Alp Börü – Bekir Sevik

Alp Börü – Bekir Sevik

Alp Börü – Bekir Sevik

“Börü çakalların pususuna düştüğünde nasıl kurtulacağının değil, nasıl öç alacağının hesabını yapar andam,”

Alp Börü Öç, Bekir Sevik “Nasıl olur aka birilerinin emekleriyle kazandığı her şeyi başka birileri gelip hiç emek harcamadan alıp gider, aklım almıyor bunu nasıl albızca bir iştir bu?”

Ötükent’de Tanrı Dağlarının eteklerinde kurulan Leylek Obası’nın en baş yiğiti Akman Bey’in üçüncü çocuğu olmuş ve çocuğuna güzel bir toy yapılırken yörenin o dönemde hatırı sayılır kişisi Toros Kam (ulu kişi) tarafından bebeğe Tulpar ismi verilir.

Leylek Obası’nda toy devam ederken Hulagu denilen haydut ve çetesinin saldırısına uğrarlar. Düğün yeri cenaze yerine döner adeta.

Bir yandan da mağarada Börü çok acıklı bir olay sonucu ve kötü bir ortamda dünyaya gözünü açmıştır. Akman Bey’in eşi Günçiçek bebeğini Hulagü’nün saldırısında kaçırmayı başarır ve bir mağaraya sığınır.

Akman Bey ve iki kızından biri öldürülür. Biri kaçırılır. Sert kış ortamında Ana börü yavrularına yiyecek ararken mağarada bir kaplan tarafından altı yavrusunu yerken bir yavrusunu kaplandan kaçırmayı başarır.

Ancak birini kurtarır. Yavrularının acısına dayanamayan anne börü bir yandan da mağaraya sığınıp son nefesini orada veren Günçiçek’in bebeği Tulpar’a anne börü annelik yapmaya çalışacaktır.

Birçok yıl Tulpar insan görmeden dağlarda anne börü tarafından beslenir, çiğ et yer. Yıllar sonra Tulpar Toros Kam ve Göktuğ ile kesişir.

Tulpar’a kim olduğu, nereden geldiği anlatılır. Daha sonra da Tulpar’ın eşkıya Hülagu’dan öç alma dönemi başlar ve ona göre eğitilir. Bu öç alma yolculuğunda Oray Yüzbaşı ile de tanışır.

O da Hulagü’yü ararken kendini feda eder. Uçmağa gitmeden Tulpar’a, Oğuz Kağan’a ulaştırmak üzere bir betik verir. “Türkler birlik olup dik durmadığı sürece soyhaların soyu tükenmeyecek.”

 

Metin ÖZDEMİR

Editör: Nigar KAYA

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Yazarın Diğer Yazılarını Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/kaybolan-degerler-ve-cozum-yollari/

 

Yorumlar (2)

  1. […] https://fisildayankalemler.org/alp-boru-bekir-sevik/ […]

  2. Bekir SEVİK
    • 3/05/2024

    Metin hocam bu güzel jestinizden dolayı ne adar teşekkür etsem azdır. Minnettarım hocam, kaleminize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metin ÖZDEMİR

METİN ÖZDEMİR 1979 yılında Bursa'da doğdum. İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2002'de mezun oldum.Evli ve bir çocuk babasıyım. Eğitime ve kitaplara olan aşkım hiç bitmeyecek. Elimden geldiğince topluma örnek olmayı amaçlıyorum.