar C- Zannederler dünya bizim D- Bir Allah yar. E- İlahi adalet var, ey Adem oğlu 2- Anne ve baba yüreğinden evlada şiirler güldestesi A- Oğlum S.Çağlar'a B-Oğlum Ömer'e C-Oğlum Çağlar'a Ç- Kızıma D- Huzur evinden sesleniş 3- İlklerin şehri Tarsus'dan Kültür başkenti İstanbul'a şiir köprüsü Güldestesi A- İstanbul "akrostiş" B-Tarsus "akrostiş" C- İstanbul Tarihi