YEMEK İÇİN YAŞAMAK,YAŞAMAK İÇİN YEMEK

YEMEK İÇİN YAŞAMAK,YAŞAMAK İÇİN YEMEK

YEMEK İÇİN YAŞAMAK,YAŞAMAK İÇİN YEMEK

İnsanlar ikiye ayrılır: Yemek için yaşayanlar, yaşamak için yiyenler, diye

Yaşamak için yiyenlerde, yemeğin lezzetinin hiçbir önemi yoktur. Onlar için önemli olan, aç kalmasınlar, karnını doyursunlar, yeter! Bu kesim için, çeşit, tür, lezzet yoktur; yemekler bol bol olsun, kâfi.

Gelelim, yemek için yaşayanlara: Dünya bir bakıma onlar için dönüyor, aslında. Tadını çıkara çıkara yemenin yanında; ‘lezzeti en uçta’ yaşamanın derdindeler.

Bu iki kesim, gece ile gündüz, siyah ile beyaz, deniz ile gökyüzü kadar birbirinden farklı, birbirine zıttır. Birincisi için miktar, ikincisi için lezzet esastır.

Bir ülkenin veya şehrin yemek kültürünün belirleyicisi, yemek için yaşayanlardır elbette. Onlar olmasa, dünya mutfağı beş – on yemekten ibaret kalacaktı. Öyle ya; ye -iç -yat- uyu…. Tekdüze bir hayat, renksiz tek düze bir mutfak. Biraz ekmek, biraz katık. Al sana hayat. Farklılık hak getire!

Halen yeryüzünde 232 ülke var. Bir o kadar da mutfak. Ama bugün dünyada ‘mutfak’ denilince ilk akla gelen, hiç kuşkusuz Akdeniz mutfağıdır. Adana’dan ta Madrid’e kadar bütün bir Akdeniz kuşağı…

Akdeniz kuşağı bir lezzet ve sağlık kuşağıdır. Esası zeytinyağıdır da ondan. Zeytin, diğer yandan şifadır. Sağlık olduğu kadar da huzurdur. Her derde devadır. Kur’an’da üzerine yemin bile edilendir o… Yeryüzünün en aziz ve kutsal gıdasıdır zeytin. Akdeniz mutfağının olmazsa olmazıdır.

Zeytinyağı sadece yağ değil, bin bir yemeğin ve sosun da zenginleştiricisidir. Dolmalar, salatalar, deniz ürünleri…

Akdeniz mutfağı, aynı zamanda narenciye cennetidir de. Narenciye demek, C vitamini demektir. Portakal, mandalina, limon, greyfurt demektir.

Akaryakıt bir araç için neyse, narenciye de biz insanlar için odur. Adeta yakıt hükmündedir. Yani enerjimizdir. Hücrelerimiz onunla yenilenir, saçlarımız onunla canlanır, yaralarımız onunla sarılır. Gözlerimizde fer, dizlerimizde derman, kalbimizdeki heyecandır, narenciye. Kışın hastalıklara karşı kalkan, yazın güneş çarpmalarına karşı gölgeliktir. Bağışıklığımızın can ve kan dostudur.

Mersin’den Mardin’e, Atina’dan Angers’e, Tiran’dan Torino’ya; Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Fransa ve İspanya’ya… Bütün bir Akdeniz için, zeytinyağı ve narenciye, milyonların geçim kaynağıdır. Berekettir onlar için. Akdeniz yemekleri hayattır. Hem yiyenler için hem de Akdeniz’de yaşayanlar…

Lezzet de yemekler de hayattır, evet.

Yemeklerimiz, hayatımızdır. Bu böyle biline…

Önceki çalışmamı da okuyabilirsiniz:

http://Tarladan Okula Özlem

Editör: Mesude Bozkurt

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yorumlar (2)

  1. Aysel Gedik
    • 3/04/2024

    Kesinlikle. Akdeniz başlı başına bir cennet. Her yönüyle eşsiz bir zenginlik. Zeytin ise bunun incisi...

  2. Akdeniz ve zeytinyağı candır ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aysel GEDİK

04.03.2001 Yılında Adana/ Seyhan da doğdum. Sevdiğim ilk ve ortaokuldan mezun olduktan sonra lise sınavının ardından yine sevdiğim lisede okumaya başladım. Gıda teknolojisi bölümü mezunuyum. Üniversite eğitimimi Mersin üniversitesin' de yine aynı bölüm olan gıda teknolojisi bölümünü kazandım. Bölümümden onur öğrencisi olarak ayrıldım. Şu an sanat galerisinde çalışıyorum. Aynı zamanda fotoğrafçıyım. Birkaç dergide öykü yazıyorum. Kendimi geliştirmek ve daha iyi olmak hep hedefimdir.